Search

بازار قزوین

جاهای دیدنی قزوین بازار قزوین

 معماری بازار قزوین

جاهای دیدنی قزوین قدمت های تاریخی دارند. بازار قزوین هم از این قدمت مستثنی نیست.این بازار یک بازار تاریخی می باشد. زمانی که در بازار قدم میزنید احساس میکنید که در تاریخ سفر کرده اید. این بنا را آنقدر هوشمندانه و مستحکم ساخته اند که تا به امروز زیبایی خود را حفظ کرده است.

البته در طول تاریخ این بازار را توسعه داده اند که در ادامه به آن میپردازیم. شهر قزوین در گذشته پایتخت ایران زمین بوده است به همین دلیل بناهای تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد مانند قلعه الموت قزوین که یک شاهکار تاریخی می باشد.

جاهای دیدنی قزوین بازار قزوین
منبع:گوگل مپ

معماری بازار

جاهای دیدنی قزوین شاهکار معماری ای مانند بازار دارد. چیزی که بازار قزوین را از دیگر بازار ها متمایز میکند، اینست که برعکس اکثر بازار ها که شکل و تناسب خطی دارند، دارای تناسبات مرکزی می باشد. و راسته های مستقیم شکل دارد که گاهی هم خمیده و نیم دایره میشود. ویژگی بارز این بنا طاق های آجری و بسیار بلند آن است.بافت اصلی این بازار دارای چند راسته سر پوشیده است.

راسته ی اصلی بازار توسط چند راسته فرعی از سمت شرق به غرب قطع می شود. این بازار دارای چندین سرای مهم می باشد. مانند : سرای وزیر، سرای حاج رضا، سرای سعد السلطنه، میدان ها، فضاهای تنفیسی، سرای رضوی، سرای وزیر، مسجد النبی و …. کمتر بازاری را میتوان پیدا کرد که دارای این مقدار سرا باشد. همچنین بازار چهار درب ورودی را داراست. معماری این بنا ترکیب زیبایی از هنر معاماری قاجار و صفویه می باشد.

جاهای دیدنی قزوین بازار قزوین
منبع:گوگل مپ

چه چیزهایی میتوانیم از بازار قزوین بخریم؟

انواع و اقسام سوغاتی هه و صنایع دستی و خوراکی مربوط به شهر قزوین را میتوانیم از بازار خریداری کنیم. مانند : جاجیم، قالی، گلیم، فرش، گیوه،نان قندی قزوین، باقلوای قزوینی، نان چرخی، پنیر کوزه ای، شیره ی انگو، شیره توت، نان چرخی و …. را میتوانیم از بازار خریداری کنیم.

تاریخچه بازار قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله بازار این شهر، بدلیل قدمت و تاریخچه ای که دارند هر کسی را مجذوب خود میکنند. تاریخچه بازار قزوین از این قرار است که شاه صفوی قزوین این شهر را پایتخت خود اعلام کرد و دستور ساخت بازار و چند بنای تاریخی دیگر را داد. ساخت این بازار در همان دوران صفویه به اتمام رسیدو تبدیل شد به قلب تجاری قزوین. تجار از سرتاسر دنیا به بازار قزوین می امدند و معمالات تجاری خود را در این مکان انجام میدادند. همچنین بدلیل اهمیت بالای بازار ،در دوران قاجار هم آن را توسعه دادند.

جاهای دیدنی قزوین بازار قزوین
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی به بازار

بازار قزوین بدلیل وسعت بسیار زیادی که دارد، برای آن چند ورودی از چند نقطه مختلف شهر تعبیه کرده اند، از سمتی به خیابان امام خمینی و از سمتی دیگر به خیابان مولوی راه دارد.

مدت زمان دسترسی

برای دسترسی به بازاردر دل بافت قدیمی شهر قزوین وجود دارد، از قلب مکان های تاریخی شهر قزوین یعنی سبزه میدان حدودا 3تا 7 دقیقه زمان میبرد تا به بازار قزوین برسید.

مدت زمان بازدید

 اگر به قصد خرید بروید چهار تا پنج ساعت، و صرفا برای بازدید تا دوساعت زمان میبرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان قزوین

سردرعالی قاپو قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله سردر عالی قاپو قزوین بسیار جالب و دیدنی هستند. سردر عالی قاپو یکی از معروف ترین بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد. این بنا در خیابان سپه قزوین واقع شده است. نکته قابل توجهی که درباره ی خیابان سپه وجود دارد اینست که کهن ترین خیابان ایران شناخته شده است.

قلعه الموت قزوین

جاهای دیدنی قزوین بسیار است، اما قلعه الموت مشهور ترین آن هاست. مشهوریت قلعه الموت حتی به بیرون مرزها هم رسیده. اگر اهل گیم باشید حتما بازی هایی مانند : شن های زمان، اسیسن کرید و شاهزاده ایرانی را بازی کرده اید.

حمام قجر قزوین

جاهای دیدنی قزوین بخصوص حمام قجر قزوین محبوبیت زیادی میان گردشگران و توریست های ایرانی و خارجی دارد. علت این محبوبیت قدمت های زیاد و معماری های جالبی است که این بنای تاریخی دارد. حمام قجر قزوین در نزدیکی سبزه میدان، که قلب بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد، واقع شده است.

دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهایتاریخی زیبایی همچون دروازه کوشک را داراست. با سفر به شهر قزوین و بازدید از جاهای دیدنی و تاریخی بسیار زیاد آن متحیر میشوید. شهر تاریخی قزوین در گذشته دارای 9 دروازه بوده است
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search