Search

بازار قیصریه اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان بازارهای آن است.اصفهان یکی از مقاصدی ست که برای سفر و گردشگری از همه نظر بسیار ایده آل است. آب و هوا و موقعیت جغرافیایی مناسب آن باعث می شود تمام فصل ها مخصوصا سه فصل اول سال برای سفر به آن دل انگیز باشد، همینطور آثار باستانی و جاذبه های با ارزش و فراوانش سفر شما را غنی و پر از تجربه های شگف انگیز خواهد کرد و برای اقامت در این شهر زیبا هم جای نگرانی ندارید چرا که سوییت و هتل و اقامتگاه های بومگردی با کیفیت در شهر کم نیستند.

در استان اصفهان به دلیل فراوانی مکان های توریستی، انتخاب اینکه از کجا شروع کنیم کمی سخت است. اما توصیه ی من میدان نقش جهان است، که در آن بسیاری از جاذبه های تاریخی گرد هم آمده اند. قبل از نقش جهان، به بازاری می رویم که می توانیم از دل این بازار هم وارد میدان شویم زیرا یکی از ورودی های اصلی میدان نقش جهان، سردر همین بازار است.

 در واقع در زمان شاه عباس و به فرمان او این بازار به گونه ای ساخته شد که گذرگاهی باشد تا میدان نقش جهان که میدان اصلی و حکومتی شهر بود را به میدان کهنه یا همان میدان امام علی (ع) امروزی وصل کند. حتما حدس می زنید که این بازار چقدر وسیع باید باشد، حدس شما کاملا درست است.

جاهای دیدنی اصفهان بازار قیصریه اصفهان
منبع:باشگاه خبرنگران جوان

بیشتر آثار تاریخی در اصفهان مربوط به دوران با شکوه معماری و هنر در عصر صفویه است که در حقیقت هنر اصیل ایرانی در اوج بوده،بازار قیصریه اصفهان هم از بازمانده های همان دوران طلایی ست. این بازار پانصد ساله در دو طبقه با راسته ها و سراهای متعدد و بازارهای فرعی زیادی که در خود دارد از مهم ترین و اصلی ترین بازارهای دوره ی صفوی بوده و تجار و بازرگانان ثروتمند زیادی در آن فعالیت می کردند.

غرفه های طبقه ی بالا برای انجام امور دفتری و حسابداری استفاده می شده و در دکان ها و حجره های طبقه ی پایین انواع اجناس گران قیمت از جمله فرش و پارچه های گران بها و طلا و نقره و لوازم مورد استفاده ی مردم خرید و فروش می شده.

معماری بازار قیصریه اصفهان

 در میان بازار محوطه ای ست وسیع که اگر در مرکز آن بایستید و بالای سرتان را نگاه کنید محو تماشای سقف گنبدی شکل مقرنسی اش می شوید. مقرنس یکی از انواع تزییناتی بوده که در ساخت سقف ها و ورودی ها به کار می رفته و از فرورفتگی ها و برجستگی های منظم و با قاعده تشکیل شده. سردر ورودی بازار از سمت میدان نقش جهان هم به همین شکل ساخته شده.

این محوطه ی بزرگ وسط بازار که همیشه تعدادی از کسبه و مردم در آن گرم صحبت و نوشیدن چای هستند، چارسوی قیصریه است. چنین فضایی که گاهی هم در آن کسی زیر آواز می زند و گردشگران را به وجد می آورد در بیشتر بازارهای سنتی و قدیمی وجود دارد.

در گذشته طبقه ی سومی هم بالای این بازار بوده که امروز ویران شده است، این طبقه نقاره خانه بوده و آز آن برای اعلام مراسم مهم و اعلام طلوع و غروب خورشید استفاده می شده که متاسفانه امروز از بین رفته است.

