Search

تکیه معاون الملک

تکیه معاون الملک کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که قرار است در سفر بعدی خود از آن دیدن کنید، بی شک تکیه معاون الملک خواهد بود؛ چرا که این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی در این استان سالانه مردمان زیادی را گرد هم جمع می نماید.

تکیه معاون ‌الملک که یکی از با قدمت ترین، کهن ترین و باشکوه ‌ترین آثار تاریخی و فرهنگی عهد قاجار به شمار می‌ رود، در یکی از محله های قدیمی کرمانشاه به نام آبشوران که در خیابان حداد عادل بوده بنا شده است.

تکیه معاون الملک کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
تکیه معاون الملک کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

تاریخچه

ماجرای ساخت این تکیه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، به سال 1270 هجری می باز می گردد. در آن زمان که در حکومت قاجاریان بوده، ساخت تکیه در ایران رواج داشته و بسیار از خیرین به ساخت این کار روی آورده بودند، این تکیه نیز ساخته شد.

تکیه معاون الملک نیز که از دسته همین املاک بود، توسط دستان توانمند چهار برادر که اسامی آن ها به شرح رو به رو است ساخته شد . کبر خان معاون لشکر، حسین خان معین الرعایا، شیخ علی عسکر و حسن خان معاون الملک.

حسین خان معین الرعایا که زمین را به برادران معاون الملک فروخته بود، قصد داشت تا در این مکان حسینیه، عباسیه و زینبیه بنا کند و از همین رو نیز معمار معروف کرمانشاه را برای ساخت این بنا انتخاب کرد

این معمار که به اصغر معمار معروف بود، در سال 1282 توانست به ساخت این بنای زیبا به عنوان حسینیه پایان بدهد. این حسینیه که کاربرد های بسیاری داشت، در سال 1287 و به دستور ظهیر الملک به توپ بسته شد و علاوه بر آن نیز خانه خود شخص حسین خان معین الرعایا، را تخریب کرد و او این خیر را ترور کرد.      

تکیه معاون الملک کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع:گوگل مپ تکیه معاون الملک کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

معماری تکیه معاون الملک

این تکیه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، دارای چهار ورودی اصلی بوده که امروزه ورودی سمت خیابان حداد عادل مورد استفاده قرار می گیرد. این سازه به دلیل تفاوت ارتفاع با سطح زمین، دارای 18 پله بوده که شما را تا ارتفاع 6 متر پایین تر هدایت می کند.

از دیگر دیدنی هایی که در معماری این سازه به کار رفته، سقاخانه 5 ضلعی کاشی کاری شده ای است که طرح های روی آن داستان آب طلبیدن حضرت سکینه از حضرت عباس را بازگو میکند و این داستان غم انگیز را به خوبی در دل خود جای داده است.

پس از گذر از درب اصلی تکیه معاون الملک که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، به محوطه وسیعی می رسید که با حوض آبی رنگ در مرکز خود، زیبایی فضا را دو چندان کرده است. اما زیبایی این حیاط به این قسمت بسنده نکرده و کاشی کاری ها نیز هر کدام حرفی برای گفتن دارند.

تکیه معاون الملک کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع:گوگل مپ تکیه معاون الملک کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

کاشی های اطراف حیاط که هر کدام طرحی را بر روی خود نقش بسته اند، داستانی از وقایع مذهبی و دینی را برای گردشگران بازگو می کند که می تواند مکتب بسیار متحیر کننده ای برای نمایش اتفاقات دین اسلام به دیگران باشد. علاوه بر تصاویر مذهبی، اشکال هندسی و اثار محتشم نیز بر روی کاشی های این مکان که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است حک شده است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

کتیبه بیستون

بی شک یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین جاهای دیدنی کرمانشاه، کتیبه بیستون است که با ظرافتی تمام بر روی سنگ های کهن بیستون هک شده است. نوشته ای که در جهان به عنوان بزرگ ترین کتیبه سنگی از آن یاد می شود، سالانه پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.

گوردخمه صحنه

گوردخمه صحنه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، که با نام گوردخمه دربند نیز شناخته می شود این مقبره که در بدنه کوه شوق علی بنا شده است، در قسمت شمالی شهر صحنه بنا شده است. از طرفی دیگر نیز در نزدیکی رود دربند می باشد.

طاق بستان کرمانشاه

پارک جنگلی طاق بستان کرمانشاه در جوار ئ همسایگی یکی جاهای دیدنی کرمانشاه، یعنی مجموعه تاریخی طاق بستان، واقع شده است و در جانب شمالی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه ( پرآو ) قرار دارد. پارکی که با سر سبزی و زیبایی تمام برای گردشگران بهترین مکان برای تفریح است .

بازار کرمانشاه

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که سالانه علاوه بر مقاصد گردشگری که داشته مقاصد اقتصادی نیز به همراه دارد، بازار کرمانشاه است. این بازار که از گذشته تا به امروز نام تاریکه بازار نیز یاد می شود، در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search