Search

باغ ارم شیراز

جاهای دیدنی شیراز+باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز یکی ازجاهای دیدنی شیراز به­شمار می­آید. کم­تر کسی را می­توان یافت که به شیراز سفر کند، اما از این باغ زیبا و دوست­داشتنی دیدن نکرده باشد.

حالا ما شما را دعوت می­کنیم تا با هم، بر مرکب کلمات سوار شویم و سفری کوتاه به این باغ داشته باشیم.

سیر تاریخی باغ ارم شیراز

قدمت و تاریخچه دقیقی از تاریخ احداث این باغ در دست نیست. اما آنچه مسلّم است آن است که این باغ در دوران صفویه وجود داشته است و نشانه­هایی از آن در برخی سفرنامه­های این دوران و دوران سلجوقیان به چشم می­خورد.

جاهای دیدنی شیراز+باغ ارم شیراز
منبع:گوگل مپ

دوران شکوه و شهرت این باغ و بسیاری از مکان­های تاریخی شیراز به دوران زندیه و حکومت کریم خان زند بازمی­گردد. باغ ارم شیراز در این دوران توسط وکیل الرعایا مرمت و بازسازی شد. پس از زندیه و در اوایل حکومت قاجار، عمارت اصلی این باغ که یکی از شاهکارهای معماری ایرانی اسلامی است توسط ایلخان قشقایی و فرزندانش ساخته شد.

در دوران ناصرالدین شاه باغ ارم توسط حاج نصیرالملک شیرازی، سازنده مسجد زیبا و بی­نظیر نصیرالملک، خریداری و بازسازی و مرمت شد. پس از تغییراتی که نصیرالملک در این باغ و عمارت اصلی آن ایجاد کرد، دیگر تغییر خاصی به‌جز مرمت در این بنا صورت نگرفته است و شکل کنونی باغ و عمارت اصلی دقیقاً، به همان شکل نگه‌داشته شده است.

در دوران پهلوی این باغ به تصرف حکومت در آمد و به دانشگاه شیراز اهدا شد. هم اکنون نیز دانشکده حقوق این دانشگاه در عمارت اصلی و دانشکده کشاورزی در باغ گیاه شناسی قرار دارند

جاهای دیدنی شیراز+باغ ارم شیراز
منبع :گوگل مپ

گردش در باغ ارم و بازدید از بخش­های مختلف آن

باغ ارم شیراز به طور کلی به دو بخش باغ و ساختمان­ها تقسیم می­شود که هرکدام جلوه­های تاریخی و دیدنی خاص خود را دارند.

محوطه باغ ارم شیراز (فضای باز)

در محوطه این باغ، انواع درختان، گل­ها و گیاهان زینتی چشمان شما را به تماشا دعوت می­کنند. اگر در اردیبهشت ماه در این باغ حضور داشته باشید، به واقع تکه­ای از بهشت برین را پیش چشمان خود خواهید دید. با استشمام عطر بی­نظیر بهار نارنج، آرامشی عمیق شما را فرا می­گیرد و شنیدن آواز پرندگان و دیدن زبیای با عظمتی که مقابلتان است شما را سرمست می­کند.

شما هیچ­گاه از قدم زدن در این باغ زیبا و مفرح خسته نخواهید شد. گویی روح بی­نهایت طلب شما، به منبع عظیمی از زیبایی رسیده است و قدم زدن در میان این باغ و هم­نوایی با باد و پرندگان آن، مانند آبی است بر عطش برخواسته از زندگی ماشینی.

جاهای دیدنی شیراز+باغ ارم شیراز
منبع:گوگل مپ

بخش ساختمانی باغ ارم

بخش ساختمانی باغ ارم شیراز شامل چندین ساختمان و عمارت است که بزرگ­ترین و مهم­ترین آن­ها عمارت اصلی محسوب می­شود.

عمارت اصلی

این عمارت از نظر معماری، یکی از کم­نظیرترین و زیباترین بناهای ساخته شده در ایران است. در اسناد تاریخی و خاطرات بسیاری از تاریخ­نگاران ذکر شده است که از چندین معمار چیره­دست و مشهور از سراسر ایران در ساخت این عمارت استفاده شده است.

بخش های مهم عمارت اصلی شامل تالار آیینه، تالار حوض خانه یا سرداب و موزه سنگ و گوهرهای دریای نور است. به­راستی می‌توان گفته کلمات در توصیف زیبایی و میزان هنر به کار رفته در این بنا قاصرند و نویسنده هرقدر هم که هنرمند باشد نمی­تواند میزان هنر، معماری و عظمت جاری در این بنا را به نگارش درآورد.

ظرافت به کار رفته در آیینه‌کاری‌های تالار آیینه، نقوش حماسی و شورانگیز نقش بسته بر دیوارها و خنکای سرداب عمارت اصلی باغ ارم را تنها باید با چشم جان دید و ستود.

