Search

حمام قجر قزوین

جاهای دیدنی قزوین حمام قجر

جاهای دیدنی قزوین بخصوص حمام قجر قزوین محبوبیت زیادی میان گردشگران و توریست های ایرانی و خارجی دارد. علت این محبوبیت قدمت های زیاد و معماری های جالبی است که این بنای تاریخی دارد. حمام قجر قزوین در نزدیکی سبزه میدان، که قلب بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد، واقع شده است.

و در نزدیکی آن چند بنای تاریخی دیگرمانند کاروانسرای سعد السلطنه و کاخ چهل ستون قزوین وجود دارد، شما میتوانید بعد از بازدید از حمام قجر قزوین از دیگر بنهای تاریخی این شهر هم دیدن کنید. حمام قجر با شماره ثبت 12601 و در تاریخ 11 مرداد ماه، سال 1384 هجری شمی به عنوان یکی از آثار باستانی و ملی ایران به ثبت رسیده است. اگر شما هم جزو گردشگرانی هستید که به بناهای تاریخی علاقه مندید به شما توصیه میکنیم حتما از حمام قجر قزوین دیدن کنید.

جاهای دیدنی قزوین حمام قجر
منبع:گوگل مپ

تاریخچه حمام قجر قزوین

جاهای دیدنی قزوین و حمام قجر از تازیخچه جالبی یرخوردار هستند. این تاریخچه و بناهای تاریخی را ما مدیون تمدن و فرهنگ غنی این شهر تاریخی هستیم. سالیانه گردشگران زیادی برای بازدید از حمام قجر و دیگر بناهای تاریخی و دیدنی شهر قزوین به ایران می آیند.

حمام قجر قزوین که به گرمابه قجر هم معروف است، ممکن است با نام اش شما را به اشتباه بیاندازد و فکر کنید که مربوط به دوران قاجاریه می باشد، اما اینطور نیست این حمام در دوران صفویه در زمان حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده که دستور ساخت این بنا راهم خود شاه عباس داده است، و دلیل نام حمام قجر به سازنده ی این بنا یعنی امیر گونه خان قاجار باز میگردد. شاه عباس صفوی تنها دستور ساخت این بنا را داده بود اما مراحل ساخت صفر تا صد با امیر گونه خان قاجار بوده است.

حمام قجر قزوین در سال 1057 هجری قمری ساخته شده تا 300 سال کاربری ان تغیییر نکرده بود، تا اینکه  در سال 1379 هجری شمسی توسط میراث فرهنگی شهر قزوین خریداری شد و پس از مرمت و باز سازی به موزه ی مردم شناسی تبدیل شد. این مرمت و بازسازی حدود 5 سال طول کشید و بالاخره در سال 1384 به ثبت رسید.

جاهای دیدنی قزوین حمام قجر
منبع:گوگل مپ

معماری حمام قجر قزوین

جاهای دیدنی قزوین به ویژه حمام قجر معماری مخصوص به خود را دارند. در این مطلب با هم معماری حمام قجر را بررسی میکنیم. این بنای تاریخی حدودا دارای 1045 متر مربع مساحت دارد. حمام قجری سه بخش اصلی و چند بخش فرعی تشکیل شده است، سه بخش اصلی شامل گرمخانه، سبینه و میاندر می باشد.

همچنین برای حفظ حریم خصوصی بخصوص برای بانوان این حمام را به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم کرده اند و کاملا در زیر زمین ساخته اند به عبارتی دیگر پشت بام حمام قجر ورودی آن می باشد و از داخل کوچه قابل مشاهده است. برای تزئیناین حمام از آجر و کاشی های آبی فیروزه ای، سفید و سورمه ای استفاده کرده اند.

جاهای دیدنی قزوین حمام قجر
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی:

برای دسترسی به حمام قجر باید از سبزه میدان به خیابان عبید زاکانی بروید.

مدت زمان دسترسی:

از قلب مکان های تاریخی شهر قزوین یعنی سبزه میدان حدودا 5 تا 10 دقیقه زمان میبرد تا به حمام قجر برسید.

مدت زمان بازدید: بازدید از حمام قجر قزوین بین 30 تا 45 دقیقه زمان میبرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان قزوین

بازار قزوین

جاهای دیدنی قزوین قدمت های تاریخی دارند. بازار قزوین هم از این قدمت مستثنی نیست. بازار قزوین یک بازار تاریخی می باشد. زمانی که در بازار قزوین قدم میزنید احساس میکنید که در تاریخ سفر کرده اید. این بنا را آنقدر هوشمندانه و مستحکم ساخته اند که تا به امروز زیبایی خود را حفظ کرده است.

دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهایتاریخی زیبایی همچون دروازه کوشک را داراست. با سفر به شهر قزوین و بازدید از جاهای دیدنی و تاریخی بسیار زیاد آن متحیر میشوید. شهر تاریخی قزوین در گذشته دارای 9 دروازه بوده است

قلعه الموت قزوین

جاهای دیدنی قزوین بسیار است، اما قلعه الموت مشهور ترین آن هاست. مشهوریت قلعه الموت حتی به بیرون مرزها هم رسیده. اگر اهل گیم باشید حتما بازی هایی مانند : شن های زمان، اسیسن کرید و شاهزاده ایرانی را بازی کرده اید.

سردرعالی قاپو قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله سردر عالی قاپو قزوین بسیار جالب و دیدنی هستند. سردر عالی قاپو یکی از معروف ترین بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد. این بنا در خیابان سپه قزوین واقع شده است. نکته قابل توجهی که درباره ی خیابان سپه وجود دارد اینست که کهن ترین خیابان ایران شناخته شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search