Search

جنگل ارسباران تبریز

جنگل ارسباران تبریز-به گردی

جنگل ارسباران تبریز یکی از جاهای گردشگری تبریز به حساب می آید.اگر نقشه ی جنگل های ایران را در کتب جغرافیایی دیده باشد، گوشه ی سراسر سبز آن را درست در لب مرز شمال غربی دیده اید. این جگرگوشه، ارسباران است.بله از جاهای دیدنی تبریز جنگل ارسباران است.

طبیعت جنگل ارسباران تبریز

جاهای دیدنی تبریز فراوان است .شاید شمال کشور و شهرهای شمالی معروف ترین و پرطرفدارترین جنگل ها را داشته باشد و هرکدام بارها به آن ها سفر کرده ایم و تقریبا از زیبا ترین مقصدهای گردشگری در طبیعت همین شهرهای شمالی اند. اما ارسباران، جایی ست متفاوت تر از جنگل های معمولی شمال کشور. این منطقه که از لحاظ رویشی به جنگل طبیعت جنگل شمال با رویش هیرکانی می مانَد، به وسعت هفتادهزار هکتار در حاشیه ی جنوبی رود ارس قرار دارد.

جنگل ارسباران تبریز-به گردی
جنگل ارسباران تبریز-به گردی

پس از خواندن این متن و دیدن تنها چند تصویر از این اقلیم که در واقع مرز میان آذربایجان و ارمنستان است احتمالا بی نظیرترین مناطق شمال غرب را برای سفر بعدی تان در نظر می گیرید.

در وسعت بی کران این جنگل ها که تا چشم کار می کند مرتع است و سرسبزی، جویبارهایی ست که در نهایت به رود ارس منتهی می شوند. شاید بواسطه ی همین ماجرا و البته حال و هوای همیشه مه آلود رویایی و مرطوب باشد که نام “ارسباران” برازنده ترین نام برای این منطقه است. البته در گذشته با نام قره داغ هم شناخته می شده که آن هم به خاطر کوه های این ناحیه بوده است.

در ارسباران گونه های جانوری و گیاهی جذاب و بسیاری وجود دارن، بسته به فصلی که برای سفر انتخاب می کنید می توانید از آن ها لذت ببرید. انار و گلابی وحشی، تمشک، قارچ های متنوع و زعال اخته هایی که در تابستان می رسند و میوه های کمیاب تر مثل قره قات از هدیه های طبیعت در ارسباران اند. از نظر نوع گونه های جانوری نیز این منطقه کم نظیر است.

جنگل ارسباران تبریز-به گردی
جنگل ارسباران تبریز-به گردی

همین گونه های کمیاب گیاهی و جانوری منجر شده اند تا ارسباران به منطقه ای حفاظت شده تبدیل شود. خوش آب و هوا بودن، در ارتفاع قرار داشتن، جویبارها و بارش های فراوان و پوشش گیاهی مناسب همگی عواملی هستند که ارسباران را برای زندگی جانوران به جای دلخواهی بدل کرده اند.

خرس قهوه ای، آهو و مارال، گراز، کبک و گرگ و روباه و پرندگانی نظیر شاهین و عقاب و کلاغ و بسیاری حیوانات دیگر در این جنگل ها پیدا می شوند. همچنین ارسباران زیستگاه مورد علاقه ی مارهای افعی نیز به شمار می آید.

این جنگل ها پهنه ی وسیعی از شمال غرب را در آغوش گرفته اند و علاوه بر طبیعت زیبا و عناصر طبیعی بی شمار، آثار تاریخی بسیار هم در خود جای داده اند. قلعه ی بابک که دژی ست کهن از زمان سامانیان، قصر یا عمارت آینالو بازمانده ای از دوران قاجار که توسط یکی از افراد متمول آن دوره در این منطقه ی سرسبز ساخته شد و آثار دیگری مثل قبرستانی قدیمی با قبرهایی که شبیه قبرهای امروزی نیستند هم در ارسباران وجود دارند.

ارسباران را نمی توان در هیچ متنی و به هیچ زبانی توصیف و خلاصه کرد. همه ی ذهن ها از تصور آن عاجزند و تنها عمق چشم و جان شماست که باید آن را در خود حک کند.

جنگل ارسباران تبریز-به گردی
جنگل ارسباران تبریز-به گردی

روستای کلیبر

برای رسیدن به ارسباران دلپذیرترین مسیر مسیری ست که از روستای کلیبر می گذرد. چرا که خود کلیبر طبیعتی دیدنی و جذاب با مردمانی خونگرم دارد که سفر شما را ارزنده تر می کند. ارسباران از مناطق عشایر نشین هم به حساب می آید .

