Search

تالاب چکر ایلام

تالاب چکر ایلام

ایلام یکی از پرجاذبه ترین و چشم نوازترین شهرهای غرب ایران است. از تالاب های معروف وجاهای دیدنی ایلام می توان به تالاب زمزم، سیاب دریوش و تالاب چکر ایلام اشاره نمود. این تالاب ها مناظر فوق‌العاده بی نظیری دارند اما نام آن‌ها را کمتر شنیده‌ایم.

تالاب چکر ایلام درغرب شهرستان ایلام ودر منطقه بولی و در ناحیه چکر قرار دارد. با مساحتی حدود ۳ هکتار و ارتفاع ۶۰۰ متر و با عمق حدود ۵/۲ متر.

جاهای دیدنی ایلام در تابستان تالاب چکر ایلام با زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی متنوع به  یکی از تفرجگاه های پربازدید شهر ایلام تبدیل گردیده است. این تالاب زیستگاه پرندگان مهاجر نظیر کشیم، اردک سرسبز، حواصیل است که سالانه برای زمستان گذرانی به این منطقه کوچ می کنند.

با اینکه تالاب چکر ایلام در یک منطقه گرمسیری قرار گرفته آب آن دایمی و عمق آن با میزان بارش طبیعی تغییر می کند. منبع دیگر تامین کننده آب تالاب وجود چشمه های جوشان دراین منطقه است.

ارزش اکولوژی تالاب ها چندین برابر جنگل‌ها و زمین‌های زراعی است.این تالاب علاوه بر ارزش اکولوژی، ارزش اقتصادی و گردشگری بالایی دارد .

تالاب چکر ایلام
تالاب چکر ایلام

پوشش گیاهی تالاب چکر ایلام

علف هایی که در داخل آب بصورت آبزی رشد می کنند یکی از پوشش های گیاهی تالاب هستند. از دیگر پوشش های تالاب گیاهان مرتعی و گرامینه جگن می باشند. ترکیب این پوشش های گیاهی تصویری زیبا را در تالاب چکر ایجاد نموده است.دورتادور تالاب را نیزارهای بلند و زیبا پوشانیده است. طراف مرداب، گیاهان روییده شده در تالاب چشم انداز بی نظیری را به خود اختصاص داده است.

جاذبه های گردشگری تالاب چکر که درحال حاضر طرفدار زیادی دارد، باعث توسعه صنعت گردشگری گردیده  و درآمد خوبی برای مردم آن منطقه ایجاد نموده است.این تالاب زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی  است که سالانه میلیون ها توریست جذب این مناطق کرده است.بازتاب نور ستارگان در شب و تلالو نور خورشید ازمیان نیزارها درصبح،  تابلوی نقاشی زیبایی از این تالاب بوجود می آورد که واقعا بینظیر است.

تالاب چکر ایلام مکانی امن برای زمستانگذرانی پرندگان مهاجر

گرمسیری بودن این منطقه زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر محسوب می شود.تالاب چکر مکانی امن برای زمستانگذرانی پرندگان به حساب می آید. تالاب چکر با پوششی از گیاهان علفی  وگرامینه زیستگاه مناسبی برای این پرندگان است. این تالاب میزبان پرندگان مهاجر از مناطق مختلف در ماه های سرد می باشد. 

تالاب چکر آب و هوا را متعادل می کند. زیبایی منحصر به فرد این تالاب منطقه بکری برای گردشگران بوجود آورده است.پوشش گیاهی اطراف تالاب چکر که از علف هایی که بصورت آبزی در داخل آب رشد کرده اند بوجود آمده است، زیبایی این تالاب را دو چندان کرده است.نیزارهای اطراف تالاب این موهبت طبیعی، نمای زیبایی را دل این تفرجگاه ایجاد کرده است.

غروب آفتاب در کنار تالاب ، آواز پرندگان با رقص نیزارها منظره ای فوق العاده را روی آب ایجاد می کند. پرندگان خسته از راه رسیده در گوشه گوشه تالاب آرام می گیرند و تالاب میزبان میهمانان خود می شود.اگر به ایلام سفر کردید حتما سری هم به تفرجگاه جنگلی ششدار بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

تنگه ارغوان ایلام

ایران گنجینه ای غنی از میراث فرهنگی و طبیعتی بکر و زیباست. در طول تاریخ شکوه و زیبایی خود را از طریق معماری، هنر، ادبیات، آداب و رسوم ، طبیعت، دره های بی نظیر بدست آورده است. شهر ایلام با طبیعتی زیبا و مکان های گردشگری، یکی از این گنج های با ارزش تلقی می گردد. آیا تاکنون نام تنگه ارغوان در ایلام را شنیده بودید؟

آبشار گچان ایلام

از جاهای دیدنی ایلام در تابستان میتوان به آبشارهای این استان اشاره کرد. استان ایلام در غرب ایران در ناحیه معتدل کوهستانی قراردارد. این استان به هفت شهرستان به نامهای ایلام، مهران، شیروان و چرداول، دهلران، دره‌شهر، ایوان و آبدانان تقسیم شده است .

تنگه سازبن ایلام

تنگه سازبن ایلام از جاهای دیدنی ایلام میباشد.روان به دلیل عبور رود سیمره از آن جزء شهرهای حاصلخیز استان ایلام بشمار می آید که در تمام فصل های سال دارای آب فراوران می باشد. علاوه بر تنگه سازبن ایلام وجود تنگه شمشه و قلعه سازبن و دیگر بناهای تاریخی این منطقه در کنار آب وهوای بی نظیر در فصل بهار و تابستان جزء زیباترین مکان های جاذبه های گردشگری ایلام محسوب می شود.

مخمل کوه خرم آباد

کوه‌ها از زمانهای دور محل آرامش و امنیت برای انسان‌ها و در واقع برای همه موجودات زنده بوده‌اند. به دلیل ابعاد بزرگ و قدرتی که دارند، همیشه توجه و احترام بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. کوه‌ها به عنوان پایه‌های قوی و قدرتمند دنیا شناخته می‌شوند. حتی اگر از خاک خالص یا سنگ‌ها سخت تشکیل شده باشند، با هر حال به شکوه و زیبایی استثنایی خود جلوه می‌دهند و همگان را با جلال و جمالشان شگفت‌زده می‌کنند. در این مقاله از مجله گردشگری به گردی قرار است به مخمل کوه خرم آباد به پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search