Search

بنای تاریخی میل خویین زنجان

جاهای دیدنی زنجان

بنای تاریخی میل خویین زنجان یکی از جاهای دیدنی زنجان است.این بنا واقع در شهرستان ایجرود،روستای خویین از توابع زنجان می باشد.این بنای تاریخی بالغ بر 10 متر ارتفاع دارد و به گفته باستان شناسان یکی از بزرگترین ساخته های دستی انسان در زیر زمین است .شاید برای شما سوال پیش آمده که میل خویین به چه معناست؟ در زمان های گذشته ایران میل به برج و ساختمان های بلندی می گفتند که معمولا از این ساختمان ها برای دیده بانی یا نگهبانی استفاده میکردند.

میل خویین تنها جاذبه ی این روستا نیست این روستا مکان های باستانی زیادی دارد که جزو جاهای دیدنی زنجان هستند، برای مثال در نزدیکی بنای تاریخی میل خویین زنجان گورستان تاریخی با وسعتی بیش از چهار هکتاروجود دارد و همچنین در همان اطراف بازار تاریخی خویین هم وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

جاهای دیدنی زنجان
منبع:گوگل مپ

تاریخچه میل خویین

قدمت بنای این برج تا به امروز به صورت دقیق مشخص نشده است.و نمیتوان بطورمشخصی گفت که میل خویین متعلق به کدام دوره است.ولی با توجه به موقعیت جغرافیایی و سبک معماری و قیاس با  مقبره قیدار نبی در خدابنده و بنا های مشابه اطراف آن می توان حدس زد که زمان ساخت این بنا بین قرون 5 تا 7 بوده و متعلق به دوره ی سلجوقیان است.

برخی از باستان شناسان معتقدند که میل خویین در گذشته داری کتیبه و تزئینات بسیاری بوده که امروزه با گذشت زمان و بازسازی های غیر حرفه ای از بین رفته و این کتیبه و تزئینات مهم آن زیر گچ و سیمان دفن شده و متاسفانه قابل مشاهده نیست. و برخی دیگر از باستان شناسان معتقدند که 4 عدد از میل خویین در چهار موقعیت مختلف جغرافیایی در این روستا وجود داشته که حالا تنها یک عدد از آن باقی مانده است.تعداد جاهای دیدنی زنجان آن قدر زیاد است که ادم می ماند به کدام یک از آن ها سر بزند.انگار که قدم به قدم این شهر پر از رمز و راز است.

معماری میل خویین چه گونه است؟

بنای تاریخی میل خویین زنجان دارای دو بخش می باشد.این دو بخش شامل گنبد و بدنه است.بخش بالایی این بنا یعنی گنبد که در زبان محلی به آن ((کنبز)) هم می گویند با آجر و ملات و همچنین قسمت پایینی یعنی بدنه با ملات گچ و آهک و لاشه سنگ ساخته شده است.گنبد این بنا همانند با  مقبره قیدار نبی در خدابنده از نوع زنگوله ای دو جداره می باشد.برخی از بازدیدکنندگان از جاهای دیدنی زنجان با آثار باستانی خوش رفتاری نمی کنند و روی این آثار یادگاری مینویسند لطفا اگر شما به جاهای دیدنی زنجان رفتید از این آثار باستانی که تاریخ و سرمایه ی ملی ما هستند محافظت کنید.

منبع:گوگل مپ

نکاتی در رابطه از بازدید میل خویین:

زمان دسترسی به بنای تاریخی میل خویین از مرکز شهر زنجان حدودا 1 ساعت می باشد.

بازدید از این مکان نیاز به هزینه ورودی ندارد و بازدید برای عموم آزاد است.

مسیردسترسی:

شهرستان ایجرود_بخش حلب_روستای خویین_کیلومتر 60 جاده زنجان_بیجار

دیگر مکان‌های تفریحی استان زنجان

مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان معروف به مسجد سید یکی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان می باشد.این مسجد همانطور که از اسمش پیداست بزرگترین،زیباترین و مهم ترین مسجد شهر زنجان می باشد.جالب است بدانید که بزرگترین مدرسه دینی این شهر هم درون این مسجد زیبا قرار دارد.

موزه باستان شناسی و مردان نمکی

موزه باستان شناسی و مردان نمکی جاذبه ای ترسناک و جالب در استان زنجان می باشد.این موزه یکی از پرطرفدارترین و مهیج ترین جاهای دیدنی زنجان است.در این موزه جسد 6 مرد که به صورت طبیعی مومیایی شده اند وجود دارد.

آبشار شارشار زنجان

آبشار شارشار گیسوی زیبای زنجان می باشد. آبشار شارشار همانند دختری زیباست که گیسوان بلند و زیبای خود را در آغوش شهر زنجان جای داده است.اگر به جاهای دیدنی زنجان سفر کردید حتما به این آبشار زیبا هم سری بزنید و روح خود را درون این طبیعت زیبا جلاء بدهید.

موزه رختشویخانه زنجان ورود آقایان ممنوع

یکی اززیباترین جاهای دیدنی زنجان رختشویخانه آن است. که ورود آقایان به آن ممنوع بوده است. حالا بریم قصه جالب این ممنوعیت را باهم بخوانیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search