Search

بازار زنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان

جاهای دیدنی زنجان بازار زنجان

بازارزنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان می باشد.این بازار، طولانی ترین بازار مسقف ایران است.سالیانه تعداد زیادی توریست ایرانی و خارجی به بازار زنجان می آیند.بازار زنجان مکان بسیار خوبی برای بازدید و خرید سوغاتی است چون حجره داران این بازار بسیار منصف هستند و کالا های خودرا با قیمت مناسب میفروشند.گویی که میخواهند قلب با ورود مردم به این مکان همیشه بتپد.

جاهای دیدنی زنجان بازار زنجان
منبع:گوگل مپ

تاریخچه بازار زنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان

ساخت این بازار که امروزه جزو پررفت امد ترین جاهای دیدنی زنجان است،دردوره قاجاریه، زمان حکومت آقا محمد خان قاجار آغاز گردید. برای این بازار زمینی به مساحت 15 هکتار در نظر گرفته شد. (1205 هجری قمری) و پایان ساخت بازار زنجان به مدت 8 سال و تا دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار به طول انجامید.(1213 هجری قمری).

در دوره های بعدی به بازار، گرمابه،مسجد و تعداد زیادی سرا اضافه شد.بازار زنجان به دو بخش غربی و شرقی تقسیم میشود.بخش غربی بازار زنجان حال و هوای سنتی بیشتری دارد و احتمال می رود که این بخش در زمان آقا محمد خان قاجار ساخته شده باشد. شهر زنجان جاهای دیدنی بسیاری دارد اما بازار زنجان سوگولی آن است.وقتی که در این بازار قدم می زنید، انگار که سوار ماشین زمان شده و به دوره قاجار سفر کرده اید.

جاهای دیدنی زنجان بازار زنجان
منبع:گوگل مپ

چه چیز هایی را میتوان از بازار زنجان خرید؟

احتمالا شما هم به وفور نام چاقوی زنجان را شنیده اید.پس زمانی که به زنجان سفر کنید حتما دوست دارید این چاقوی اصیل ایرانی را از خود شهر زنجان بخرید.چاقوی زنجان را در قدم به قدم بازارزنجان میتوانید پیدا کنید.البته زنجانی های عزیز کشورمان در ساخت ابزار لبه تیز مانند: قیچی،شمشیر،دشنه،ناخنگیرو… مهارت ویژه ای دارند.که این ابزار را هم میتوانید از این بازار سنتی زیبا تهیه کرد.

اقلامی که در این بازار یافت می شوند بسیار زیاد است و به قول معروف از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در این بازار پیدا می شود.چند نمونه از محصولات سنتی این شهر را به شما میمعرفی می کنیم:

1- انواع خوراکی های خوشمزه سنتی زنجان مثل : انگشت پیچ،نان اردک،شیرینی شستی،سقز،سبزی غازیاغی،پیاز کوهی و…

نان اردک   سبزی غازیاغی  سقز  پیاز کوهی

2- انواع رومیزی و پارچه های ملیله دوزی شده

3-انواع قالی جاجیم و گلیم دستبافت

4-چاروق دوزی (به نوعی کفش و پاپوش محلی گفته می شود)

5-چاقوی زنجان

6- ظروف مسی

در آخر میخواهم به  یک نکته در رابطه با بازارزنجان قلب تپنده زنجان به شما بگویم. شما می توانید در ظهر گرم تابستانی یا در هوای بارانی پاییزی  و یا حتی روز های برفی هم با خیال راحت از این بازار خرید کنید.چون که سر تا سر این بازار مسقف است و میتواند شما را از سردی یا گرمی هوا و یا حتی خیس شدن زیر باران نجات دهد.

جاهای دیدنی زنجان بازار زنجان
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی:

شهر زنجان،میدان انقلاب،نبش خیابان توحید،خیابان سعدی جنوبی

زمان دسترسی:

به بازارزنجان قلب تپنده جاهای دیدنی زنجان از مرکز شهر حدود 10 دقیقه می باشد

ساعت کاری این بازار از 7:30 صبح تا 22:30 شب می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان زنجان

مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان معروف به مسجد سید یکی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان می باشد.این مسجد همانطور که از اسمش پیداست بزرگترین،زیباترین و مهم ترین مسجد شهر زنجان می باشد.جالب است بدانید که بزرگترین مدرسه دینی این شهر هم درون این مسجد زیبا قرار دارد.

آبشار شارشار زنجان

آبشار شارشار گیسوی زیبای زنجان می باشد. آبشار شارشار همانند دختری زیباست که گیسوان بلند و زیبای خود را در آغوش شهر زنجان جای داده است.اگر به جاهای دیدنی زنجان سفر کردید حتما به این آبشار زیبا هم سری بزنید و روح خود را درون این طبیعت زیبا جلاء بدهید.

آبشار آرانا زنجان

آبشار آرانا زنجان یکی از جاهای دیدنی زنجان می باشد.این آبشار زیبا از دل کوه بیرون آمده و انگار زمین این آبشار را به شهر زنجان هدیه داده است.در اطراف این ابشار فضای سرسبز وسیعی وجود دارد که اگر شما اهل طبیعت و کمپینگ هستید،رفتن به این طبیعت و کمپ کردن در فضای سرسبز آن کاملا برای شما مناسب است

بنای تاریخی میل خویین زنجان

بنای تاریخی میل خویین زنجان یکی از جاهای دیدنی زنجان است.این بنا واقع در شهرستان ایجرود،روستای خویین از توابع زنجان می باشد.این بنای تاریخی بالغ بر 10 متر ارتفاع دارد و به گفته باستان شناسان یکی از بزرگترین ساخته های دستی انسان در زیر زمین است
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search