Search

تنگه شیرز

تنگه شیرز لرستان

اگر از تماشاکنندگان و تحسین کنندگان طبیعت بکر و دست نخورده هستید، بدون تردید ساختار صخره‌ های تنگه شیرز صحنه هایی به یاد ماندنی را در ذهنتان به جای می گذارد. منطقه ای که خود را در دل کوه های زاگرس گنجانده و زیبایی خارق العاده ای دارد.

تنگه ای که با قدمتی چندین میلیون ساله به یکی از جاهای دیدنی لرستان بدل شده، چه در گذشته و چه در زمان حال، مورد توجه بسیار از طبیعت گردان، کوه نوردان، صخره نوردان و حتی عکاسان حیات وحش بوده است.

تنگه شیرز لرستان
منبع : گوگل مپ تنگه شیرز لرستان

نکته شایان ذکر در مورد این تنگه این است که به عناون یکی از قدیمی ترین تنگه های طبیعی موجود بر روی زمین شناخته می شود و از همین رو نیز سالیان گردشگران خارجی بسیار زیادی را به سمت و سوی خود می کشاند.

ساختار

طول تنگه شیرز بالغ بر پنج کیلومتر بوده و ارتفاع دیواره‌ های کناری آن از کف دره عددی مابین ۱۵۰ الی ۲۰۰ متر است. به همین خاطر برای کاوش در دل این تنگه سر سبز و بکر، می بایست تجهیزات کامل به همران یک راهنمای مسیر را داشته باشید.

تنگه شیرز لرستان
منبع : گوگل مپ تنگه شیرز لرستان

اما رود خانه جاری در این دره سخنی دیگر برای گفتن دارد؛ رودخانه ای که از همان ابتدای تنگه از رودخانه سمیر سرچشمه گرفته و خود را در مسیر پر پیچ و خم این تنگه جاری می سازد تا در نهایت در انتهای تنگه دوباره به مسیر اصلی خود بازگردد.

از نکات مهم در مورد تنگه شیرز که از جاهای دیدنی لرستان است می توان به قسمت های کم شیب و پر شیب دیواره های آن اشاره کرد. مسیر کم شیب که در نزدیکی روستای گدارگه واقع شده است، کمترین کقدار شیب را دارا بوده و از طرفی دیگر قسمت پر شیب این تنگه را هفت رک می نامند.

تنگه شیرز لرستان
منبع : گوگل مپ تنگه شیرز لرستان

نامگذاری تنگه شیرز

متاسفانهاز دلیل نامگذاری اصلی این تنگه اطلاعات چندانی در دسترس نیست و تنها سخنان کنار هم قرار داده شده اهالی ساکنین آنجا می تواند سندی بر نامگذاری این طبیعت بکر باشد اما هیچ سند دقیق و تاریخی در مورد نامگذاری این تنگه در دسترس نیست.

با این وجود برخی داستان ها و گفته ها در مورد نامگذاری این منطقه جمع آوری شده و به عنوان دلیلی برای نامگذاری این نطقه در نظر گرفته شده است. یکی از دلایل نامگذاری این منطقه می تواند شباهت آن به نام پادشاهان و حکمرانان باستان این منطقه باشد.

اما در یکی دیگر از داستان ها گفته می شود که در اصل نام این منطقه از دو کلمه ( شیر ) و ( زر ) می ‌دانند چرا که گفته می شود طرح های شیر و اشکال حیوانات متنوع بر روی دیواره های این تنگه حکاکی شده است.

تنگه شیرز لرستان
منبع : گوگل مپ تنگه شیرز لرستان

بهترین زمان سفر

همانطور که برخی از شما عزیزان اطلاع دارید، تنگه شیرز که از جاهای دیدنی لرستان است، در منطقه غربی کشور و بخش سردسیر واقع شده است و از همین رو سفر به این تنگه در زمان پاییز و زمستان به شدت توصیه نمی شود چرا که علاوه بر سرمای بسیار زیاد احتمال وقوع سیل در این منطقه بسیار زیاد است. اما از طرفی دیگر این تنگه در فصل بهار و تاستان دارای هوایی بسیار معتدل و بهاری است که آرزو می کنید ای کاش زمان می ایستاد تا بتوانید نهایت لذت را از این سفر ببرید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان لرستان

تپه قرق

زیبایی وصف ناپذیر اما در عین حال ساده ای که در تپه قرق یکی از جاهای دیدنی لرستان پنهان است، سالانه چشمان خیل عظیمی از جمعیت گردشگر را به خود می دوزد و گاها دلیل بر اقامت آن ها در این مکان دیدنی می شود.

رودخانه سزار لرستان

مناطق دیدنی جذابی در شهرهای مختلف ایران وجود دارند که لرستان هم از این قاعده مستثنا نیست. لرستان پر از رودخانه، آبشار و مناطق سرسبز است. همچنین آب و هوای خنک و مطبوعی که در این شهر تجربه می‌کنید، قطعاً این بازدید را برایتان به یاد ماندنی‌تر خواهد کرد. بدین منظور در این مبحث تصمیم گرفتیم که راجع به رودخانه سزار لرستان صحبت کنیم؛ موردی که شاید پیش از این توضیحات زیادی در مورد آن نشنیده‌ باشید اما قطعا می‌تواند یکی از مناطق گردشگری لرستان مناسب برای شما و اعضای خانواده‌تان باشد.

آبشار ونایی

آبشار ونایی یکی از آبشار های دیدنی بروجرد است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی لرستان نیز به شمار می رود. آبشاری که با گذر از کنار آن می توانید صدای برخود آب سرازیر شده از آن با تخته سنگ ها را شنیده و آرامش مطلق را به خوبی درک کنید.

آبشار نوژیان لرستان

بدون تردید یکی از جاهای دیدنی لرستان که سالانه هزاران گردشگر از سراسر جهان را به سمت و سوی خود می کشد تا زیبایی های نهفته در خود را به نمایش بگذارد، جایی نیست جز آبشار نوژیان لرستان. آبشاری که جزو برجسته ترین آبشار های لرستان محسوب می شود.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search