Search

برج سه گنبد

جاهای دیدنی ارومیه برج سه گنبد

برج سه گنبد کجاست؟

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این برج که در جنوب شرقی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی میباشد باتوجه به قرار گرفتن برج در خیابان جانبازان میتوان گفت که این برج در یکی از قسمت های شلوغ شهر قرار دارد.

علت نامگذاری

برخی عقیده دارند که وجود سه گنبد در سه طبقه این بنا باعث شده است تا آن را سه گنبد بنامند ، همچنین برخی دیگر از مورخان نیز عقیده دارند که دو بنای دیگر در روستایی به نام چهریق از دهستان های سلماس وجود داشته است که به همراه این برج به سه گنبد معروف بوده اند.

تاریخچه برج

گفته میشود این برج متعلق به قرن ششم هجری قمری می باشد. نکته جالب این است که این برج تا قرن نوزدهم مورد توجه نبوده است تا اینکه در سال ۱۸۵۳۲ میلادی این برج توسط نخانیکوف به دنیای هنر شناسانده شد. این برج طبق کتیبه ای که در ورودی آن قرار دارد به دوره سلجوقیان نسبت داده میشود. گروهی از مورخان اعتقاد دارند که این برج به جای آتشکده ای در دوره یکسانی ساخته شده است اما هیچ نوع منبع معتبری برای تصدیق این عقاید وجود ندارد.

جاهای دیدنی ارومیه برج سه گنبد
منبع:ویکی پدیا

معماری برج

معماری داخلی برج

داخل برج سه گنبد به شکل مربع میباشد، این خصوصیت مهارت خاص معماری را نشان میدهد چراکه او یک اتاق مربع شکل را در برج استوانه ای قرار داده است. قرینه های مقرنس دار در گوشه ها و طاق نماهای هلالی تزئینات زیبایی هست که در اتاق به کار رفته است. گنبد ۹ متری به همراه تزئینات سنگی و رنگ آمیزی های زیبا دلایلی هست که باعث شده تا این برج مورد توجه قرار بگیرد.

قبرهای زیادی در اطراف برج وجود داشته اند که گفته میشود برای افراد برجسته جامعه بوده اند اما این قبرها هم اکنون از بین رفته اند.

سردر پرنقش و نگار برج یکی از ویژگی های به خصوص آن میباشد.

 
معماری خارجی برج

برج سه گنبد از بیرون استوانه ای شکل می باشد. این برج با ۱۳ متر ارتفاع و ۵ متر قطر دارد. در ساخت این برج از  گنبدهای مراغه الهام گرفته شده است. این برج ۲ طبقه دارد؛ طبقه اول سردابه نامیده میشود، این طبقه پوششی قوس دار دارد و بدین وسیله از طبقه دوم جدا میشود.

طبقه دوم اتاق مقبره خوانده میشود. این طبقه دارای دری به ارتفاع ۲.۵ متر میباشد. طبقه دوم این بنا مانند سایر بناهای دوران سلجوقی روی سردابه احداث شده است.

قسمت های پایینی بنا تا ارتفاع ۳.۶ متر از سنگهای خاکستری رنگ ساخته شده است و از این ارتفاع به بعد مصالح از آجرهای چهار گوش هستند.

جاهای دیدنی ارومیه برج سه گنبد
منبع:ویکی پدیا

جاذبه های اطراف برج

اگر از برج سه گنبد بازدید کردید و هنوز وقت کافی برای تفریح دارید میتوانید از جاذبه های که در نزدیکی آن قرار دارند بازدید کنید

برخی از این جاذبه ها عبارتند از:

قلعه بردوک

موزه ارومیه

کلیسای حضرت ننه مریم

پارک ساعت و جنگلی

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

عمارت چهار برج ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

قلعه بردوک

از جاهای دیدنی ارومیه این قلعه تاریخی در ۹۶ کیلومتری شمال غربی ارومیه میباشد. این قلعه در ۶ کیلومتری روستایی به همین نام قرار گرفته است.این روستا از توابع صومای برادوست می باشد.این قلعه در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است.

دریاچه مارمیشو

از جاهای دیدنی ارومیه دریاچه های این استان است .اگر از کسی بخواهیم  نام یک دریاچه در استان آذربایجان غربی را بگویید، بی شک اولین نام، دریاچه ارومیه می باشد؛ اما باید به خاطر داشته باشیم که یکی از بکرترین و زیباترین دریاچه های ایران، دریاچه مارمیشو در نزدیکی شهر ارومیه می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا از این جاذبه ناشناخته به شما بگوییم

کوه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه کوه دالامپر است. کشورعزیزمان ایران  در کنار تاریخ کهن خود موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب نیز دارد. این ویژگی موجب شده است تا در جای جای این کشور جاذبه های طبیعی فراوانی را ببینیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search