Search

بندر سیراف

بندر سیراف بوشهر

بندر سیراف از جاهای دیدنی بوشهر است البته میتوان به بنادر این شهر هم اشاره کرد.شهرهای بندری در تمام دنیا میان افراد از محبوبیت خاصی برخوردارند. این محبوبیت بیشتر به لحاظ حال و هوای بندر و ساحل و طبیعت زیبای دریاست. اما برخی بنادر از اهمیت ویژه ای از لحاظ ارتباطی و تجاری و یا تاریخی برخوردارند. در ایران، بندر سیراف با نام دیگر بندر طاهری از جمله بنادری ست که علاوه بر زیبایی های طبیعی، روزگاری مهم ترین بندر ایران از لحاظ تجاری و بازرگانی بوده. با ویژگی های این منطقه بیشتر آشنا شوید.

بندر سیراف کجاست؟

بندر سیراف در استان بوشهر و شهرستان کنگان قرار دارد.این بندر کنار سواحل نیلگون همیشه خلیج فارس قرار دارد.شاید براتون جالب باشد که در زمان های قدیم اهالی این شهر یهودی نشین بوده اند.

بندر سیراف بوشهر
بندر سیراف بوشهر

تاریخچه

بندر سیراف با قدمتی کهن و تاریخی طولانی ست که در زمان ساسانیان آوازه اش تمام جهان را پر کرده بود. این بندر از راه دریا با قاره های دور و نزدیک در ارتباط بود و از آسیا تا آفریقا و اروپا اعتبار جهانی داشت. در سال های 327 و 496 هجری دو زلزله ی سهمگین و ویرانگر متاسفانه باعث شدند بخش وسیعی از بندر زیر آب مدفون شود و این منطقه از رونق بیافتد.

 از دیگر موضوعاتی که سیراف را متمایز می کرد همزیستی مردم با ادیان و آیین های مختلف در کنار هم بود از زرتشتی و یهودی گرفته تا ارامنه و مسلمانان، که همین آزادی عقیده در آن زمان چیزی شگرف و جذاب تلقی می شده. شکل کلی خانه ها در بندر سیراف به روستای ماسوله در استان گیلان شباهت دارد و خانه ها به شکل طبقه طبقه و پلکانی در نزدیکی هم قرار گرفته اند.

بندر سیراف بوشهر
بندر سیراف بوشهر

مردم به گویش کنگانی و برخی عربی صحبت می کنند و شغل آنان از قدیم عمدتا دریانوردی و صیادی یا دامداری و کشاورزی بوده است که امروزه صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی نیز به آن اضافه شده است. گورستان صخره ای در سیراف کشف شده که قدمت آن هزاران سال پیش تخمین زده شده و کتیبه هایی در این بندر بدست آمده که از تاریخ کهنه و ارزشمند آن حکایت می کند.

مردم سیراف از طریق بندر با تمام دنیا داد و ستد داشتند و به تجارت پارچه ، الماس، قالی، گلیم، پنبه، پوست حیوانات، ساج و مروارید مشغول بوده اند. اگر به سیراف سفر کردید می توانید از صنایع دستی مردم بومی، ماهی و میگو و یا خرما برای اطرافیانتان سوغات بیاورید.البته حتما از رستوران های این شهر قافل نشوید حتما از رستوران گرگور بوشهر هم سر بزنید.

وجه تسمیه

در مورد نام سیراف دلایل های زیادی گفته می شود، مثلا اینکه در ابتدا سیراب به معنی پر آب بوده یا کوتاه شده ی اردشیرآب به دلیل نام پادشاه ساسانی بوده است. برخی هم معتقدند سیراف شکل تغییریافته ی شیلاو به معنی ماهی و آب است.

بندر سیراف بوشهر
بندر سیراف بوشهر

بهترین زمان سفر

برای بازدید از جاذبه های جنوب ایران به اقتضای دمای آب و هوا و رطوبت بالای این مناطق در فصل های بهار و تابستان، اکثر گردشگران و مسافران تعطیلات نوروز یا فصل پاییز را برای سفرهای جنوبی انتخاب می کنند. بندر سیراف هم از این قاعده مستثنی نیست و بهترین فرصت برای بازدید از میراث تاریخی و طبیعی آن بهتر است در نیمه ی دوم سال اقدام کنید.

جاهای دیدنی بوشهر در بهار

شاید به علت این که بندر سیراف بوشهر در کنار دریای خلیج فارس قرار گرفته است به نظر می رسد که برای سفر به جاهای دیدنی بوشهر در بهار به این علت از استقبال خوبی قرار بگیرید که هوای خنک و به دور از شرجی بودن است.شما میتوانید در کنارر این بندر به پارک ملی نایبند هم بروید که یک منطقه گردشگری فوق اعلاده زیبا با اماکانات خاصی هست.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

دژ برازجان

دژ برازجان از جاهای دیدنی بوشهر است و میتوان به امکان تاریخی فراوان اشاره کرد.کاروانسراها از شکل های قدیمی هتل ها به حساب می آیند که در میان راه ها و جاده های اصلی بین شهرهای بزرگ مهم ساخته می شدند تا میزبان بازرگانان و تاجرانی باشند که برای امور تجاری و تبادل و خرید و فروش کالا به شهر دیگری سفر می کرده اند. مردم عادی هم که در حال سفر به دیار دیگری در راه بودند از کاروانسرا برای اقامت های کوتاه و به در کردن خستگی راه استفاده می کردند.

عمارت امیریه

معرفی جاهای دیدنی بوشهر بسیار است شهرهای ساحلی در سراسر دنیا مقصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی هستند. در ایران هم وجود سواحل فیروزه ای شمال و جنوب کشور باعث شده اند این دو منطقه برای مسافرت و تفریح جذاب تر به نظر برسند.

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد

در کنار جاهای دیدنی بوشهر در تابستان یک دهکده گردشگری به نام دهکده گردشگری دریایی پازارگاد ساخته شده است. سرزمین ایران، سرزمینی ثروتمند و غنی از منابع طبیعی و خدادادی است. در بسیاری مناطق ایران میدان های عظیم نفت و گاز کشف شده

آب انبار قوام

از جاهای دیدنی بوشهر میتوان به آب انبار قوام اشاره کرد.هر گوشه از نقشه ی ایران با موقعیت های جغرافیایی مختلف، زیبایی هایی در خود دارد که برای تماشای آن ها باید بار سفر بست و راهی جاده ها شد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search