Search

تنگه سازبن ایلام

تنگه سازبن ایلام از جاهای دیدنی ایلام میباشد.روان به دلیل عبور رود سیمره از آن جزء شهرهای حاصلخیز استان ایلام بشمار می آید که در تمام فصل های سال دارای آب فراوران می باشد. علاوه بر تنگه سازبن ایلام وجود تنگه شمشه و قلعه سازبن و دیگر بناهای تاریخی این منطقه در کنار آب وهوای بی نظیر در فصل بهار و تابستان جزء زیباترین مکان های جاذبه های گردشگری ایلام محسوب می شود.

شهرستان سیروان یکی از شهرستان های استان ایلام است که شمال غرب این استان قرار گرفته است. شهرستان سیروان به دلیل دارا بودن مناطق طبیعی گردشگری همچون تنگه سازبن یکی از پرجاذبه ترین و پربازدید ترین شهر های این استان است.لومار نام بخش مرکزی شهرستان سیروان است. برجسته ترین اثر تاریخی شهر لومار قلعه و تنگه سازبن است. فاصله شهر لومار تا تنگه سازبن حدود 2 کیلومتر می باشد.

تنگه سازبن
تنگه سازبن

 رود سیمره

تنگه سازبن ایلام حاصل عبور رود سیمره ازمیانه کوه چرمین واقع در شمال شهرستان سیروان است. رود سیمره خط مرزی استان لرستان و استان ایلام را در قعر دره سازبن تقسیم کرده است. تنگه سازبن از نزدیکی روستای وسکور در غرب کوهدشت لرستان شروع شده و تا نزدیکی روستای ورگچ در ایلام کشیده شده است.بربلندای این پهنای زیبای ناشناخته قلعه سازین از عهد ساسانیان باقی است که برای دیدن آن باید راهی نه چندان دور اما پرشیب و پر زحمت را پیمود.

قلعه سازبن

قلعه سازبن باتوجه به موقعیت آن نقشی نظامی داشته و از بالای آن می توان تمام بخش لومار و سرتاسر تنگه سازبن را مشاهده نمود. مصالح آن از سنگ، گچ است. آب موردنیاز آن با کندن مسیری از میان صخره ها از رود سیمره با دلو برداشته شده است.

تنگه سازبن
تنگه سازبن

سیروان را میتوان به یکی از شهرستانهای پر آب ایلام دانست که نسب به بارشهایی که در این منطقه صورت میگرد دارای آب فراوان است. علاوه بر تنگه سازبن وجود تنگه شمشه و دیگر بناهای تاریخی این منطقه در کنار آب وهوای بی نظیر در فصل بهار و تابستان جزء زیباترین مکان های گردشگری استان ایلام محسوب می شود.این تنگه پتانسیل را دارد که با احداث اقامت گاه های بوم گردی، جاده مناسب و امکانات تفریحی قایق سواری تبدیل به قطب گردشگری منطقه شود.

علت نامگذاری تنگه سازبن

سازبن یک واژه کردی است که از دو بخش ساز به معنا ساز محلی قیف مانند و بن به معنای انتها یا ته یک چیزی است. رودسیمره که جهت آن از سمت شمال به سمت جنوب است در انتهای تنگه سازبن عرض آن بیشتر می شود که حالت یک ساز را به خود می گیرد . و چون در قسمت انتهایی رود این اتفاق می افتد به اسم سازبن نام گرفته است. این زیبایی وحالت سازی بودن تنگه وقتی ار بالا به تنگه نگاه کنید کاملاً مشهود است.درکنار طبیعت بکر و آب روان دیواره های کنار تنگه سازبن که به مرور زمان تراش خورده اند زیبایی خاصی به تنگه بخشیده است.

تنگه سازبن
تنگه سازبن

تنگه سازبن کجاست؟

برای رسیدن به این مکان باید 100 کیلومتر از ایلام خارج و به سمت شهر لومار رانندگی کنید.سپس وارد روستا ورگج شده. تنگه سازبن در شمال روستای ورگچ واقع شده است. روستای ورگچ جزء توابع سیروان است.مسیر رسیدن به تنگه با قایق از طریق رود سیمره می باشد. مسیر زیبای عبور از رود سیمره از میان کوه های استان لرستان و استان ایلام لذت سفر به تنگه سازبن را دو چندان می کند.

تنگه سازبن را میتوان به یکی از مناطق بکر و جذاب استان ایلان و شهرستان سیروان نام برد که اگر از لحاظ امکانات گردشگری بتوان موارد لازم را محیا کرد میتوان به جرات گفت که سالانه گردشگران داخلی و حتی خارجی هم میتوان جذب کرد که از لحاظه اقتصادی کمک شایان به این استان و این منطقه میتواند برساند.شاید به جرات میتوان گفت که این تنگه بهشتی بر روی زمین است که در جایی دیگر دیده نشده است.

تنگه سازبن
تنگه سازبن

زمان بازدید

شاید میتوان گفت بهرین زمان بازدید از تنگه سازبن فصل بهار و تابستان است.به علت این که وجود کوه های که اطراف و وجود رودخانه پرآبی که این تنگه دارد هوای بسیار خنک و دلچسبی را ایجاد میکند.البته اگر در فصل از سال برید با خودتان حتما تور یا قلاب ماهیگیری هم ببرید که بی نصب از ماهیگیری نشوید و بتوانید ماهی های قزل آلا را به راحتی صید و ونوش جان کنید.البته ایلام دارای تنگه های فراوانی اس که میتوان به تنگه رازیانه هم اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

آبشار پلیه ایوان ایلام

به شهر آبشارها خوش آمدید.از جاهای دیدنی ایلام میتوان به آبشار های این استان اشاره کرد.استان ایلام سرزمین رنگ و نقش های چشم نواز از سفیدی برف کوه ها تا سبزی کشتزاران می باشد

مخمل کوه خرم آباد

کوه‌ها از زمانهای دور محل آرامش و امنیت برای انسان‌ها و در واقع برای همه موجودات زنده بوده‌اند. به دلیل ابعاد بزرگ و قدرتی که دارند، همیشه توجه و احترام بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. کوه‌ها به عنوان پایه‌های قوی و قدرتمند دنیا شناخته می‌شوند. حتی اگر از خاک خالص یا سنگ‌ها سخت تشکیل شده باشند، با هر حال به شکوه و زیبایی استثنایی خود جلوه می‌دهند و همگان را با جلال و جمالشان شگفت‌زده می‌کنند. در این مقاله از مجله گردشگری به گردی قرار است به مخمل کوه خرم آباد به پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پشت قلعه آبدانان ایلام

از جاهای دیدنی ایلام می توان به روستاهای این استان اشاره کرد.روستاهای شهر ایلام به دلیل طبیعت زیبا و وجود مکان های تاریخی و باستانی اطراف آنها مورد توجه گردشگران قرارگرفته اند. روستاهایی بکر و دیدنی نظیر سنگ سفيد، زنجيره عليا، سراب كلان و پشت قلعه آبدانان را می توان نام برد.

تنگه کافرین

تنگه کافرین یکی از جاهای دیدنی ایلام است .بیش از 70 درصد شهر ایلام را جاذبه های طبیعی تشکیل داده است. این شهر با جاذبه های بی نظیر تاریخی در جذب گردشگر پتانسیل بالایی دارد. کبیر کوه و دینار کوه از مهمترین کوههای ایلام هستند که تنگه کافرین یا تنگه کافری در ارتفاع 700 متری از سطح دریا و در دل این دوکوه قرار گرفته اند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search