Search

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد به گردی جاهای دیدنی یزد

یکی از جاهای دیدنی یزد که تاریخ را در دل خود جای داده و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود می بیند، باغ دولت آباد می باشد. باغی که در گذشته محل زندگی یکی از حاکمان یزد و خانواده ‌اش بوده، ولی امروزه به یکی از سخنوران تاریخ کهن تبدیل شده است.

باغ دولت آباد یکی از میراث جهانی کشور پهناورمان ایران می باشد. که به عنوان یکی از ۹ باغ تاریخی ایرانی، در لیست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این باغ دلگشا که یکی از جاهای دیدنی یزد به شمار می رود، در محله چهار منار بنا شده و یکی از کهن ترین باغ‌ ‌های این استان به حساب می آید.

باغ دولت آباد یزد به گردی جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

نگاهی به کهن

باغ دولت ‌آباد یزد یکی از نمونه های معماری کهن است که به عنوان یکی از باغ های بزرگ بر جای مانده از گذشته، در فهرست آثار ملی با شماره ردیف 774 به ثبت رسیده است. این باغ در سال ۱۱۶۰ هجری قمری معادل با سال 1125 هجری شمسی، در دوره حکومت زندیه احداث شد.

این باغ که به دست بزرگانی چون محمدتقی خان سرسلسله مردم خوانین یزد، شاهرخ میرزا و کریم خان زند بنا شده، ابتدا قناتی به نام دولت آباد بوده که طی گذشت مدت ها، توسط همین قنات این باغ به وجود آمده است.

این باغ متحیر کننده به دلیل دارا بودن معماری خاص به سبک حکومتی _ سکونتی، ساختار متفاوتی داشته و از مهم ترین قسمت های این مجموعه می توان به تعداد زیادی اتاق برای درباریان، تالار برای جشن و سرور و بخش‌ های خدماتی باغ اشاره کرد که هر کدام در سه قسمت عمارت سر در، عمارت هشتی و عمارت طنبی واقع شده است.

بنای باغ

باغ دولت آباد یزد یکی از جاهای دیدنی یزد، دارای بلندترین بادگیر خشتی زنده دنیا بوده که شکلی منشوری یا همان هشت ضلعی داشته و با دارا بودن طولی بالغ بر 33.8، از زوایای بیرونی باغ نیز قابل مشاهد است. یکی دیگر از مهندسی های به کار رفته در ساخت این بادگیر، وجود یک حوض آب درست در زیر بادگیر است که با وزش و برخورد باد با سطح آب، هوای خنکی در امارت غالب می شود.

باغ دولت آباد یزد به گردی جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

محوطه

با ورود به محوطه باغ دولت‌ آباد، فضایی سبز و متحیر کننده را مشاهده خواهید کرد که از نظر طراحی و ساخت، هم رده با باغ ‌های فین کاشان و باغ شاهزاده ماهان کرمان قرار گرفته است. از مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته می توان به خشت، سنگ مرمر مراغه، آجر، ریگ و گچ در نمای خارجی اشاره کرد. درب ورودی ساختمان این باغ، با چوبی مرغوب و کند کاری هایی چشم نواز ساخته شده که در پشت آن اتاق های متعددی موجود می باشد. به دلیل اینکه باغ دولت ‌آباد یکی از جاهای دیدنی یزد، از باغ‌ های حکومتی می ‌باشد، دارای دو بخش اندرونی و بیرونی بوده. در قسمت بیرونی باغ، تشریفات و مراسمات حکومتی از قبیل جشن ها و تاج گذاری ها انجام می ‌شده ولی در بخش اندرونی اقامتگاه های خصوصی وجود داشته که مخصوص درباریان بوده است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان یزد

میدان خان یزد

میدان خان یزد نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد است که، علاوه بر تاریخ کهنی که دارد، زیبایی های فراوانی را در گوشه و کنار خود جای داده است. این میدان که قلب تپنده محله گودال مصلی به شمار می رود، از زمان حکومت قاجاریه در این مکان بوده است.

موزه قصر آیینه یزد

موزه قصر آیینه یزد یکی از جاهای دیدنی یزد است که در سال ۱۳۷۷ به موزه تبدیل شد و درب های آن به روی گردشگران کوچک و بزرگ از سراسر جهان باز شد. این بنای زیبا در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. طرح ها متنوع که در سراسر این موزه زیبا میبینید، هنر دستان توانمند هنرمندان کشور پهناورمان است.

آب انبار شش بادگیر

آب انبار شش بادگیر در محله ای به همین نام بنا شده که امروزه تبدیل به یکی از جاهای دیدنی یزد شده است. این آب انبار به دلیل آب و هوای کویری یزد، به صورت هشت ضلعی ساخته شده تا با وزش باد از هر سمت، بتواند کاربرد خود را داشته باشد.

قنات زارچ یزد

قنات زارچ یزد یکی از جاهای دیدنی یزد که اگر به دنبال زیبایی او بر روی سطح شهر بگردید چیزی نخواهید یافت چرا که تمام زیبایی خود را در زیر پای شهر و جایی که کمتر کسی آن را می بیند ، پنهان نگاه داشته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search