بهترین زمان بازدید

اگر در فصل مناسب که عموما به جز زمستان است به آنجا بروید حتما از جذابیت های زندگی عشایر و نحوه ی زندگی در طبیعت و تجربه ی پختن نان و غذاهای محلی و دیدن بازی های بومی در طبیعت هم لذت خواهید برد.جنگل ارسباران تبریز را میتواند در فصل تابستان به این منطقه بروید.از جاهای دیدنی دیگر تبریز میتوان به ارگ تبریز اشاره کرد.

جنگل ارسباران تبریز کجاست؟

جنگل ارسباران تبریز که در شمال تبریز و در حدود فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری تبریز قرار دارد. برای رفتن به جنگل ارسباران، می‌توانید از شهر تبریز به سمت آذرشهر حرکت کرده و پس از رسیدن به آذرشهر، به سمت جنوب غربی به سمت روستای خلجان حرکت کنید. پس از گذر از این روستا، با دنبال کردن مسیرهای مناسب به سمت جنگل ارسباران می‌رسید .

جنگل ارسباران تبریز-به گردی
جنگل ارسباران تبریز-به گردی

جاذبه های گردشگری جنگل ارسباران چیست؟

ارسباران یکی از جاذبه‌های زیبا و طبیعی و دیدنی شمال تبریز میباشد که دارای مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی فوق العاده زیبایی هست. تعدادی از جاذبه‌های و مکانهای گردشگری این جنگل زیبا اشاره می‌کنیم:

۱- پیاده‌روی در طبیعت جنگل: پیاده‌روی در جنگل ارسباران تبریز، یک فرصت فوق العاده برای تماشای زیبایی‌های طبیعی و دیدار حیات وحش محلی به شمار می‌رود.

۲- آبشار گشلغون: این آبشار گشلغون با ارتفاع ۶۵ متر، در مسیر پیاده‌روی جنگلی ارسباران قرار دارد و برای بازدید از آن، پیاده‌روی در مسیر جنگل را طی کرد.

۳- روستاهای محلی: روستاهای محلی که در اطراف جنگل ارسباران نیز یکی از جاذبه‌های و مکانهای گردشگری این منطقه به حساب می آیند. این روستاها دارای فضاهای سنتی و زیبایی هستند که برای گردش و تفریح و دیدن طبیعت مناسب هستند.

۴- پارک ملی ارسباران: پارک ملی ارسباران با امکاناتی همچون پارکینگ، کافی‌شاپ و رستوران، برای گردشگرانی که به دنبال استراحت و تفریح هستند، فضای مناسبی را فراهم کرده است.

۵- چشمه باراندوز: چشمه باراندوز یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی در جنگل ارسباران است که در نزدیکی روستای باراندوز قرار دارد و دیدن آن تجربه‌ی خوبی برای بازدیدکنندگان این جنگل به شمار می‌آید.

به علاوه، در منطقه جنگل ارسباران امکانات رفاهی و تفریحی دیگری همچون اقامتگاه‌های بوم‌گردی، کمپینگ، مسابقه‌های ورزشی و… نیز وجود دارد

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان شرقی

جزیره کبودان

جزیره کبودان یکی از جاهای دیدنی تبریز است.جزیره، یا همان سرزمین هایی که در میان آب ها سر برآورده اند، از شگفت آور ترین زیبایی های طبیعی هستند. اگر از بالا به آن ها نگاه کنیم این شگفتی چندبرابر زیباتر است و اگر به آن ها راه پیدا کنیم قطعا از تجربه های کم نظیر زندگی مان می شوند. قویون آداسی یا جزیره ی کبودان بخشی از طبیعت ایران زمین است که از نام ترکی اش احتمالا حدس می زنید که در دریاچه ی ارومیه قرار دارد.

برج خلعت پوشان تبریز

استان آذربایجان شرقی دارای برج های مختلفی میباشد.از جاهای دیدنی تبریز میتوان به برج های این شهر اشاره کرد که دارای قدمت زیاد و زیبایی های خاصی هستند.برج خلعت پوشان یکی از این برج ها میباشد.

کوه های آلا داغ دار تبریز

از جاهای دیدنی تبریز کوه های آلا داغ دار را میتوان نام برد. جاذبه های گردشگری در دنیا دو دسته اند. جاذبه های طبیعی که هدیه ی خداوند اند و جاذبه هایی که بدست انسان ها ساخته شده اند و هرکدام از این ها در ابعاد مختلف قابل تامل اند.

ارگ تبریز

در ایران مجوعه ای از ارگ ها را داریم که از جاهای دیدنی تبریز هم ارگ تبریز می باشد.ارگ بم، ارگ بهارستان، قلعه ی الموت، ارگ تهران، ارگ تبریز و اسامی از این دست بارها به گوش ما خورده یا یکی از آن ها در شهر محل سکونت ما وجود دارد. اَرگ، حصار ، قلعه یا دژ در واقع به بناهای بلند و غالبا محصور گفته می شود
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search