Search

بازار سنندج

جاهای دیدنی کردستان بازار کردستان

ماجرای بوجود آمدن بازار سنندج(سیر تاریخی)

یکی از جاهای دیدنی کردستان بازار این شهر است .همزمان با بوجود آمدن شهر سنندج توسط حاکم آن زمان ،سلیمان خان اردلان،این بازار برخلاف دیگر بازار های کشورمان به صورت تدریجی ساخته نشد و بصورت یک باره و با طرح و نقشه ی قبلی بصورت مربع مستطیل با چهارراسته دور یک فضای باز به شکل میدان ساخته شد،باتوجه به اینکه بازار در مرکز شهر ساخته شده بود،نقش یک گذر ارتباط دهنده بین محلات مختلف را داشت و بسیاری از مناسبت ها و گفتگو های مردمی در این مکان ساده و صمیمی شکل میگرفت.

این بازار برخلاف معماری بازار ها از الگوی خطی پیروی نمیکند و گنبد های آجری که هرکدام عمر زیادی دارند و پر از عطر و بوی خاطرات عبور و مرور آدم ها بوده اند بالای سر شما را پوشانده و حس زیبایی را به شما هدیه میدهند.

جاهای دیدنی کردستان بازار کردستان
منبع:گوگل مپ

گردش در بازار وبازدید از بخش های مختلف آن

بازار سنندج یکی از جاهای دیدنی کردستان است.وقتی مرکز فروش های بزرگ و چند طبقه که از مدرنیته حرف میزدند جای خود را به بازار های نوستالژیک و قدیمی دادند برای خیلی چیز ها دیگر جایگزینی پیدا نشد،مثل اصالت،مثل تکاپو و شور زندگی در خرید کردن و سرزندگی مردم در بازار ها،

یکی از اصیل ترین مکان هایی که هویت و سبک زندگی مردم شریف کرد را بازگو میکند و معماری خاص یک فرهنگ در آن دیده میشود،بازار سنندج است.

عطر و بوی گیاهان دارویی شما را به سمت عطری هایی میکشاند که از سالها پیش هنوز به همان سبک و سیاق مدیریت و اداره میشوندو اندک تغییری نداشته اند.

داروها و گیاهانی که هدیه ی  زمین سخاوتمند کردستان است

جاهای دیدنی کردستان بازار کردستان
منبع:گوگل مپ

و رنگ بازی پارچه ها شمارا به سمت مغازه هایی میکشاند که لباس و پارچه هایی میکشاند که همچون طبیعت کردستان هزار رنگ و زیباست.

تلفیق صدای برخورد سکه های روی لباس ها و همهمه ی مردم  هزار و یک خاطره ی زیبا از مردمان این دیاررا در نهانخانه ی ذهن زنده میکند .

ارزان قیمت بودن و صرفه اقتصادی محصولات بازار از جمله مواردی است که بین بومیان جزو دلایل انتخاب این بازار برای خرید بیان شده و از عوامل کشش مردم به این بازار است.آویختن اجناس روی دیوار و بازی نور روی پارچه ها از چشم نواز ترین چیزهایی است که در بازار مشاهده میشود.

جاهای دیدنی کردستان بازار کردستان
منبع:گوگل مپ

بخش های مختلف بازار

راسته راسته بودن بازار این امکان را فراهم آورده است که مشاغل مختلف هرکدام در مسیری تحت عنوان راسته قرار بگیرند.
و این راسته ها بصورت مجزا قابل شناسایی هستند و خرید را برای افراد آسان تر و برنامه ریزی شده ترو سردرگمی را کم تر میکند. راسته بازار آصف که در ضلع جنوبی بازار است و از دو طرف به دروازه‌های اصلی می‌رسد لوازم بزازی و کالاهای لوکس پیدا میشود.
برای خرید فرشهای دستباف و ماشینی و بازدید از مغازه‌های قالی فروشی باید به سمت راسته‌ی غربی بازار و یا به قسمت گذر سمسارها و زرگرها بروید. شما می توانید خرید لوازم خانگی، بزازی و لباس باید به گذر خرازی فروش‌ها بروید که در راسته غربی بازار است

بهترین زمان برای بازدید از بازار

 بهار و تابستان بهترین فصل برای خرید گیاهان دارویی از بازار سنندج است  زیرا گیاهان دارویی و خوراکی معروف کردستان از اواخر فرودین تا اواسط خرداد رشد می کنند،

همه روزه بجز جمعه ها میتوانید از ساعت هشت صبح تا هفت عصر از بازار بازدید کنید .

به امید زیباترین لحظات برای شما…

دیگر مکان‌های تفریحی استان کردستان

خانه آصف وزیری

اعجاب و ارزشمندی این خانه در این است که سه دوره ی تاریخی قاجار،صفویه و پهلوی را در خود جای داده است. از جاهای دیدنی کردستان بناهای تاریخی است.قدمتی تاریخی که حوادث بسیاری را به چشم خود دیده است.

حمام شیشه ای

از جاهای دیدنی سنندج حمام شیشه ای است. زنده بودن بخشی از  معماری سنتی هرکشوری به حمام های محلی آن بستگی دارد. بازدید از آنها کنجکاوی آدمها در زمینه ی سبک زندگی پیشینیان را اقناع میکند.

غار کرفتوسنندج

جاهای دیدنی سنندج فرواون است .غارها هدیه ی طبیعت به انسان ها به عنوان اولین سکونتگاه های بشر است.

کلیسای کردستان

از جاهای دیدنی کردستان کلیسای این شهر است.بعداز کشته شدن مسیحیان عراقی به دست حکومت عثمانی  با توجه به اینکه کردستان موقعیت جغرافیایی نزدیکی به عراق داشت والیان اردلان این کلیسا را برای پناهنده های عراق به ایران بنا کرد و ساختار آن را براساس معماری ایرانی اصفهان در زمان صفویه طراحی کرد، هنر دست هنرمندان ایرانی در حجاری سنگ های ورودی این کلیسا مشهود است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search