Search

تالاب میقان اراک

تالاب میقان اراک جاهای دیدنی اراک

تالاب میقان اراک یکی از با شکوه ترین تالاب ‌های زنده ایران است که در استان مرکزی قرار داشته و از همین رو یکی از جاهای دیدنی اراک نیز به شمار می ‌رود. این تالاب یکی از تالاب های کویری کشور است که نام آن در میان ده تالاب مهم ایران نیز به چشم می ‌خورد.

تالاب میقان اراک به دلیل دارار بودن حیات وحش و طبیعت بی‌ نظیر، جلوه ستودنی بسیار زیبایی به محدوده کویری اطراف بخشیده است. این تالاب علاوه بر موارد گفته شده، آب و هوای بسیار معتدلی داشته و همین امر  سبب شده تا پرندگان مهاجر بسیاری در فصول مختلف به آن مهاجرت کنند.

تالاب میقان اراک جاهای دیدنی اراک
منبع: گوگل مپ تالاب میقان اراک جاهای دیدنی اراک

نامگذاری

میقان در لغت به معنای کسی است که به هرچه می شنود یقین می نماید و به اصطلاح فرد خوش‌ باوری است.  اما نام این تالاب در گذشته نمک زار فراهان بوده کی طی گذشته سالیان متمادی دستخوش تغییراتی شده است.

به گفته نظریه شناسان باستان، تالاب مقان یکی از جاهای دیدنی اراک را چغاناور و توز لوگل نیز نامیده ‌اند که هر کدام به معنای آبگیر به همراه گرد و خاک است. البته این نام گذاری قدیمی بی علت نبوده و علت آن در این است که میزان تبخیر آب در آن زیاد است. نکته شایان ذکر در مورد این تالاب و کویر نامیدن این منطقه، به سبب خشک‌ بودن یا بیابانی بودن آن نیست بلکه به دلیل تبخیر زیاد آب در آن جا است.

اقلیم تالاب میقان اراک

همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد، دریاچه تالاب مقان، از لحاظ آب‌ و هوایی دارای زمستان‌ هایی معتدل بوده و همین ویژگی مزیده بر علت شده تا در پاییز و اوایل زمستان، زیستگاه مناسبی برای پرندگان و به‌ ویژه پرندگان مهاجر از مناطق شمالی کشور و دیگر مناطق سرد سیر باشد.

در سال ‌هایی که بارندگی مناسب و زیاد است، تالاب دارای آب قابل‌ توجهی شده و در سال ‌های کم‌ آبی به طور معمول آب تالاب خشک شده و به حالت کویری باز می گردد و علت آن هم تبخیر زیاد آب در این منطقه است.

منابع تامین آب تالاب مقان نیز خود یکی از جاهای دیدنی اراک است که کمتر کسی از آن ها دیدن می کند و می توان از آن ها آب سه رودخانه فراهان و شهراب ، قره کهریز، و همچنین پساب تصفیه فاضلاب اراک اشاره کرد که البته این مورد آخر کمی برای محیط زیست مضر است.

تالاب میقان اراک جاهای دیدنی اراک
منبع: گوگل مپ تالاب میقان اراک جاهای دیدنی اراک

پوشش گیاهی و جانوری

از حیواناتی که در اطراف این تالاب کویری زندگی می کنند می توان به روباه ، گرگ، مار، پرندگانی چون عقاب و در برخی موارد نیز پرندگان نادر اشاره کرد که خود را در میان برگ های پوشیده درختان از دیده پنهان کرده اند. درنا ها، مرغابی‌ سانان، فلامینگو ها و خروس های کولی نیز از دیگر انواع پرندگان اند که در این منطقه می توان مشاهده کرد.

همانطور که میدانید این منطقه به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده کشور تلقی شده و توسط اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان مرکزی، به یکی از مناطق شکار ممنوع بدل شده است. اما گاها مشاهده می شود که برخی با زیر پا گذاشتن این قانون به شکار این پرندگان و حیوانات می پردازند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مرکزی

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله

منطقه‌ حفاظت ‌شده‌ هفتاد قله، یکی از جاهای دیدنی اراک است که نام خود را از كوه ” هفتاد قله ” واقع در اين منطقه در بر گرفته است؛ این منطقه همانطور که از نامش مشخص است یکی از مناطق محافظت شده بوده و به صورت شبانه روزی،  توسط ماموران اداره حفاظت محیط زیست از آن نگهبانی می شود.

روستای هزاوه

روستای هزاوه، روستایی پر از حس شادابی و سر زندگی؛ مکانی که حس زیبای آرامش را تلقین می کند؛ یکی از جاهای دیدنی اراک که با ورود به آن تمام مشغله های خود را از یاد برده و فقط به زیبایی بی همتای آن می نگرید.

چشمه چپقلی اراک

چشمه چپقلی اراک یکی از جاهای دیدنی اراک است که در فاصله ۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر اراک در استان مرکزی واقع شده؛ آب و هوای پاک و طبیعت بکرو دست نخورده دامنه کوه، در کنار چشمه های جوشان و خروشان که آب بسیار سردی دارد، امروزه این مکان را به یکی از مقاصد مهم گردشگری در اراک بدل کرده است.

موزه مفاخر اراک

موزه مفاخر اراک که یکی از جاهای دیدنی اراک نیز به شمار می رود ،گنجینه ای از سیر و سفر در زندگینامه نویسندگان و بزرگان این شهر تاریخی است. این موزه که در کاخ حاج حسین خاکباز محسنی بنا شده ، در اواخر حکومت قاجاریه و توسط سید حسین خاکباز یکی از پسران حاج آقا محسن اراکی ساخته شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search