جاهای دیدنی شیراز+باغ ارم شیراز
منبع:گوگل مپ

بهترین زمان برای بازدید از باغ ارم

به طور کلی بهترین زمان برای سفر به استان شیراز، و جاهای دیدنی شیراز در اردیبهشت ماه است. هوای شیراز در این ماه بسیار مطبوع است و عموما به گردشگران توصیه می­شود تا در این ماه از سال به این شهر سفر کنند. باغ ارم نیز از این قاعده مستثنی نیست و به دلیل داشتن انبوه درختان و گل­های زیبا و رنگارنگ در اردیبهشت ماه، جلوه خاصی دارد.

ساعات بازدید از باغ ارم

باغ ارم همه روزه از ساعت 8 صبح تا 8 و نیم شب (شش ماه اول سال) و 8 صبح تا 6 و نیم عصر (شش ماه دوم سال)، پذیرای بازدیدکنندگان و مسافران محترم است.

توجه داشته باشید که باغ ارم شیراز در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، رحلت پیامبر (صلی­الله)، شهادت امام علی (علیه­لسلام)، رحلت امام خمینی و سال­روز شهادت امام صادق (علیه­السلام) تعطیل است.

نحوه بازدید از باغ ارم

غالبا بازدید از فضای آزاد و باغ به صورت فردی و بدون حضور راهنما انجام می­شود. در عمارت اصلی و سایر ساختمان­ها نیز تعدادی راهنما برای دادن اطلاعات تاریخی و توضیح بیشتر در مورد بنا، معماری و دیوارنوشت­ها حضور دارند.

بهترین مسیرهای دسترسی به باغ ارم

اگر با اتومبیل شخصی به جاهای دیدنی شیراز سفر کرده اید، پس از عبور از دروازه قرآن، تا انتهای اتوبان چمران برانید، در پایان اتوبان چمران به بلوار دانشجو می­رسید، پس از آن به چپ برانید تا به میدان ارم برسید، پس از میدان وارد خیابان ارم شوید. باغ ارم در انتهای این خیابان قرار دارد.

اگر بدون اتومیبل شخصی، قصد بازدید از باغ ارم را دارید، به شما پیشنهاد می­کنیم تا از مترو استفاده کنید. شما برای رفتن به باغ ارم باید در ایستگاه نمازی از قطار پیاده شوید و پس از اندکی پیاده­روی خودتان را به باغ ارم برسانید.

هدف از نگارش این مقاله ایجاد آشنایی اندک و شوقی فراوان برای بازدید از این باغ زیبا بود. امیدواریم توانسته باشیم، شما را به سفری کوتاه و روح‌نواز برده باشیم و شما نهایت لذت را از این سفر برده باشید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

آرامگاه سعدی

جاهای دیدنی شیراز فراوان است.همواره از شیراز به عنوان مهد ادب و فرهنگ ایران زمین نام برده می­شود و حقیقتاً نیز لایق این توصیف است. این شهر دو تن از بزرگ­ترین شاعران تاریخ ایران و حتی جهان را در خود پرورانده است.

بازار وکیل شیراز

گاهی بعضی از شهرها و مکان­ها، خاصیت ماشین زمان را دارند. زمانی که شما در آن­ شهر حضور دارید، احساس می­کنید نه در قرن و سال حاضر، بلکه در قرن­های پیش زندگی می­کنید.جاهای دیدنی شیراز و بازار وکیلش از این دسته هستند.

عمارت شاپوری

جاهای دیدنی شیراز بسیار است.به گفته کسانی که تا کنون مسافر شهر راز ایران شده­اند، در شیراز همیشه زمان کم است و مکان­های دیدنی بسیار. در میان مکان­های تاریخی شهر شیراز، عمارت شاپوری یکی از جاهایی است که نباید آن را از دست بدهید.

آبشار رمقان شیراز(کوهمره سرخی)+آدرس+عکس+امکانات

آبشار رمقان یا کوهمره سرخی، یکی از آبشارهای زیبای استان فارس واقع در شهرستان شیراز می‌باشد. این آبشار بخشی از آبشارهای ایران است و به روستای رمقان تعلق دارد که در فاصله ۷۶ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. در این مقاله از سایت گردشگری به گردی ، تلاش می‌شود تا آبشار کوهمره سرخی به بهترین شکل ممکن معرفی شود و اطلاعات جامعی در خصوص اکوسیستم منحصر به فرد این منطقه ارائه گردد. همچنین، نحوه دسترسی به این آبشار و آدرس آن نیز در انتهای مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آبشار کوهمره سرخی یکی از جاهای دیدنی شیراز است که با نام آبشار رمقان نیز شناخته می‌شود، با وجود درختان بلند و بلوط‌های بیدار کننده‌اش، به عنوان یک تحفه‌ی طبیعی بسیار دیدنی در نظر گرفته می‌شود.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search