Search

امامزاده میرمحمد حنفیه

امامزاده میرمحمد حنفیه

امامزاده میرمحمد حنفیه از جاهای دیدنی بوشهر هست و میتوان به بقعه ها و اماکن متبرکه مثل مساجد و کلیساها و امامزاده ها از هدف های گردشگری برای افراد به شمار می آیند نام برد. به این معنی که برخی افراد مذهبی برای بازدید و زیارت آن ها مسافرت های دور و دراز به مقاصد مختلف حتی خارج از کشور می کنند. امامزاده میرمحمد حنفیه در استان بوشهر نیز جاذبه ی گردشگری و مذهبی مقدسی ست که در زیر به توضیحی از آن می پردازیم.

امامزاده میرمحمد حنفیه کجاست؟

امامزاده میرمحمد حنفیه در جنوب غربی جزیره ی زیبای خارک در استان بوشهر قرار دارد که تا بوشهر حدود 24 کیلومتر فاصله دارد.

تاریخچه

به علت نبود اطلاعات دقیق و کافی مکتوب از زمان های بسیار دور دوره ی اسلامی، از صحت هویت شخص دفن شده در برخی مکان های مذهبی و آرامگاه ها اطلاعات دقیقی در دست نمی باشد، بقعه ی امازاده میرمحمد حنفیه از این دست مقبره هاست. روایت های متعددی در این باره است که این مقبره متعلق به فرزند حضرت امیرالمومنین (ع) و زنی از طایفه ی حنفی ست که به علت آزار و اذیت و ظلم های حکومت به خاندان وی از بصره به ایران آمده و در جزیره ی خارک ساکن می شوند و پس از مرگ در این مکان به خاک سپرده می شوند.

امامزاده میرمحمد حنفیه
امامزاده میرمحمد حنفیه

اما روایات دیگری هم از افراد دیگر موجود است که میرمحمد حنفیه در مکه، طایف یا مدینه به خاک سپرده شده است که هیچ کدام از آن ها قطعیت کامل ندارند. افراد زیادی طبق کتیبه ی نوشته شده در این مقبره آن را متعلق به فرزند امام علی (ع) می دانند و برای زیارت و حاجت روایی به آن متوسل شده و آن را زیارت می کنند. علاوه بر ایرانیان و مسلمانان، بسیاری دریانوردان و سیاحان مشغول در خلیج فارس و زائران از کشورهای هند و پاکستان نیز به آن مراجعه می کنند و ارادت خاصی به آن دارند.

معماری امام زاده

از لحاظ معماری، این بنای ساخته شده در قرن هشتم طبق نوشته هایی که روی کاشی کاری های آن موجود است، دارای دو قسمت آرامگاه و یک مصلی ست که مصلی سال ها بعد از آرامگاه ساخته شده. آرامگاه کوچک با محرابی زیبا دارای کاشی کاری هایی با رنگ های سفید و آبی و مشکی ست که بسیار ساده و چشم نواز هستند. این کاشی های هشت ضلعی شبیه سبک مغولی کار شده اند.

دو مقبره در این آرامگاه است که یکی در میان ضریحی چوبی و مشبک قرار دارد که منتسب به میرمحمد است و دیگری به دیوار تکیه داده شده و منتسب به سازنده ی این مکان مقدس است. در مصلی که کمی مساحت بیشتری از آرامگاه دارد کاشی کاری ها به سبک ایلخانی ست و نکته ی جالب دیگر نگارش اشعار سعدی روی دیوارهای آن است.

از جاذبه های بصری این بقعه دو گنبد آن به شکل های مدور و مخروطی ست که این دو شکل گنبد در مناطق خلیجی زیاد دیده می شود. این بقعه ی متبرکه که از آجر و گچ ساخته شده نه تنها از لحاظ مذهبی قابل احترام و زیارت است بلکه معماری و سبک و سیاق ساخت زیبایی دارد.

امامزاده میرمحمد حنفیه
امامزاده میرمحمد حنفیه

بهترین زمان بازدید

سفر به استان بوشهر و دیدنی هایش یکی از بهترین تجربه هایی ست که هرکس می تواند از سفر داشته باشد، اما انتخاب فصل مناسب برای رفتن به جنوب خیلی اهمیت دارد چرا که بعد از نوروز و تا نیمه های پاییز هوای جنوب بسیار گرم و مرطوب است و سفر به آن در نیمه ی اول سال توصیه نمی شود.

جاهای دیدنی بوشهر در بهار

برای سفر به بوشهر و امامزاده میرمحمد حنفیه فصل بهار بهترین فصل است.شاید بتوان گفت بهترین فصل سفر به بوشهر در بهار میباشید.به علت داشتن هوای خنک و دلچسبی که دارد میتوان به راحتی به جاذبه های گردشگری بوشهر سفر به علت داشتن هوای لذت بخش سفر کرد.از جمله این مکان ها آب انبار قوام است که دارای خواص درمانی زیادی است.البته در کنار جاذبه های گردشگری حتما سری هم به رستوران گرگور بوشهر هم بزنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

عمارت امیریه

معرفی جاهای دیدنی بوشهر بسیار است شهرهای ساحلی در سراسر دنیا مقصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی هستند. در ایران هم وجود سواحل فیروزه ای شمال و جنوب کشور باعث شده اند این دو منطقه برای مسافرت و تفریح جذاب تر به نظر برسند.

آب انبار قوام

از جاهای دیدنی بوشهر میتوان به آب انبار قوام اشاره کرد.هر گوشه از نقشه ی ایران با موقعیت های جغرافیایی مختلف، زیبایی هایی در خود دارد که برای تماشای آن ها باید بار سفر بست و راهی جاده ها شد

دژ برازجان

دژ برازجان از جاهای دیدنی بوشهر است و میتوان به امکان تاریخی فراوان اشاره کرد.کاروانسراها از شکل های قدیمی هتل ها به حساب می آیند که در میان راه ها و جاده های اصلی بین شهرهای بزرگ مهم ساخته می شدند تا میزبان بازرگانان و تاجرانی باشند که برای امور تجاری و تبادل و خرید و فروش کالا به شهر دیگری سفر می کرده اند. مردم عادی هم که در حال سفر به دیار دیگری در راه بودند از کاروانسرا برای اقامت های کوتاه و به در کردن خستگی راه استفاده می کردند.

دهکده گردشگری دریایی پازارگاد

در کنار جاهای دیدنی بوشهر در تابستان یک دهکده گردشگری به نام دهکده گردشگری دریایی پازارگاد ساخته شده است. سرزمین ایران، سرزمینی ثروتمند و غنی از منابع طبیعی و خدادادی است. در بسیاری مناطق ایران میدان های عظیم نفت و گاز کشف شده
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search