Search

بازار بیرجند

معرفی

یکی از انواع مکان هایی که به عنوان جاذبه ی گردشگری برای توریست های ایرانی و خارجی مورد توجه و دیدنی به حساب می آید، بازارها و به ویژه بازارهای سنتی با سبک و سیاق قدیمی هستند.یکی از جاهای دیدنی بیرجند بازار معروف بیرجند است.امروزه در بسیاری شهرهای ایران بازارهایی با قدمت تاریخی هزارساله هنوز به همان سبک قدیمی پا بر جا هستند و دکان داران در آن ها فعالیت می کنند. بازار بیرجند از همین اماکنی ست که با گذشت صدها سال هنوز رونق خود را حفظ کرده است. در این جا از این بازار سنتی بیشتر می خوانیم.

بازار بیرجند کجاست؟

در استان خراسان جنوبی و شهرستان بیرجند، در قسمت بافت قدیمی شهر در خیابان جمهوری واقع شده است.

تاریخچه

از دیرباز شهرستان بیرجند به دلیل قرار گرفتن در مسیر مهم تاجران و بازرگانان ایرانی شهرهایی مثل کرمان و یزد تا تاجران خارجی کشورهایی مانند هند، تاجیکستان، پاکستان و افغانستان، منطقه ای مهم و پر رفت و آمد بوده است. امروزه در بافت قدیمی بیرجند بازاری ست که با بیش از سیصد سال قدمت خاطرات زیادی از آن دوران را حکایت می کند.

بازارهای قدیمی علاوه بر محلی برای داد و ستد کالا و محصولات مختلف، مکان هایی با کاربری های متفاوت دیگر هم در خود داشتند. مثلا مسجد هایی که در میان بازار هستند یا کاروانسراهایی برای اقامت بازرگانان و استراحت آنان یا انجام حساب و کتاب ها. طبق بررسی های مورخان این بازار قدیمی قرار گرفته در دل بافت تاریخی بیرجند از زمان صفویه و زندیه و قاجاریه بناها و سازه هایی در خود دارد و در تمام ادوار تاریخ بسیار مورد توجه و استفاده بوده است.

منبع:ایرنا

اغلب بازارهای قدیمی نقشه ی کلی شبیه به هم دارند و از راسته ها و سراهای متعدد تشکیل شده اند، بازار بیرجند هم بیش از 20 راسته ی تو در تو دارد و کاسبان در حجره های کوچک در کنار هم هرکدام به کسب و کاری مشغولند. راسته های مختلف که متعلق به زرگران، مسگران، فرش فروشان، صنایع دستی و سوغات، زعفران، گیوه، حبوبات و خشکبار و ادویه فروشی و انواع فراورده های بومی و محلی می باشند.

بازارهای سنتی به این شکل در بسیاری شهرهای ایران از جمله تهران، اصفهان، یزد، مشهد و دیگر شهرها رونق دارند و برای افراد میانسال و کهن سال خاطرات زیادی زنده می کنند. گردشگران و مسافران جوان هم از دیدن این فضای صمیمی و بی آلایش لذت می برند و آن را بخشی از تاریخ جدانشدنی نسل های قبل از خود می دانند.

بازار سنتی بیرجند به عنوان قدیمی ترین بازار سنتی این شهرستان و همانند دیگر بازارهای تاریخی همیشه پر سر و صدا و همهمه ی زندگی ست و هرگز از حرکت باز نایستاده است. اماکن تاریخی دیگری در بافت قدیمی بیرجند و نزدیکی بازار وجود دارند که مورد استقبال توریست ها قرار می گیرند و می توانید از آن ها نیز بازدید کنید.

منبع:خبرگزاری تسنیم

بهترین زمان سفر

سفر به استان خراسان جنوبی در نیمه ی اول سال تا قبل از مرداد ماه و اوج گرمای تابستانی لذت بیشتری برای مسافران دارد و بیش از دیگر ایام سال توصیه می شود.حتما از بازار بیرجند بازدید کنید و خرید کنید.از دیگر مکانهای که میتوانید در این فصل بروبد به باغ اکبریه است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

بسیاری از ابنیه ی تاریخی و گاه مدرن دارای قسمتی هستند که نام آن در تمام آنها مشترک است و “کلاه فرنگی” خطاب می شوند. در واقع سازه ای گنبد مانند اما کوچک و سبک، با قاعده ی مخروطی، چندضلعی یا مدور و معمولا در مرکز ساختمان است که برای تزیین یا کاربردهای فرعی ساخته می شود

قلعه ی فورگ بیرجند

شهرهای استان خراسان جنوبی دارای بافت سنتی و خانه ها و اماکن تاریخی زیادی هستند وجاهای دیدنی بیرجند که برای گردشگران به خصوص علاقه مندان به تاریخ ایران و جهان بسیار جالب و ارزشمند هستند

آبشار گیوک بیرجند

برای افراد علاقه مند به سفر و گردشگری و بازدید از جاذبه های دیدنی نقاط مختلف، جاذبه های طبیعی رنگ و بوی دیگری دارند.از جاهای دیدنی بیرجند می توان به آبشارگیوک اشاره کرد. دست بخشنده ی طبیعت و خالق این زیبایی ها همیشه بهترین نمونه ها

غار چهل چاه بیرجند

ازجاهای دیدنی بیرجند در تابستان می توان به غارهای این شهر اشاره کرد.از تاریخی ترین و قدیمی ترین و البته اسرار آمیزترین بناهای تاریخی غارها هستند. غارها یا با ریزش کوه ها و یا به دست انسان ها ساخته می شدند و به مامنی برای سکونت و ادامه ی حیات تبدیل می شدند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search