Search

حمام شیشه ای

جاهای دیدنی سنندج حمام شیشه ای سنندج

سیر تاریخی حمام شیشه ای سنندج

از جاهای دیدنی سنندج حمام شیشه ای است. زنده بودن بخشی ازمعماری سنتی هرکشوری به حمام های محلی آن بستگی دارد. بازدید از آنها کنجکاوی آدمها در زمینه ی سبک زندگی پیشینیان را اقناع میکند. و چون حمام به محلات هویت ویژه و جدی می‌بخشید به همین دلیل نیز صاحبان و سازندگان آنها تلاش می‌کردند در معماری این مکان‌ها نهایت دقت و هنر را لحاظ کنند.      

حمام شیشه ای سنندج نیز جزو قدیمی ترین بناهای سنتی و یکی ازجاهای دیدنی سنندج است که هم شامل بخش مردانه و هم شامل بخش زنانه بصورت مجزا بوده است.این حمام یادگار زمان قاجاراست .و در تاریخ بناهای کردستان عمری 200 ساله دارد.این بنا ی تاریخی در زمان مالکیت خانواده ی بابان در سال 1383 مرمت شد.

جاهای دیدنی سنندج حمام شیشه ای سنندج
منبع:گوگل مپ

بازدید از بخش های مختلف حمام

حمام شیشه ای سنندج دارای بخشهای مختلف است.آرایه های معماری در داخل حمام  از جمله آهک‌بری، کاشی‌کاری و نقاشی در این گردش برای شما بسیار چشم نواز و زیباست،و معماری سنتی این حمام روح هنر دوستی را زنده میکند.آنچه که در بازدید از این مکان مشاهده میکنید قسمت  ورودی، هشتی، بینه، حمام گرم با ستون‌های سنگی است.

جان و روح این بنا به شیشه های رنگی و زیبا در معماری آن است. .آب نماهای گرم و سرد در معماری حمام جزو ویژگی های ارزشمند و چشم نواز این مکان است.اصالت معماری ایرانی در قوس و قزح ها و کچ کاری های حمام،تزئینات آهکی با نقش و نگار ها،حجره و رختکن و سربینه دیده میشود.

در عهد قاجار درساخت  اکثر بناها کنده کاری و طرح و نقش به صورت نقش برجسته یا در کاشی‌کاری، گچ‌بری و نقاشی‌ها استفاده شده و این نقش در میان نقوش گیاهی در کانون توجه هنرمندان آهک‌بر قرار داشته است و این ویژگی در معماری این بنا رعایت شده است..

راهرو ها نقطه ی اتصال بخش های مختلف حمام به یکدیگر هستند.تصاویری از پرندگان، گیاهان، حیوانات و جانوران در آرایه های حمام‌ با ترکیب نقش‌های هندسی و اسلیمی نشانگر اهمیت در نقش پردازی‌ها است.باتوجه به اینکه تصویر گری مقوله ای است در بحث حلال و حرام قرار میگیرد نقاشی چهره ها در تصویر گری و نقش پردازی ها زیاد مرسوم نبوده است.

جاهای دیدنی سنندج حمام شیشه ای سنندج
منبع:گوگل مپ

نقوش آهک‌بری معمولاً از داستان‌های اساطیری ایران و به ندرت مذهبی الهام گرفته است؛و یکی از زیباترین بناهای سنتی کشورمان میباشد .چرا که زیبایی آن در کمال سادگی و بی تکلف بودن است و اطلاعات زیادی از عادات مردم زمان خود را در اختیار ما قرار میدهدو نمونه ای از یک حمام اصیل است.این حمام تا قبل از انقلاب فعال بوده و کاربری و استفاده  داشته است.

 این حمام در فهرست آثار ملی به شماره پیوست 2839 به ثبت رسیده است

مسیر دسترسی

سنندج/ بلوار کردستان/ بعد از پل ملاویسی/ روبروی مسجد ملاویسی قرار گرفته است.

زمان های بازدید از بناء

بخشی از دیواره های  این حمام درست یکسال پس از مرمت به دلیل عبور جریان فاضلاب از مجاورت این بنا دچار آسیب شد و درحال حاضر امکان باز دید وجود ندارد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کردستان

کلیسای کردستان

از جاهای دیدنی کردستان کلیسای این شهر است.بعداز کشته شدن مسیحیان عراقی به دست حکومت عثمانی  با توجه به اینکه کردستان موقعیت جغرافیایی نزدیکی به عراق داشت والیان اردلان این کلیسا را برای پناهنده های عراق به ایران بنا کرد و ساختار آن را براساس معماری ایرانی اصفهان در زمان صفویه طراحی کرد، هنر دست هنرمندان ایرانی در حجاری سنگ های ورودی این کلیسا مشهود است.

قلعه زیویه سنندج

یکی از جاهای دیدنی سنندج قلعه های این شهر است.قلعه زیویه برای اولین بار  در سال 1325 همزمان بابارش شدید باران و خیس شدن تپه های آن منطقه پس از سالهازیر خاک بودن وجودش را نمایان و کنجکاوی افراد را به خودش جلب کرد.و بهانه ای شد تا کاوشگران مختلف روی این منطقه کار کنند و نتیجه ی کاوش ها بسیار جالب توجه بود

عمارت سالار سعید

از جاهای دیدنی کردستان عمارت سالار سعید است.عمارتی خانوادگی که بخشی بزرگ از تاریخ کرد را در خود جای داده است و روح قاجار درمعماری آن حلول کرده است.سالها پیش عمارتی که متعلق به ملالطف الله شیخ الاسلام بودو بعدها به نوادگان ایشان واگذارشد

قلعه امام مریوان

ازجاهای دیدنی سنندج این قلعه است.اهمیت تاریخی این بنا در این است که محل استقرار حکومت بابان و اردلان بوده است و به عنوان یکی از مراکز نظامی و حکمرانی ایرانیان شناخته میشده است.نام ابن منطقه در اسناد تاریخی پرتکرار بوده است. این قلعه روی کوه تمام قرار گرفته و به مدت سه قرن در آن حیات و زندگی و اتفاقات روزمره اجتماعی و سیاسی جریان داشته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search