Search

بازار خان یزد

بازار خان یزد به گردی جاهای دیدنی یزد

امروز به یکی از بازار های بسیار قدیمی ایران رفته و قرار است گوشه ای از تاریخ ایران را برایتان بازگو کنیم. بازار خان یزد که از زمان قاجاریه در دست ساخت قرار گرفته، امروزه و پس از گذشت حدود یک قرن، تبدیل به یکی از جاهای دیدنی یزد شده است. لازم به ذکر است که این بنا در تاریخ ۱۳۸۲، با شماره ردیف ۸۵۴۴ به ‌عنوان یکی از آثار ملی کشور، در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

این بازار که در محله لب خندق، یکی از محله های واقع در خیابان قیام قرار دارد، ساختار متفاوتی به نسبت دیگر بازار های این شهر به خود دیده است. اگر به دقت به شکل و ساختار این بازار نگاه کنید، متوجه تکامل این سازه در سالیان دراز پی میبرید چرا که بعضی از قسمت ها عریض تر و بعضی قسمت ها سالم تر است.

بازار خان یزد به گردی جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

ساختار بازار

بازار خان یزد طولی به اندازه 274 متر داشته که ارتفاع سقف در هر قسمت مابین 4 الی 6 متر متغییر است. این بازار علاوه بر اینکه به عنوان یکی از جاهای دیدنی یزد شناخته می شود، به عنوان طویل ترین بازار این شهر نیز معروفیت دو چندانی کسب کرده است.

این بازار که شامل دو بخش شمالی _ جنوبی و شرقی _  غربی می باشد؛ به ترتیب طولی بالغ بر 78 متر و 180 متر دارد. قسمت شمالی _ جنوبی بازار خان یزد شامل ۵۳ باب مغازه بوده اما بخش شرقی _ غربی این بازار دارای ۱۰۰ حجره مجزا از یکدیگر است.

بازار خان یزد به گردی
منبع:گوگل مپ

بازارها

همانطور که اکثر شما می دانید در بازار های بزرگ هر قسمت مربوط به حرفه و صنعت خاصی بوده و تنوع محصولات در آن قسمت بیشتر است. بازار خان یزد نیز از این قاعده مستثنا نبوده و این حرکت در آن جریان دارد.

بازار زرگران : در دل بازار کریم خان یزد، می توانید طاقه و قوس ‌های هلالی شکلی را ببینید که نوری زیبا را بر قامت مغازه های طلا فروشی تابانده است.  بازار زرگران که از گذشته مخصوص طلا سازان و طلا فروشان یزدی بوده، امروزه مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و بازدید از آن افزایش چشمگیری داشته است.

بازار دروازه مهریز : در قسمت شمالی _ جنوبی بازار خان یزد می توانید یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد را مشاهده کنید که، سنت چندین ساله این شهر را زنده نگه داشته است. این بازار که بیشتر شامل مغازه های فروش صنایع دستی است، سالانه بیشترین گردشگر را به خود می بیند.

بازار مسگر ها ( پنجه علی ) : در بازار مسگر های یزد، می توانید انواع مغازه های مس فروشی را مشاهده کنید که از قوری های عظیم الجثه گرفته تا قابلمه های کوچک و بزرگ  و لیوان های مسی را برای فروش به نمایش گذاشته اند. 

بازار قیصریه : این بازار در حد فاصل میدان و مدرسه خان یزد واقع شده است. در این بازار می توانید انواع پارچه های یزدی که برای فروش گذاشته شده اند را مشاهده کنید. در گذشته قیصریه به فضایی گفته می ‌شده که از لحاظ خصوصیات معماری به یک راسته ‌ی فرعی، دالان یا تیمچه و در مواردی به یک‌ سرا شبیه بوده است و عمدتا در آن فروش کالا های گران‌ بها صورت می گرفته است.

بازار خان یزد به گردی جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

دیگر مکان‌های تفریحی استان یزد

میدان خان یزد

میدان خان یزد نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد است که، علاوه بر تاریخ کهنی که دارد، زیبایی های فراوانی را در گوشه و کنار خود جای داده است. این میدان که قلب تپنده محله گودال مصلی به شمار می رود، از زمان حکومت قاجاریه در این مکان بوده است.

موزه مارکار یزد

بهتر است که پس از بازدید از دیگر جاهای دیدنی یزد، سری هم به موزه مارکار یزد بزنید چرا که این موزه معروف به گل سرسبد موزه های زرتشتیان بوده و آثار کهن و بسیار حیرت انگیزی از دین زرتشت کبیر  را برای شما به نمایش می گذارد.

آب انبار شش بادگیر

آب انبار شش بادگیر در محله ای به همین نام بنا شده که امروزه تبدیل به یکی از جاهای دیدنی یزد شده است. این آب انبار به دلیل آب و هوای کویری یزد، به صورت هشت ضلعی ساخته شده تا با وزش باد از هر سمت، بتواند کاربرد خود را داشته باشد.

کویر کاراکال یزد

استان یزد یکی از  استان های  وسیع کشور با مساحتی حدود ۷۵۰۰۰ کیلومتر مربع است که در مرکز فلات ایران و حاشیه دشت های کویر و لوت قرار دارد. استان یزد از جمله استان هایی هستند که جاهای دیدنی یزد زیادی دارد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search