Search

تالاب چکر ایلام

تالاب چکر ایلام

ایلام یکی از پرجاذبه ترین و چشم نوازترین شهرهای غرب ایران است. از تالاب های معروف وجاهای دیدنی ایلام می توان به تالاب زمزم، سیاب دریوش و تالاب چکر ایلام اشاره نمود. این تالاب ها مناظر فوق‌العاده بی نظیری دارند اما نام آن‌ها را کمتر شنیده‌ایم.

تالاب چکر ایلام درغرب شهرستان ایلام ودر منطقه بولی و در ناحیه چکر قرار دارد. با مساحتی حدود ۳ هکتار و ارتفاع ۶۰۰ متر و با عمق حدود ۵/۲ متر.

جاهای دیدنی ایلام در تابستان تالاب چکر ایلام با زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی متنوع به  یکی از تفرجگاه های پربازدید شهر ایلام تبدیل گردیده است. این تالاب زیستگاه پرندگان مهاجر نظیر کشیم، اردک سرسبز، حواصیل است که سالانه برای زمستان گذرانی به این منطقه کوچ می کنند.

با اینکه تالاب چکر ایلام در یک منطقه گرمسیری قرار گرفته آب آن دایمی و عمق آن با میزان بارش طبیعی تغییر می کند. منبع دیگر تامین کننده آب تالاب وجود چشمه های جوشان دراین منطقه است.

ارزش اکولوژی تالاب ها چندین برابر جنگل‌ها و زمین‌های زراعی است.این تالاب علاوه بر ارزش اکولوژی، ارزش اقتصادی و گردشگری بالایی دارد .

تالاب چکر ایلام
تالاب چکر ایلام

پوشش گیاهی تالاب چکر ایلام

علف هایی که در داخل آب بصورت آبزی رشد می کنند یکی از پوشش های گیاهی تالاب هستند. از دیگر پوشش های تالاب گیاهان مرتعی و گرامینه جگن می باشند. ترکیب این پوشش های گیاهی تصویری زیبا را در تالاب چکر ایجاد نموده است.دورتادور تالاب را نیزارهای بلند و زیبا پوشانیده است. طراف مرداب، گیاهان روییده شده در تالاب چشم انداز بی نظیری را به خود اختصاص داده است.

جاذبه های گردشگری تالاب چکر که درحال حاضر طرفدار زیادی دارد، باعث توسعه صنعت گردشگری گردیده  و درآمد خوبی برای مردم آن منطقه ایجاد نموده است.این تالاب زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی  است که سالانه میلیون ها توریست جذب این مناطق کرده است.بازتاب نور ستارگان در شب و تلالو نور خورشید ازمیان نیزارها درصبح،  تابلوی نقاشی زیبایی از این تالاب بوجود می آورد که واقعا بینظیر است.

تالاب چکر ایلام مکانی امن برای زمستانگذرانی پرندگان مهاجر

گرمسیری بودن این منطقه زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر محسوب می شود.تالاب چکر مکانی امن برای زمستانگذرانی پرندگان به حساب می آید. تالاب چکر با پوششی از گیاهان علفی  وگرامینه زیستگاه مناسبی برای این پرندگان است. این تالاب میزبان پرندگان مهاجر از مناطق مختلف در ماه های سرد می باشد. 

تالاب چکر آب و هوا را متعادل می کند. زیبایی منحصر به فرد این تالاب منطقه بکری برای گردشگران بوجود آورده است.پوشش گیاهی اطراف تالاب چکر که از علف هایی که بصورت آبزی در داخل آب رشد کرده اند بوجود آمده است، زیبایی این تالاب را دو چندان کرده است.نیزارهای اطراف تالاب این موهبت طبیعی، نمای زیبایی را دل این تفرجگاه ایجاد کرده است.

غروب آفتاب در کنار تالاب ، آواز پرندگان با رقص نیزارها منظره ای فوق العاده را روی آب ایجاد می کند. پرندگان خسته از راه رسیده در گوشه گوشه تالاب آرام می گیرند و تالاب میزبان میهمانان خود می شود.اگر به ایلام سفر کردید حتما سری هم به تفرجگاه جنگلی ششدار بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

پارک جنگلی چغاسبز

شهر ایلام شهر نسبتاً جوان و نوبنیان است و روبه رونق گام برداشته است.از جاهای دیدنی ایلام در تابستان میتوان به جنگل های اطراف شهر و چشمه های غربی و جنوب غربی شهر باغاتاشاره کرد

تنگه کافرین

تنگه کافرین یکی از جاهای دیدنی ایلام است .بیش از 70 درصد شهر ایلام را جاذبه های طبیعی تشکیل داده است. این شهر با جاذبه های بی نظیر تاریخی در جذب گردشگر پتانسیل بالایی دارد. کبیر کوه و دینار کوه از مهمترین کوههای ایلام هستند که تنگه کافرین یا تنگه کافری در ارتفاع 700 متری از سطح دریا و در دل این دوکوه قرار گرفته اند.

تنگه سازبن ایلام

تنگه سازبن ایلام از جاهای دیدنی ایلام میباشد.روان به دلیل عبور رود سیمره از آن جزء شهرهای حاصلخیز استان ایلام بشمار می آید که در تمام فصل های سال دارای آب فراوران می باشد. علاوه بر تنگه سازبن ایلام وجود تنگه شمشه و قلعه سازبن و دیگر بناهای تاریخی این منطقه در کنار آب وهوای بی نظیر در فصل بهار و تابستان جزء زیباترین مکان های جاذبه های گردشگری ایلام محسوب می شود.

مخمل کوه خرم آباد

کوه‌ها از زمانهای دور محل آرامش و امنیت برای انسان‌ها و در واقع برای همه موجودات زنده بوده‌اند. به دلیل ابعاد بزرگ و قدرتی که دارند، همیشه توجه و احترام بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. کوه‌ها به عنوان پایه‌های قوی و قدرتمند دنیا شناخته می‌شوند. حتی اگر از خاک خالص یا سنگ‌ها سخت تشکیل شده باشند، با هر حال به شکوه و زیبایی استثنایی خود جلوه می‌دهند و همگان را با جلال و جمالشان شگفت‌زده می‌کنند. در این مقاله از مجله گردشگری به گردی قرار است به مخمل کوه خرم آباد به پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search