Search

جنگل شصت کلا

جنگل شصت کلا

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان که از زیبایی و سر سبزی چیزی کم ندارد، و سبب شده تا سالانه مسافران زیادی از سراسر ایران به سمت و سوی گرگان سفر کنند، جنگل شصت کلا می باشد، جنگلی که با طبیعت بکر و دست نخورده زیست گاه بسیار مناسبی برای جانداران و گیاهان است.

این جنگل که واقع در 60 کیلومتری گرگان است به عنوان محلی برای تفریح و گردش به حساب آمده و گاها مردمان محلی گرگان نیز این مکان را برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب میکنند چرا که علاوه بر سرسبزی، آب و هوایی معتدل و عالی دارد.

جنگل شصت کلا
منبع:گوگل مپ جنگل شصت کلا

پوشش گیاهی و جانوری

جنگل شصت کلا یکی از غنی ترین پوشش های گیاهی  جانوری را در میان جنگل های اطراف خود رد بر دارد چرا که با رسیدن آب آبشار های اطراف به این منطقه علاوه بر سر سبزی و روییدن درختان متنوع، حیوانات متعددی نیز به این منطقه کوچ می کنند.

پوشش گیاهی : مرسوم ترین پوشش گیاهی که در این جنگل مشاهده می کنید درختان سوزنی و کاج است که در کنار درختان سر به فلک کشیده بلوط، زیبایی مثال زدنی را خلق کرده اند اما درختان به تنهای عامل زیبایی این جنگل که از جاهای دیدنی گرگان است نبوده و بوته های سبز رنگ و کوتاه و بلند نیز در این امر سهیم هستند.

پوشش جانوری : پوشش جانوری حاکم در این منطقه به مانند دیگر جنگل های مجاور بوده و به دلیل شرایط آب و هوایی یکسان، زندگی برای آن ها را در همه این مناطق آسان کرده است؛ به عنوان مثال می توانید پستاندارانی مانند گرگ و شغال را در شب ها؛ و در روز ها نیز سنجاب ها و پرندگان از گونه های مختلفی را مشاهده کنید که بالاس سر شما پرواز می کنند.

جنگل شصت کلا
منبع:گوگل مپ جنگل شصت کلا

رودخانه شصت کلا

این رودخانه که در جنگل شصت کلا قرار دارد، به طول تقریبی 43 کیلومتر بوده و از دامنه ‌های شمالی کوه قل بلاغ سرچشمه گرفته و با گذر از جنگل ‌ها و دره‌ های زیبای کوه جوز بند و سیراب، به دشت گرگان رسیده و در نهایت منظره ای زیبا از طبیعت بکر را به وجود می آورد.

نکته شایان ذکر در رابطه با این رودخانه این است که مازاد آب آن به رودخانه قره‌ سو ریخته و از بی آبی ایم رودخانه جلوگیری می کند. این رود بی نظیر در مسیر خود آبشار هایی مانند باران کوه و شصت کلاته را به وجود آورده و همین امر سبب زیبایی دو چندان جنگل شصت کلا شده است.

جنگل شصت کلا
منبع:گوگل مپ جنگل شصت کلا

امکانات رفاهی جنگل شصت کلا

این جنگل به دلیل اینکه توجه بسیار خوبی توسط مردم به او شده است، یکی از جاهای دیدنی گرگان شده و همین امر سبب شده تا شهرداری منطقه برای رفاه حال مسافران، به فکر ساختن امکانات رفاهی متعددی مانند آلاچیق و استراحت گاه باشد.

علاوه بر آلاچیق ها وجود سرویس های بهداشتی در این منطقه در کنار آب آشامیدنی و فروشگاه های مواد غذایی اسکان در این منطقه را راحت کرده به گونه ای که برخی مسافران شب را در این جنگل مانده و به برپایی چادر می پردازند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

آبشار نومل

همانطور که اکثر شما عزیزان در جریان هستید، آبشار ها همواره بهترین مکان های گردشگری برای سفر بوده و از گذشته تا کنون گفته شده هر جا آب هست آبادی نیز هست به همین دلیل اگر انتخاب شما آبشار نومل یکی از جاهای دیدنی گرگان باشد، یک انتخاب بسیار هوشمندانه بوده است.

مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه یکی از جاهای دیدنی گرگان است که در دوران حکومت شاه سلیمان صفوی بنا شد و از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از بناهای تاریخی در بافت شهر گرگان به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از خود گرد جمع می کند.

کاخ موزه گرگان

اگر بخواهیم به مجموعه ای از زیبا ترین بناهایی که بشر توانسته در طول سالیان طولانی  از خود بر جای بگذارد، کاخ ها هستند که یکی از آن ها کاخ موزه گرگان است؛ این کاخ موزه که به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود، توانسته تا در سال های متمادی استحکام و زیبایی خود را حفظ کند.

ساحل جزیره آشوراده

قرار است در مورد جاذبه‌ی خاص طبیعی و توریستی صحبت کنیم که شاید کمتر کسی آن را در لیست ذهنی خود از جاهای دیدنی گرگان قرار داده باشد. جزیره آشوراده، یکی از 5 جزیره‌ی دریای خزر و تنها جزیره‌ی ایرانی این دریا است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search