Search

بازار بزرگ اردبیل

بازار بزرگ اردبیل

بازار بزرگ اردبیل یکی از جاهای دیدنی اردبیل که قدمتی تاریخی هم دارد که معماری سنتی و اصیل ایرانی آن سبب شده تا گردشگران زیادی به دیدن آن بروند.این بازار در قرن هفتم یا هشتم هجری قمری ساخته شده و همواره فعال بوده است و در حال حاضر هم به‌عنوان بازار بزرگ هم یک مکان تاریخی، سیاحتی شناخته می‌شود.در این سفر به این بازار همراه سایت گردشگری به گردی باشید.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

در این مطلب شما را با مجموعه بازار تاریخی اردبیل و جاذبه‌های دیدنی آن آشنا می‌کنیم و مشخصات آن را برای شما شرح می‌دهیم با به گردی همراه باشید.

بازار بزرگ اردبیل
منبع:گوگل مپ بازار بزرگ اردبیل

قدمت بازار بزرگ اردبیل

یکی از مهمترین آثار تاریخی استان اردبیل، بازار بزرگ آن است که قدمتی طولانی دارد. در برخی منابع ذکر شده است که این بازار در قرن چهارم هجری هم وجود داشته و مسجدی در آن قرار داشته است.عمده فعالیت این بازار به زمان صفویه بازمی‌گردد که چون اردبیل در آن زمان مرکز دینی کشور بوده و اکثر پادشاهان صفویه از اردبیل به پا خواسته بودند، همین سبب رونق بازار بزرگ شده بود.

در آن زمان بیشترین میزان خرید و فروش و فعالیت در بازار بقالان، قصابان، سراجان، خراطان و کرباس فروش‌ها و بسیاری دیگر از بخش‌ها بود.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

بازار سرپوشیده اردبیل

بازار سرپوشیده اردبیل یکی از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی منحصر به فرد در استان اردبیل است که با معماری سنتی خود، گردشگران را به دنیایی از زیبایی‌ها و آثار تاریخی می‌کشاند. این بازار، در قلب شهر اردبیل واقع شده و مهمترین مراکز خرید و تبادلات تجاری در گذشته بوده است.

بازار سرپوشیده اردبیل به دلیل تاریخ طولانی خود به عنوان یکی از بازارهای قدیمی ایران شناخته می‌شود. معماری منحصر به فرد این بازار، شامل طاق‌ها، گنبدها و سقف‌های بلند است که از جنس چوب و آجر ساخته شده‌اند.

سرپوشیدگی بازار اردبیل، نور خورشید را به‌طور مهارتمندانه پراکنده و ایجاد یک محیط دلنشین و سنتی فراهم کرده است. در قسمت‌های مختلف بازار، از جاذبه‌های گردشگری متنوعی مانند فروشگاه‌های سنتی، قصرهای باستانی و کارگاه‌های هنری محلی به نمایش گذاشته شده است.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

در کنار این که اردبیل دارای بازار بزرگی هست در کنار این بازار دارای مکانهای گردشگری فراوانی است از جمله این مکانها میتوان به خانه ارشادی اشاره کرد.

بازار بزرگ اردبیل
منبع:گوگل مپ بازار بزرگ اردبیل

معماری بازار بزرگ اردبیل

در این بازار شما می‌توانید آثار معماری مربوط به دوره صفویه و قاجار را مشاهده کنید. این بازار بخش‌های مختلفی چون راسته‌ها، تیمچه‌ها، سراها، مسجد و گرمابه را شامل می‌شود.دو مسجد در داخل این بازار قرار دارند که یکی مسجد جامع و دیگری مسجد اعظم است. همچنین این بازار برای هر شغلی راسته مخصوصی دارد و از بخش‌های بسیاری تشکیل شده است.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

یکی از قسمت‌های مهم بازار بزرگ به چهار سوق یا بازار بزرگ قیصریه، معروف است که طراحی آن به‌شکل مدور است و یک گنبد کروی بلند هم دارد.سرتاسر بازار اردبیل از طاق‌های جناغی شکل و گنبدهای ساده تشکیل شده است. معمولا عرض طاق‌های هر مغازه سه متر است و پایه‌های طاق‌ها هم 80 سانتی‌متر است.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

در قسمت گنبد بازار روزنه‌هایی وجود دارد که نور را به زیبایی به داخل بازار هدایت می‌کند و وظیفه تامین روشنایی بازار را بر عهده دارند.این بازار که در گذشته يکپارچه بوده در هنگام شهرسازی بخش‌هایی از آن تخریب شده و ارتباط بخش‌های آن با هم قطع شده است.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

در قسمت شمال شرقی بازار اردبیل، یک سنگ نوشته موجود است که به دلیل قدمت و آسیب‌هایی که طی سال‌ها به آن وارد شده، قابل خواندن نیست و شامل نام بانی و تاریخ ساخت بنا است. بازار بزرگ اردبیل در سال 1364 در آثار ملی ثبت و مرمت و بازسازی آن هم انجام شد.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

ساعت کار بازار اردبیل

بازار بزرگ اردبیل، یکی از جواهرات تاریخی و فرهنگی این شهر، با ساعت کاری گسترده خود، زمانی را برای گردشگران و علاقه‌مندان به فرهنگ و بازارهای سنتی فراهم می‌آورد. این بازار جذاب از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 9 صبح تا 9 شب آماده‌ی پذیرایی از بازدیدکنندگان است.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

جمعه‌ها نیز بازار بزرگ اردبیل از ساعت 10 صبح با باز کردن درب‌های مغازه ها ، شروع به کار میکنند و تا ساعت 6 ادامه پیدا میکند.می توانید برای خرید می توانید به این بازار مراجعه می کند.

