Search

حمام گنجعلی خان کرمان

حمام گنجعلی خان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که قدمت بالایی داشته و ساخت آن به دوران صفویه برمیگردد، حمام گنجعلی خان کرمان است. این حمام بخشی از مجموعه بزرگی به نام مجموعه گنجعلی خان می‌باشد. ساخت مجسمه ها از اقشار مختلف آن زمان، فضایی زنده و جذاب به این حمام بخشیده است.

این بنای تاریخی در نزدیکی بازار بزرگ کرمان و میدان گنجعلی خان شهر کرمان است. جالب است بدانید که این مکان تاریخی تا سال ۱۳۱۶ به‌عنوان حمام عمومی استفاده می‌شده است اما پس از ترمیم و مرمت در سال ۱۳۴۷، این حمام در سال ۱۳۵۰ به عنوان یک موزه و مکان تاریخی برای بازدید ثبت و شناخته شد. این حمام و همچنین این مجموعه از آثار ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی و تاریخی ایران می‌باشد. 

حمام گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ حمام گنجعلی خان کرمان

ساخت و نام گذاری حمام گنجعلی خان کرمان

این حمام بزرگ که مساحتی بالغ بر هزار و سیصد متر مربع دارد، از جاهای دیدنی کرمان است که در زمان شاه عباس صفوی به دستور فرمانروای وقت کرمان ساخته شده است. نام حاکم کرمان در آن زمان گنجعلی خان بوده است. به همین دلیل نام خود را بر روی این مکان گذاشته است.

گنجعلی خان به معماری زبر دست و توانا به نام سلطان محمد، اهل شهر هنرپرور یزد، دستور ساخت این بنای زیبا را می‌دهد و او کار ساخت این بنا را آغاز می‌کند و در ساخت آن از کاشی کاری های بی نظیر و فوق العاده زیبا استفاده می‌کند. البته گفته می‌شود که پسر گنجعلی خان یعنی علی مردان خان کار ساخت حمام را به اتمام رسانده است. ساخت این مکان تنها کار عمرانی گنجعلی خان نبوده است، او به همراه این مکان به ساخت بازار، مسجد، مدرسه، آب انبار و میدانی بزرگ حوالی حمام نیز اقدام نموده است. 

حمام گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ حمام گنجعلی خان کرمان

معماری حمام گنجعلی خان یکی از جاهای دیدنی شهر کرمان

طراحی و معماری این مکان با استفاده از کاشی های معرق انجام شده است که هنری بسیار زیبا از دوران صفویه است. سبک قرینه سازی در قسمت رختکن و غرفه های این حمام این مکان را به یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل کرده است. بخش حیرت انگیز و عجیب این بنا سر در آن است که به گونه ای طراحی شده که از خروج هوای گرم از حمام و وارد شدن شرکت به داخل جلوگیری می‌کند.

ساخت حوض در میانه ی حمام و ساخت غرفه ها دور تا دور این حوض فضایی زیبا و زنده ایجاد کرده است. این حمام دارای شش غرفه بوده که هر غرفه مخصوص طبقه خاصی از مردم آن زمان بوده است. از دیگر بخش های دیدنی حمام خزینه آن است که مخصوص استحمام حاکمان و افراد سرشناس بوده است. 

حمام گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ حمام گنجعلی خان کرمان

نور پردازی این حمام فوق العاده است. معمار با ایجاد پنجره های در بخش سقف حمام نور را به داخل متمرکز کرده است و این نور در داخل حوضچه میان حمام جمع شده و سقف کاشی کاری شده رو روشن و زیبا می‌سازد. اکنون حمام گنجعلی خان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که به عنوان موزه مردم شناسی در شهر کرمان شهرت دارد و همه روزه به غیر از روزهای تعطیل، این موزه پذیرای بازدید کنندگان است. 

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

حمام وکیل کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که شهرت بسیاری دارد مجموعه وکیل است که حمام وکیل کرمان نیز جزئی از این مجموعه است. این مکان تاریخی که قدمتی بیشتر از صد و سی سال دارد در دوران قاجاریه با حکم محمد اسماعیل خان، حاکم آن زمان شهر کرمان ساخته شد. این حمام از زیباترین حمام های تاریخی در تمام ایران است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر این حمام بازار وکیل نیز از دیگر مکان های مجموعه وکیل می‌باشد.

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.

کویر شهداد کرمان

یکی از مقاصد منحصربه‌فرد برای سفر در اواخر پاییز و زمستان، کویر شهداد کرمان می باشد و از جاهای دیدنی کرمان میباشد.این کویر زیبا با مساحت ۱۱ کیلومتر در غرب کویر لوت واقع شده است و علاوه ‌بر جاذبه‌های طبیعی، تفریحات منحصربه‌فردی مانند آفرود، موتورسواری و کویرگردی را در هم اختیارتان قرار می‌دهد.

بازار کرمان

همانطور که میدانید شهر کرمان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و دارای آثار ثبت شده و با ارزش بسیاری می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی کرمان بازار کرمان است که بیش از ششصد سال قدمت دارد. ساخت این مکان تاریخی که به عنوان بزرگترین بازار ایران از آن یاد می‌شود، در زمان سلسله تیموریان شروع شد. بقیه بخش های این بازار به مرور زمان به آن اضافه شده اند که نهایتا پس از اتمام ساخت آن، بزرگترین بازار در کشور ایجاد شد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search