Search

تپه هگمتانه

جاهای دیدنی همدان تپه هگمتانه

تپه هگمتانه یکی از جاهای دیدنی همدان است که با نزدیک شدن به آن صدایی از تاریخ کهن ایران در گوشتان می پیچد. تاریخی که به 3000 سال پیش و زمان سلطنت ماد ها بازگشته و امروزه این مکان دیدنی را به عنوان یکی از آثار تاریخی به ثبت ملی رسانده است.

تپه های هگمتانه که در لغت به معنای تجمع و گرد هم آمدن است، از زمان ماد ها تا زمان اشکانیان یکی از مهم ترین مکان های گرد هم آمدن بوده است. به شکلی که مادها آن را پایتخت خود و هخامنشیان نیز آن را پایتخت تابستانی خود نامیده بودند.

بنای تپه هگمتانه

به دور از تاریخ و زیبایی منحصر به فرد به کار رفته، در ساخت این بنا، مهندسی بسیار دقیقی از زمان های قبل از میلاد، بر جای مانده که امروزه نیز مهندسان را به حیرت انداخته است. این بنا که متشکل از هفت قلعه تو در تو است، در نزدیکی منطقه مسکونی ساخته شده.

جاهای دیدنی همدان تپه هگمتانه
منبع:گوگل مپ

نظریه شناسان باستان با پیدا کردن کتیبه ها و دست نوشته هایی ، بر این باورند که قلعه هفتم که معروف به کاخ پادشاه بوده است، ستون هایی از جنس طلا و نقره داشته و کنده کاری های تزئینی زیادی را در دل خود گنجانده بوده است. از طرفی چوب بکار رفته در ساخت این بنای تاریخی از درختان خوش قد و قامت سرو و کاج بوده است.

بنا بر جست و جو هایی که توسط باستان شناسان و مهندسان بر روی تپه هگمتانه یکی از جاهای دیدنی همدان صورت گرفته، آنها توانستند یکی دیگر از راز های معماری باستان را فاش کنند. و این راز به مهندسی شبکه آب رسانی این هفت قلعه باز می گردد. آب رسانی در تپه هگمتانه به مانند شبکه فاضلاب امروزی بوده و کاملا طرح منظمی داشته به گونه ای که میان هر یک از کانال‌ های آب‌، مسیر های عبوری ایجاد شده که هر کدام با عرض 3 متری بنا شده است.

از دیگر اکتشافات دیرینه شناسان ایرانی، در تپه هگمتانه،  می توان به حصار 9 متری و دو برج واقع بر آن اشاره کرد که در گذشته هگمتانه را در بر می گرفته است.

یافته ها

از کشفیاتی که در تپه هگمتانه از جاهای دیدنی همدان صورت گرفته ، می توان به لوح زرین آرشام، لوح آریارمنه، ریتون سرباز از جنس طلا، کاسه سیمین خشایار شاه و ریتون سر شیر اشاره کرد.

لوح زرین آریارمنه : این لوح که در یکی از جاهای دیدنی همدان یعنی تپه هگمتانه کشف و مصادره شده امروزه در موزه برلین نگهداری می شود. ابعاد این لوح زرین  ۱۲×۸ سانتی متر بوده که حاوی سخنان آریارمنه می باشد. آریارمنه یک هخامنشی بوده که احیانا برادر کورش شاه انشان نیز بوده است، او در این لوح نصفه با خط میخی چنین نوشته است که :

آریارمنه پادشاه بزرگ، شاه شاهان شاه پارس پور چئیش پیش شاه نواده هخامنش. آریارمنه پادشاه می‌ گوید: این سرزمین  پارس که من دارم و دارای ادهم های خوب و مردان نیک است، اهورامزدا آن را به من مرحمت فرموده است. از تفضل اهورامزدا من شاه این کشورم. آریارمنه می‌ گوید: باشد که اهورامزدا مرا یاری کند.

جاهای دیدنی همدان تپه هگمتانه
منبع:گوگل مپ

تپه هگمتانه کجاست؟

این مکان دیدنی درست در مرکز شهر همدان و در خیابان اکباتان واقع شده و فاصله کمی با میدان امام خمینی دارد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

غار علیصدر

بدون تردید یکی از معروف ترین و پر مسافر ترین جاهای دیدنی همدان، غار علیصدر است. غاری که حدود 14 سال است به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. غاری که برای سفر در دل آن نیاز به قایق و همراه است.

گنبد علویان

گنبد علویان که یکی از جاهای دیدنی همدان تلقی می شود، واقع در میدان امام زاده عبدالله است. از این بنا به عنوان یکی از متحیر کننده ترین و خیره کننده ترین نمونه های گچبری پس از اسلام در همدان است. این گنبد به دلیل زیبایی و تاریخی که در دل خود گنجانده، در تاریخ 1310 هجری شمسی، در ردیف 94 فهرست آثار ملی ایران به ثبت و تایید رسید.

آرامگاه استر و مردخای

آرامگاه استر و مردخای یکی از جاهای دیدنی همدان است که در مرکز شهر واقع شده و یکی از مهم ترین مقابر و زیارتگاه ‌های یهودیان در ایران و جهان است. معماری مورد استفاده در این بنا با توجه به سبک بناهای اسلامی است. این بنا که حدود هشت صد سال قدمت دارد، و بر روی عمارتی بنا شده که قدمت آن به قرن سوم هجری بر می گردد.

بازارهمدان

جاهای دیدنی همدان فراوان است.زمینی 30 هکتاری که بی شک تمامی گردشگران و مردم ساکن همدان را حداقل یکبار به سمت خود روانه کرده ، جایی نیست جز بازارهمدان ، بازاری کهن و بزرگ که امروزه در ردیف 2027 آثار ملی زنده ایران قرار گرفته است. این بازار که در زمان قاجار ساخته شده،
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search