Search

برج چهل دختردامغان

دامغان که یک از شهرهای استان سمنان است که جاهای دیدنی سمنان فراوان است، جاذبه‌های تاریخی متعددی را در خود گنجانده است. از جمله این جاذبه‌های تاریخی می‌توان به برج های این شهر اشاره کرد.برج پیر علمدار و برج چهل دختر اشاره کرد که قدمتی بیش از هزار سال دارد. در ساخت این برج، هنر، ظرافت، هوش و مهارت، همگی با هم به کار گرفته‌ شده‌اند. اگر قصد سفر به شهر دامغان دارید توصیه می‌کنیم به هیچ وجه بازدید از این برج شگفت انگیز تاریخی را از دست ندهید. برای آشنایی بیشتر با برج چهل دختر تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

درباره برج چهل دختر

برج چهل دختر، برجی با ارتفاع 15 متر است که در نواحی غربی شهر دامغان واقع شده است. این برج که برای ساخت آن از آجر استفاده شده است، در نزدیک امامزاده جعفر قرار دارد. این برج را می‌توان از لحاظ سبک و سیاق ساخت، به برج طغرل تشبیه کرد. دیوارهای این برج دیدنی، با ضخامت 50 تا 60 سانتی‌متر ساخته شده‌اند. نکته گفتنی در رابطه با این برج، 8 وجهی بودن آن است که از لحاظ بصری آن را به یک برج تاریخی متمایز تبدیل کرده است. همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید مردم سمنان عقیده دارند، برج چهل دختر در گذشته، یک مرکز همسریابی بوده است.

جاهای دیدنی سمنان+برج چهل دختر سمنان
منبع:گوگل مپ

ویژگی‌‌های جالب برج چهل دختر

برج چهل دختر، مانند هر بنای تاریخی دیگری، دارای ویژگی‌های جالبی است که گردشگران را به خود جذب می‌کند. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

1- بر روی بدنه‌ برج چهل دختر شاهد کتیبه‌هایی هستیم که نوشته‌هایشان، به زبان کوفی بوده و به آسانی قابل خواندن نیست. با این حال، با دقت به این کتیبه‌ها، می‌توان پی برد که این برج، یکی از سازه‌های قرن چهار هجری است.

2- ویژگی جالب دیگر در رابطه با این برج، استحکام فوق‌العاده آن است. در واقع این برج به قدری مستحکم ساخته شده که پس از گذشت سالیان طولانی، آسیبی ندیده است.

3- برجسته‌ترین ویژگی‌ برج زیبای چهل دختر را می‌توان به گنبد بزرگ و دیدنی آن نسبت داد. این گنبد شگفت انگیز، با آجرکاری هنرمندانه و هنر خطاطی، مزین شده است.

4- در میان هشت وجه برج چهل دختر، طاق‌نماهایی کار شده که به قوس‌هایی نوک تیز منتهی می‌شوند و بر زیبایی این برج می‌افزایند.

5- ویژگی جالب دیگر این برج، هنر سازندگان آن است که به نحوی آجرهای ظریف این بنا را روی هم چیده‌اند که گویی آجرها بدون هیچ ماده‌ اضافه‌ای روی هم سوار شده‌اند.

6- برای ورود به برج چهل دختر، دو مدخل کار شده که ارتفاع هر کدام در حدود 2.5 متر است.

7- ویژگی جالب دیگر این برج، درگاه آن است که طاقی به شکل هلالی در آن کار شده است. همچنین ستونچه‌هایی با تزئینات جذاب و خیره کننده، به عنوان پایه‌ی این طاق احداث شده اند.

جاهای دیدنی سمنان+برج چهل دختر سمنان
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی به برج چهل دختر

برای بازدید از این برج تاریخی، کافی است به شهر دامغان سفر کنید و در مرکز این شهر، در حوالی امامزاده جعفر، آن را مشاهده کنید.

بهترین زمان بازدید

از برج چهل دختر دامغان در فصل پاییز و زمستان در بهترین شرایط آب و هوایی قرار دارد. از آن جا که این برج نیز در مرکز شهر دامغان واقع است، توصیه می‌کنیم در این فصول از آن بازدید کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سمنان

جنگل ابر سمنان

جنگل ابر سمنان یکی از جاذبه های پر بازدید استان سمنان میباشد.از مسیر جاده شاهرود به سمت آزادشهر که عبور می‌کنیم، با جنگلی بکر و زیبا رو‌به‌رو می‌شویم که گویی در محدوده آن، زمین و آسمان به هم نزدیک‌تر هستند. جالب است بدانید

عمارت و باغ امیرسمنان

یکی از جاهای دیدنی سمنان عمارت و باغ امیر است که از دوران سلطنت حکومت قاجاریه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی نیز مانند هر اثر تاریخی دیگری، جاذبه‌ها و زیبایی‌های زیادی دارد که موجب جلب توجه بیننده می‌شود.

برج طغرل دامغان

جاهای دیدنی دامغان فراوان است .شهر دامغان، یکی از شهرهای با ارزش و تاریخی کشورمان ایران به شمار می‌رود، علت آن را نیز می‌توان به وجود آثار و بناهای تاریخی متعددی مانند چشمه علی، برج پیر علمدار وبرج چهل دختر و… نسبت داد

چشمه علی دامغان

گر قصد دارید به جاهای دیدنی سمنان سفر کنید، به شما توصیه می‌کنیم که حتما از چشمه علی دامغان نیز بازدید کنید. این منطقه تفریحی یکی از زیباترین مناطق کشور به شمار می‌رود و از آن به عنوان یک منطقه نمونه گردشگری نیز یاد شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search