Search

آرامگاه صائب تبریزی

جاهای دیدنی اصفهان آرامگاه صائب تبریزی

از جاهای دیدنی اصفهان آرامگاه صائب تبریزی است. در عرصه ی ادب و هنر، ایران همیشه در تمام دنیا نامی بلند و پرآوازه داشته است. ادبیات غنی ایران با شاعرانی که شهرت جهانی دارند و برخی صاحب سبک هستند جایگاهی به ایران می دهد که جهانگردان و گردشگران برای آشنایی بیشتر با ادبیات ما به ایران سفر می کنند.

امروزه آرامگاه برخی شاعران و ادیبان ایرانی به مکانی ارزشمند و دیدنی برای مردم تبدیل شده و یکی از جاذبه های مهم ملی و تاریخی به حساب می آید. در اصفهان، آرامگاه صائب تبریزی شاعر پرافتخار ایرانی یکی از همین مکان هاست.

آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان
آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان

آرامگاه صائب تبریزی در کجاست ؟

آرامگاه صائب تبریزی جایی در محدوده ی مرکز شهر اصفهان محله ای قدیمی به نام لُنبان قرار دارد که یکی از خیابان های پرتردد آن خیابان عباس آباد است. ابتدای آن، خیابانی به نام صائب تبریزی ست که در آن آرامگاه وی قرار گرفته.

تاریخچه آرامگاه صائب تبریزی

صائب تبریزی شاعر قرن یازدهم هجری و از هم عصران شاه عباس صفوی ست . آرامگاه وی که در حقیقت در همان باغ محل زندگی اش است، از باغ هایی ست که به سبک معماری درخشان دوره ی صفوی ساخته شده و به کاخ چهلستون شباهت زیادی دارد. این مکان در دوره ی پهلوی بازسازی شد و دستور داده شد به همان شکل معماری دوره ی صفوی مرمت و حفظ شود.

پس از اینکه شاه عباس اصفهان را به عنوان پایتخت برگزید، عده ای از مردم با قومیت های مختلف را به استان اصفهان فراخواند. یکی از این اقوام تبریزی ها بودند که در محله ای در اصفهان ساکن شدند که بعدها نام عباس آباد را به آن دادند. صائب تبریزی و خانواده اش نیز از همین دسته بودند که از تبریز به اصفهان آمدند.

آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان
آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان

با ورود به محل آرامگاه صائب تبریزی، که در میان باغ شخصی او با نام باغ تکیه قرار دارد، ابتدا مجسمه ی سردیس این شاعر بلندمرتبه را می بینید که در باغ نصب شده است. روبروی شما حوض مستطیل شکل و بزرگی ست که با عبور از آن عمارتی خیره کننده پیش رویتان می آید که از سطح زمین نزدیک به دو متر بلندتر بنا شده.

حال و هوای کلی و پلان اصلی باغ و کوشک در میان آن بسیار به عمارت چهلستون شباهت دارد. درختان بلند و ستبر دور تا دور باغ، عمارتی مجلل با ایوان های جذاب و معماری هنرمندانه، حوض و آب نما ها و هم نشینی کاشی های فیروزه ای و سرسبزی طبیعت همگی تداعی معماری سنتی و اصیل دوره ی صفویه است.

با بالا رفتن از پله های سنگی و ایستادن در ایوان، در زیر سقف ایوان ورودی عمارت برق و تلالو آینه کاری های منظم و گیرا شما را شگفت زده خواهد کرد، همینطور طاق های قوسی با قوس جناغی کنار هم روی ستون ها رنگ و بوی هنر اسلامی و ایرانی را بیشتر می کند. در همین ایوان سنگ مزار صائب را می بینید که از مرمر یزدی ست و روی سنگ قدیمی آن قرار دارد. روی سنگ قدیمی کتیبه ای با خط خوش و بیتی از خود شاعر گرانمایه حک شده. تلفیقی از ادبیات و تاریخ و هنر در این مکان برای هر علاقه مندی به این مرز و بوم افتخارآمیزاست.

آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان
آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان

بهترین زمان سفر

در سفر به اصفهان محدودیت زمانی خاصی وجود ندارد اما بهتر است آرامگاه صائب تبریزی را در بهار بازدید کنید تا درختان و سرسبزی آن ها و تر و تازگی طبیعت شما را بیشتر به وجد آورد.

صائب در عمر هشتاد ساله اش بیش از صد و بیست هزار بیت شعر سرود و امروزه سبک او با نام سبک هندی شناخته می شود. در زمان حیاتش شاه عباس به دلیل نبوغ او و علاقه ی شخصی اش به صائب ، لقب ملک الشعرا را به او داده بود.البته میتوان به بازار قیصریه اشاره کرد.

آرامگاه دیدنی اصفهان

آرامگاه صائب تبریزی یکی از جاهای تاریخی و فرهنگی اصفهان به شمار می آید البته آرامگاه دیدنی اصفهان فراوان است که میتوان به آرامگاه بابا قاسم و آرامگاه راشد بن الله و موارد دیگه هم هست.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

چشمه ورتون اصفهان

از جاهای دیدین اصفهان در تابستان میتوان به چشمه های این استان اشاره کرد.گاهی در ارتفاعات و دامنه ها به دلایل مختلفی از جمله بالا رفتن حرارت مرکزی زمین یا فعالیت های زیرزمینی آتشفشان ها، آب های گرم از شکاف هایی در زمین سر بیرون آورده و چشمه های بی نظیر آب گرم را تشکیل می دهند

خانه تاریخی دهدشتی

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به خانه تاریخی دهدشتی اشاره کرد. حال و هوای خانه های قدیمی و تاریخی برای ما امروزی ها که در چاردیواری های سرد و بسته بزرگ شده ایم و چشممان به دیدن برج ها و آپارتمان های بلند و باریک عادت دارد، حال و هوای عجیب و دلپذیری ست. بس

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت را میتوان گفت یکی از جاهای دیدنی اصفهان که جذاب است.اگر از گردشگران و تاریخ شناسان سراغ از شاهکارهای معماری ایرانی را بگیرید، بی شک به شما سفر به اصفهان را برای دیدن نمونه های بی نظیر معماری و هنر ایرانی در اوج شکوفایی اش توصیه می کنند. گوشه گوشه ی اصفهان پر است از یادگارهایی که از دوران سلطنت صفویان به جا مانده و هرکدام از این بناها تاریخ و هویتی در خود نهفته دارد. کاخ هشت بهشت از آخرین بازمانده های سلطنت صفویان است که به ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

باغ خزندگان اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان باغ خزندگان آن است .ایران سرزمینی ست که در هر گوشه اش گنجی طبیعی یا تاریخی نهفته و گردشگران داخلی و خارجی برای گذراندن اوقات فراغت و کسب تجربه می توانند با توجه به سلیقه ی شخصی شان
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search