در میان راسته های بازار قیصریه اصفهان علاوه بر دکان هایی که تعداد آن ها بیش از صدو پنجاه دکان است، مساجد و حوزه های علمیه و مدارس هم دیده می شود، که بازاریان هنگام نماز در همین مساجد به عبادت می پرداختند. این تلفیق تجارت و هنر و تاریخ و عرفان در یک جا، برای گردشگران بسیار جالب توجه است.

جاهای دیدنی اصفهان بازار قیصریه اصفهان
منبع:باشگاه خبرنگران جوان

نحوه بازدید

اگر از داخل میدان نقش جهان وارد بازار قیصریه می شوید، حتما نگاهی به بالا بیاندازید. یکی از مشهورترین ورودی ها و سردر های تاریخی با جزییات ظریف و اصیل ایرانی متعلق به بازار قیصریه است. سردر قوسی شکل با تزیینات مقرنس که بلافاصله بعد از عبور از آن حوضی جلوی شماست که کاشی کاری های بی نظیرش چشم نوازند.

نقاشی های مینیاتوری روی دیوارها که حاصل ذوق و مهارت رضا عباسی ست و با اینکه قسمتی از آن ها تخریب شده اما هنوز می توان تشخیص داد که این نقش ها بازگوکننده ی تاریخی ست که ایران از سر گذرانده. دیدن این تصاویر که برخی نشان دهنده ی جنگ ها و شکارها و برخی دیگر نقش هایی از زنان و مردان در حال رقص و طرب است، اسرار تاریخ را بازگو می کند.

ساعات بازدید

بازار قیصریه اصفهان با توجه به کار بازاریان نوع ساعت در نیم سال اول ودوم متفاوت است ولی در کل از ساعت 9 صبح الی 7 عصر میباشداز دیگر جاهای دیدنی اصفهان آرامگاه صائب تبریزی میباشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

کلیسای بیت اللحم

کلیسای بیت اللحم کجاست؟در زمان حکومت صفویان بسیاری از ارامنه ای که به دلیل جنگ با عثمانی و برای نجات جان شان ناچار به کوچ اجباری به ایران شده بودند در محله ی جلفای اصفهان ساکن شدند و بعدها شاه عباس به آن ها زمین هایی داد تا بتوانند خانه ها و ابنیه ی مذهبی خود را بسازند. تا امروز در محله ی جلفا بیش از صد کلیسا توسط ارامنه ساخته شده که هرکدام ویژگی های خود را داراست و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته. یکی از این کلیساها، کلیسای بیت اللِحِم است که با تمام کلیساهای نزدیکش تفاوت دارد.

مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ از جاهای دیدنی اصفهان هست که میتوان اشاره کرد.در ایران از گذشته تا کنون مسائل دینی و فرهنگی اهمیت ویژه ای داشته و برای تربیت افراد مجرب در این زمینه ها تلاش های بسیاری می شده. شاهان صفوی هم ارادت خاصی به اسلام و شیعه داشتند و در زمان سلطنت شان مدارس دینی بسیاری ساختند که بسیاری از آن ها هنوز باقی هستند و از آن ها استفاده می شود.

باغ پروانه ها اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به باغ پرندگان و باغ پروانه ها اصفهان اشاره کرد.اگر در ایران به قصد گردش در جاذبه های تاریخی و طبیعی و ماجراجویی سفر کنید، علاوه بر ابنیه ی تاریخی و طبیعت چشم نواز و پارک ها و اماکن مذهبی و غیره، گاهی مواردی برای بازدید خواهید یافت

باغ پرندگان اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان بسیار است که باغ پرندگان اصفهان یکی از آنهاست.در برخی از شهرهای ایران هرچه بیشتر بگردید جاذبه های دیدنی ایران را بیشتری کشف می کنید که بازدید از آن ها برایتان لذت بخش خواهد بود. استان اصفهان یکی از همین شهرهایی ست که جاذبه های فراوان و دیدنی اش افراد زیادی را به آن جا می کشاند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search