Search

حافظیه آرامگاه حافظ

جاهای دیدنی شیراز+حافظیه شیراز

یکی ازجاهای دیدنی شیرازکه خیلی هم پر بازدید هست حافظیه شیراز است. همه مردم در ایران و شاید جهان، شیراز را به ادب و فرهنگ می­شناسند. ادب و فرهنگی که ریشه تاریخی­اش به قرن هفتم هجری و دوران زندگی شیخ اجل، سعدی شیرازی، می­رسد. دوران شکوه و عظمت تاریخ ادبیات شیراز در ایران قرن به پایان نرسید و شهر حکیمی را به ادبیات ایران و جهان ارائه کرد که در سراسر تاریخ بی‌مانند بود.

خواجه شمسُ‌الدّینْ محمّدِ بن بهاءُالدّینْ حافظِ شیرازی، ملقب به لسان­الغیب، شاعر بزرگ و پرآوازه ایرانی، در قرن هشتم هجری در شیراز می­زیسته است. پس مرگ وی، او در این شهر و باغ مورد علاقه­اش به خاک سپرده شد و از آن پس، حافظیه آرامگاه حافظ، به میعادگاه عشاق ایران و جهان تبدیل شد.

جاهای دیدنی شیراز+ حافظیه آرامگاه حافظ
منبع:گوگل مپ

در سفر به شهر راز ایران، حافظیه همیشه یکی از اصلی­ترین مقاصد گردشگران و مسافران است. مردمی که از سراسر ایران و جهان به شیراز می­آیند تا راز دل با لسان­الغیب گویند و پاسخی دلخواه بشنوند. در واقع حافظیه آرامگاه حافظ، ملجأ عشاق و سینه­ سوختگانی است که به امید نشانی از یار یا تداوم وصال یار به حافظیه می­­روند.

به حافظیه که می­روی ناخودآگاه دلت عشق می­خواهد. گویا عشق حافظ به شاخه نباتش بعد از چند صدسال هنوز، در هر جایی که نامی از او باشد ساری و جاری است. در حافظیه آرامگاه حافظ نیز، تک تک اجزا، از درختان و گل­های باغ گرفته تا عطر بهار نارنج شما را به عشق دعوت می­کند.

جاهای دیدنی شیراز+ حافظیه آرامگاه حافظ
منبع:گوگل مپ

بقول حافظ:

بر سر تربت ما چون گذری همت خواه              که زیارتگه رندان جهان خواهد بود

سیر تاریخی حافظیه آرامگاه حافظ

از جاهای دیدنی شیراز حافظیه است که می خواهیم نگاهی به تاریخ این مکان بندازیم.حکومت­ها و شاهان علاقه­مند به هنر و ادبیات، در طی سالیان، حافظیه آرامگاه حافظ را وسعت بخشیدند و به حافظیه کنونی تبدیل کردند. اساسی­ترین توسعه به وجود آمد در این مکان، مربوط به سلسله زندیه و وکیل­الرعایا است که آثار ارزشمند بسیاری از او در شیراز به یادگار مانده است.

پس از فوت حافظ و به دلیل علاقه او به این باغ که حافظیه کنونی در آن قرار دارد، در این باغ به خاک سپرده شد. پس از 65 سال و به دستور حاکم وقت فارس، مقبره­ای گنبدی شکل، به همراه یک حوض در جلوی آن، در آن­جا ساخته شد.

جاهای دیدنی شیراز+ حافظیه آرامگاه حافظ
منبع:گوگل مپ

حافظیه آرامگاه حافظ از دیدگاه نماد شناسی

اگر به خوبی در بناهای تاریخی به جا مانده از گذشتگان دقت کنیم، نمادهای بسیاری را می­یابیم که با ظرافت و هنرمندی در این بناها به کار رفته اند. حافظیه نیز این قاعده مستثنی نیست. به عنوان مثال علت گنبدی شکل بودن مقبره، شباهت آن با کلاه­های درویشان ترک است که در اشعار حافظ بسیار ستوده شده­اند. استفاده از مس به جای طلا و فلزات گران‌بها در جای جای مقبره نشان از عدم دل‌بستگی به دنیا و مافی‌هاست.

هشت ستون نگه دارنده مقبره، که در اطراف مزار حافظ قرار دارند، نشان قرنی است که حافظ در آن می­زیسته است. جمله هک شده روی سنگ مزار به زیارت­کنندگان خواجه شیراز می­آموزد که هر چیزی در این جهان فنا پذیر است و تنها ذات خداست که ازلی و ابدی است.

اَنتَ آلباقیُ کُلُ شیء هالِک …

جاهای دیدنی شیراز+ حافظیه آرامگاه حافظ
منبع:گوگل مپ

زمان­های بازدید از حافظیه

6 ماه اول سال: بازگشایی از ساعت 8:30 تا 23:30 به صورت یکسره

 6 ماه دوم سال:بازگشایی از ساعت 8 صبح تا 22:30 به صورت یکسره

مسیرهای دسترسی به حافظیه

حافظیه در حد فاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه، رو‌به‌روی ورزشگاه حافظیه قرار دارد. اگر با اتومبیل شخصی خود قصد بازدید از حافظیه را دارید، باید وارد خیابان گلستان شوید و بعد از گذر از تقاطع خیابان‌های حافظ و گلستان و پیش از رسیدن به تقاطع گلستان با خیابان چهل مقام، به حافظیه شیراز می­رسید.

اگر قصد استفاده از وسایل حمل­ونقل عمومی را دارید، در ایستگاه زندیه مترو از قطار پیاده شوید.

آرزوی تفألی خوش و سراسر خوشبختی را برای شما در کنار خواجه حافظ شیرازی آرزومندیم.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

بازار وکیل شیراز

گاهی بعضی از شهرها و مکان­ها، خاصیت ماشین زمان را دارند. زمانی که شما در آن­ شهر حضور دارید، احساس می­کنید نه در قرن و سال حاضر، بلکه در قرن­های پیش زندگی می­کنید.جاهای دیدنی شیراز و بازار وکیلش از این دسته هستند.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز یکی ازجاهای دیدنی شیراز به­شمار می­آید. کم­تر کسی را می­توان یافت که به شیراز سفر کند، اما از این باغ زیبا و دوست­داشتنی دیدن نکرده باشد.

مسجد وکیل شیراز

یکی از مهم­ترین و زیباترین مکان­های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز، که عموماً مورد استقبال اکثر گردشگران و مسافران قرار می­گیرد، مجموعه وکیل است. این مجموعه که شامل بازار وکیل، حمام وکیل و مسجد وکیل است در مرکز شهر شیراز قرار دارد.

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام یکی از جاهای دیدنی شیراز میباشد.تا قبل از سفر به شیراز، برای همه، نام شیراز قرین فرهنگ و ادب و شعر است. اما پس از سفر به شیراز، با شنیدن نامش عطری خوش در مشامتان می­پیچد و شما را سرمست می­کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search