 • شنبه9 صبح – 21:30 شب
 • یکشنبه9 صبح – 21:30 شب
 • دوشنبه9صبح – 21:30شب
 • سه‌شنبه9 صبح – 21:30 شب
 • چهارشنبه9 صبح – 21:30 شب
 • پنج‌شنبه9 صبح – 21:30 شب
 • جمعه10 صبح – 18 شب
بازار بزرگ اردبیل
منبع:گوگل مپ بازار بزرگ اردبیل

آدرس بازار اردبیل

این بازار درحال حاضر در دو طرف خیابان امام خمینی قرار گرفته است. البته مسیرهای زیادی هستند که می‌توانند شما را به این بازار برسانند.از سمت میدان امام حسین یا تازه میدان به قسمت شمالی بازار خواهید رسید. از خیابان‌های آیت‌الله طالقانی، بلوار آیت‌الله مروج اردبیلی و میدان فجر، می‌توانید به قسمت جنوبی بازار دسترسی داشته باشید.همچنین برای ورود به قسمت شرقی بازار از خیابان آیت‌الله کاشانی می‌توانید استفاده کنید و خیابان ناصرلی صوفی هم به ورودی غربی بازار می‌رسد.

بازار بزرگ اردبیل
بازار بزرگ اردبیل

سوالات متداول

۱. بازار بزرگ اردبیل چه زمانی ساخته شده است؟

 • بازار بزرگ اردبیل در قرن هفتم یا هشتم هجری قمری ساخته شده است.

۲. چه نقشی در تاریخ اردبیل ایفا کرده است؟

 • این بازار در دوره صفویه به دلیل مرکزیت دینی اردبیل و حضور پادشاهان صفوی، فعالیت‌های خرید و فروش بسیار زیادی داشته است.

۳. چه آثار معماری در بازار بزرگ اردبیل مشاهده می‌شود؟

 • در بازار بزرگ اردبیل، آثار معماری مربوط به دوره‌های صفویه و قاجار، از جمله طاق‌ها، گنبدها، مساجد و گرمابه‌ها قابل مشاهده هستند.

۴. چه ساختارهای مذهبی در داخل بازار قرار دارند؟

 • دو مسجد در داخل بازار وجود دارد که یکی از آنها مسجد جامع و دیگری مسجد اعظم است.

۵. آیا بازار بزرگ اردبیل در آثار ملی ثبت شده است؟

 • بله، بازار بزرگ اردبیل در سال 1364 در آثار ملی ثبت شده و مرمت و بازسازی نیز انجام شده است.

۶. چه مکان‌های دیگری در اردبیل به جز بازار بزرگ وجود دارند؟

 • در اردبیل، مکان‌های دیگری نیز وجود دارند از جمله خانه ارشادی و دیگر اماکن تاریخی و گردشگری.

۷. چه ساعاتی بازار بزرگ اردبیل فعال است؟

 • بازار بزرگ اردبیل از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 9 صبح تا 9 شب باز است و در روزهای جمعه از ساعت 10 صبح تا 6 بعدازظهر فعالیت می‌کند.

۸. چه مسیرهای دسترسی به بازار بزرگ وجود دارد؟

 • دو طرف خیابان امام خمینی و از طریق خیابان‌های آیت‌الله طالقانی، بلوار آیت‌الله مروج اردبیلی، میدان فجر، و خیابان آیت‌الله کاشانی به بازار دسترسی دارید.

بازار بزرگ اردبیل با تاریخ و زیبایی‌های فراوانش یک مقصد گردشگری منحصر به فرد در استان اردبیل است که می‌تواند تجربه فراموش‌نشدنی را برای بازدیدکنندگان فراهم کند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

رشته کوه باغرو اردبیل+عکس+آدرس

جاهای دیدنی اردبیل در بهار می توان به رشته کوه باغرو اشاره کرد مسیر دسترسی بهترین زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن

خانه ارشادی اردبیل

یکی ازجاهای دیدنی اردبیل، خانه ارشادی است که در دوره قاجار ساخته شده و در یکی از محله‌های قدیمی اردبیل واقع شده است.

محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

محوطه باستانی قلعه خسرو یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل،بوده که در ۲۸ کیلومتری شمال غربی این شهرستان و در حوالی روستایی به نام قوناق قیران واقع شده است این محوطه که جزو یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور می باشد، یکی از مکان های تاریخی نیز به شمار می رود.

دریاچه سوها اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به دریاچه سوها اردبیل اشاره کرد.استان اردبیل، جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. از جنگل‌های بکر و دست نخورده گرفته تا آبشارها و دریاچه‌هایی که بهشت طبیعت دوستان و عکاسان است!
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search