Search

بازار کرمان

بازار کرمان

همانطور که میدانید شهر کرمان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و دارای آثار ثبت شده و با ارزش بسیاری می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی کرمان بازار کرمان است که بیش از ششصد سال قدمت دارد. ساخت این مکان تاریخی که به عنوان بزرگترین بازار ایران از آن یاد می‌شود، در زمان سلسله تیموریان شروع شد. بقیه بخش های این بازار به مرور زمان به آن اضافه شده اند که نهایتا پس از اتمام ساخت آن، بزرگترین بازار در کشور ایجاد شد.

این بازار بزرگ در نزدیکی میدان ارگ شهر کرمان واقع شده است و دارای دسترسی مناسبی برای بازدید عموم می‌باشد. یکی از زیبایی های این بازار این است که برخی دیگر از جاهای دیدنی کرمان و مکان های تاریخی این شهر را در خود جای داده است. از این مکان ها میتوان به بازار ارگ، مسجد و حمام گنجعلی خان، بازار و مسجد وکیل، مسجد چهل ستون، خانه سردار و مسجد و مدرسه و ابراهیم خان اشاره کرد. 

بازار کرمان
منبع:گوگل مپ

راه های دسترسی به بازار کرمان

این بازار که یکی از مکان های تاریخی و از جاهای دیدنی کرمان است، به علت وسعت زیاد مسیرهای متفاوتی برای دسترسی به آن وجود دارد و مردم به راحتی از ورودی های مختلف این بازار می‌توانند با آن وارد شده و از آن بازدید کنند و همچنین در صورت نیاز کالای مدنظرشان را خریداری کنند.

 مهمترین مسیر دسترسی به بازار کرمان از میدان ارگ واقع در قسمت غربی بازار می‌باشد. شما میتوانید از پارکینگ موجود در نزدیکی این میدان استفاده کرده و سپس برای بازدید وارد بازار شوید. 

مسیر دیگر، که واقع در ضلع شرقی بازار است، مسیر خیابان میرزا رضای کرمانی می‌باشد. 

مسیر سوم، مسیر شمالی بازار یعنی ورود از خیابان شریعتی با بازار است. 

و نهایتا مسیر آخر واقع در ضلع جنوبی بازار بوده و از خیابان امام خمینی می‌گذرد. 

بازار کرمان
منبع:گوگل مپ

معماری بازار کرمان از جاهای دیدنی کرمان

معماری این بازار به دلیل اینکه پس از ورود اسلام به ایران ساخته شده است دارای سبکی ایرانی اسلامی می‌باشد. به کار بردن این نوع معماری در این بازار بسیار با ارزش و بی نظیر است. متفاوت بودن نحوه ساخت قسمت های مختلف بازار و مساجد و دیگر جاهای دیدنی کرمان در این بازار، وجود سبک های مختلف معماری در بازه های زمانی مختلف را تداعی می‌کند که اتفاقی شگفت انگیز را رقم زده است. در برخی از طاق های این بازار محفظه ای برای تهویه و ورود و خروج هوا و همچنین روشن کردن بازار از طریق نور خورشید ایجاد شده است.

تقارن در قسمت های مختلف معماری بازار به خصوص طاق ها نشان از دقت و هنر معماری در آن زمان را می‌دهد. ورودی این بازار از سمت میدان ارگ بوده و دارای سبکی بی نظیر از کاشی کاری بر روی سر در ورودی می‌باشد. مصالح بکار برده شده در ساخت و معماری این بنای تاریخی به قدری قابل اطمینان است که با وجود زلزله های متعدد در این شهر تا کنون اتفاقی برای آن نیفتاده است. شما همه روزه به غیر از روزهای تعطیل میتوانید بصورت رایگان از این مکان تاریخی دیدن کنید. 

بازار کرمان
منبع:گوگل مپ

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

یخدان مویدی کرمان

حتما الان که در حال خواندن این متن هستید، قصد سفر به شهر تاریخی کرمان و یا کسب اطلاعات درباره این شهر را دارید. این شهر دارای مکان های تاریخی بسیاری می‌باشد که یخدان مویدی کرمان از جاهای دیدنی کرمان است که در این مطلب راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

حمام وکیل کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که شهرت بسیاری دارد مجموعه وکیل است که حمام وکیل کرمان نیز جزئی از این مجموعه است. این مکان تاریخی که قدمتی بیشتر از صد و سی سال دارد در دوران قاجاریه با حکم محمد اسماعیل خان، حاکم آن زمان شهر کرمان ساخته شد. این حمام از زیباترین حمام های تاریخی در تمام ایران است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر این حمام بازار وکیل نیز از دیگر مکان های مجموعه وکیل می‌باشد.

مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان یکی از جاهای دیدنی کرمان می‌باشد که در نزدیکی بنای تاریخی گنجعلی خان و در مجاورت میدان گنجعلی خان می‌باشد. چرا به آن مجموعه میگویند؟ این مکان بزرگ تاریخی تنها یک بنا نیست بلکه شامل مکان های متعدد تاریخی مانند آب انبار، مدرسه، حمام و همچنین بازار است که همین موضوع باعث شده تا به یکی از بزرگترین و پر بازدید ترین جاهای دیدنی کرمان شناخته شود. این مجموعه نزدیک به دویست سال قدمت تاریخی دارد و ساخت آن به دوران فتحعلی شاه قاجار برمیگردد. 

باغ شاهزاده کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که در نزدیکی شهر کرمان و در فاصله دو کیلومتری شهری به نام ماهان قرار گرفته است باغ شاهزاده کرمان ماهان است که به باغ شازده نیز معروف است. شاید در بین زیبایی های تاریخی کرمان نام این مکان را کمتر شنیده باشید، اما مانند الماسی در وسط بیابان می‌درخشد. جالب است بدانید که این مکان زیبا و تاریخی در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است و یکی از زیباترین باغ های تاریخی دنیا و از جاهای دیدنی کرمان و همچنین جزء 9 باغ ثبت شده ایرانی در یونسکو است. 
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search