Search

حمام شهباز خان کرمانشاه

حمام شهباز خان کرمانشاه

اما یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که بسیار برای گردشگران جالب توجه بوده و سالانه برای دیدن آن به این استان سفر می کنند، جایی نیست بجز حمام شهباز خان کرمانشاه. حمامی که علاوه بر استفاده ای که از آن می شده، به عنوان یک مکان گردشگری نیز قلمداد می شود.

این مکان بسیار تاریخی و دیدنی در شهر کرمانشاه نیز جزو آثار ملی به ثبت رسیده در لیست میراث فرهنگی و تاریخی ایران است که در این لیست شماره ثبت 20495 را در سال 1386 اختصاص داده است.

حمام شهباز خان کرمانشاه
حمام شهباز خان کرمانشاه

تاریخچه

حمام شهباز خان کرمانشاه همان ‌طور که از نامش پیداست، در سال 1283 هجری شمسی و توسط حاج شهباز خان در دست ساخت قرار گرفت. حاج شهباز خان که یکی از فرزندان منوچهر خان بیگلربیگی بود.

این فرد که خود نیز یکی از افراد با نفوذ بالای سیاسی و اجتماعی در دوران قاجار و در زمان محمد علی میرزا دولتشاه در کرمانشاه بود، به ساخت بناهای تاریخی و ارزشمند در این شهر پرداخت، که از جمله آن ها می توان به حمام حاج شهباز خان و مسجد حاج شهباز خان  اشاره کرد.

خاندان حاجی ‌زادگان که از حاکمان و ایلخانان ایل کلهر در دور قاجاریه بودند، طبق اسناد موجود و معتبر، دو دانگ از کل شهر کرمانشاه و کل قلمروی کلهر را در دست داشتند. این طایفه نوادگان یکی از هفت برادر کلهر به نام های : زینلخانی، منصوری، گیلانی، کاظم ‌خانی ، قوچمی ، آجو دانی و حاجی ‌زادگان بودند.

معماری حمام حاج شهباز خان

معماری بسیار زیبایی که در این مکان تاریخی بکار رفته به زمان های دور و حکمرانی پادشاهان قدیم باز می گردد جایی که گاهی ظلم و ستم و گاهی خنده و شادی در کوچه های شهر رواج داشته؛ از همین رو نیز طرح های بکار رفته و زیبا سازی های این حمام بسیار منحصر به فرد است.

این حمام تاریخی نیز به مانند بسیاری از حمام ‌های دوره قاجاریه، شامل سربینه یا رختکن، گرم ‌خانه و خزینه ‌بوده که در آن ها آب سرد و گرم جاری است. و در ساخت آن نیز از تمام استاندارد های معماری حمام‌ های سنتی بهره برده شده است.

به طوری که سطوح داخل گنبد های این حمام با استفاده از مقرنس‌ کاری توسط استادان برجسته زیبا سازی شده اند. سربینه نیز با نقاشی‌ های دیواری زینت بخش این حمام شده  و یک نمای بسیار چشم نوازی را در سر تا سر این حمام به وجود آورده است. طاق‌ های فضای حمام از نوع طاق پنج و هفت بوده و نحوه پوشش سقف به‌ شکل گنبدی  و از نوع گنبد طاق ‌چشمه ای بوده است.

حمام شهباز خان کرمانشاه
حمام شهباز خان کرمانشاه

محل قرار گیری

حمام حاج شهباز خان نیز یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه و مکان های تاریخی این شهر قلمداد شده که خود را در بافت سنتی این شهر پنهان کرده است؛ جایی که در کنار بازار کرمانشاه و مساجد قدیمی و کوچه های خشتی و قدیمی، داستان هایی از گذشته را برای گردشگران بازگو می کند.

این حمام که در میانه تاریکه‌ بازار سنتی کرمانشاه یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه قرار دارد، در دل خود طرح ها و نقش هایی از زیبایی و هنر را جای داده که هر کدام مربوط به سخن و گفته ای در طول تاریخ است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

طاق بستان کرمانشاه

پارک جنگلی طاق بستان کرمانشاه در جوار ئ همسایگی یکی جاهای دیدنی کرمانشاه، یعنی مجموعه تاریخی طاق بستان، واقع شده است و در جانب شمالی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه ( پرآو ) قرار دارد. پارکی که با سر سبزی و زیبایی تمام برای گردشگران بهترین مکان برای تفریح است .

تکیه بیگلر بیگی

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که در زمان رونق ساخت تکیه های و حسینیه ها در ایران ساخته شد، تکیه بیگلر بیگی است. این تکیه که علاوه بر مقاصد مهم دینی جزو یکی از آثار ارزشمند ملی و دیدنی در کشور است سالانه مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.

تکیه معاون الملک

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که قرار است در سفر بعدی خود از آن دیدن کنید، بی شک تکیه معاون الملک خواهد بود؛ چرا که این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی در این استان سالانه مردمان زیادی را گرد هم جمع می نماید.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه یکی از مهم ‌ترین کلیساهای ارامنه ایران در غرب کشور است که با دستور ( اسقف یوحنانیان ) احداث شده است. کلیسای قلب مسیح علاوه بر جنبه مذهبی که دارد، یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز به شما رفته و در سالیان اخیر استقبال زیادی توسط مسیحیان از آن صورت گرفته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search