Search

آرامگاه سعدی

جاهای دیدنی شیراز+آرمگاه سعدی

جاهای دیدنی شیراز فراوان است.همواره از شیراز به عنوان مهد ادب و فرهنگ ایران زمین نام برده می­شود و حقیقتاً نیز لایق این توصیف است. این شهر دو تن از بزرگ­ترین شاعران تاریخ ایران و حتی جهان را در خود پرورانده است.

از شما دعوت می­کنیم با ما همراه باشید، تا باهم گشتی در آرامگاه سعدی، شاعر و حکیم نامی قرن هفتم هجری، بزنیم و با این شاعر گران­قدر بیشتر آشنا شویم.

آرامگاه سعدی، از قرن هفتم تا کنون

سعدیه یا همان آرامگاه سعدی که هم اکنون یکی از بناهای تاریخی و دیدنی مهم شیراز محسوب می­شود، در گذشته خانقاه سعدی بوده است. سعدی در اواخر عمرش در این مکان زندگی می­کرده است و پس از فوت وی نیز، در همین مکان دفن می­شود.

چند سال پس از فوت وی، مقبره­ای بر روی قبر وی ساخته می­شود اما با توجه به برخی روایات که سعدی را به اهل تسنن منسوب می­دانند، آرامگاه وی دو بار تخریب شده است. یک بار در سال 998 و توسط حکمران شیراز و یک بار هم در اوایل حکومت قاجار و به دستور یکی از علما شیراز.

بنا و ساختمان­هایی که در حال حاضر وجود دارد در سال 1329 و توسط علی اصغر حکمت و انجمن آثار ملی ایران ساخته شده است.

جاهای دیدنی شیراز+آرمگاه سعدی
منبع:خبرگزاری مهر

حوضچه­­های مرمری که شفا می­دهند

طبق یکی از قدیمی­ترین گزارشات تاریخی که از ابن بطوطه به جای مانده است: پس از وفات سعدی، مردمی که به زیارت مزار وی می­رفتند، لباس­های خود را در حوضچه­های مرمر که در اطراف مزار قرار داشته می­شستند. مردم معتقد بودند که این شستن لباس­ها در حوضچه­های آرامگاه سعدی خاصیت شفابخشی دارد و آن­ها را از بیماری­ها دور می­کند.

گشتی در آرامگاه سعدی

سعدیه نیز مانند حافظیه هیچ­گاه از دوستداران شعر و ادب فارسی خالی نبوده است. جوانان و سالخوردگانی که برای رازگویی خدمت لسان­الغیب شیراز رسیده­­اند، اینک به سعدیه می­آیند تا برای ادامه راه پندی حکیمانه بشنود و به نوعی توشه راه می­خواهند.

مزار سعدی دقیقاً در وسط بنا هشت­ضلعی قرار دارد و اشعار حکیمانه وی در گرداگرد مزارش چشم نوازی می­کنند. برخی اشعار در توصیف و ثنای پیامبر اکرم (صلی­الله­) است و بعضی دیگر مضمون اخلاقی و عرفانی دارند.

جاهای دیدنی شیراز+آرمگاه سعدی
منبع:گوگل مهر

کتیبه روی سنگ قبر سعدی نیز مانند حافظ فانی و از بین رونده بودن دنیا را به دوستداران یادآوری می­کند و به عنوان اولین پند اخلاقی به آنان می­آموزد که هر چیزی جز ذات اقدس الهی فناپذیر است و تنها اوست که باقی می­ماند:

کل شی هالک و انت الباقی…

از جمله سروده­های سعدی که در آرامگاه وی به چشم می­خورد بیت:

ز خاک سعدی شیراز بوی عشق آید                 هزار سال پس از مرگ او گرش بویی 

است. مفاهیم عمیق عرفانی و دینی بسیاری در این بیت نهفته است که ازجمله آن­ها می­توان به عشق به معشوق اشاره کرد که از نظر سعدی عشق جاودانه است و چه بسا عامل جاودانگی.

جاهای دیدنی شیراز+آرمگاه سعدی
منبع:گوگل مپ

ساعات بازدید از آرامگاه سعدی

ساعات بازدید آرامگاه سعدی از ۸ صبح تا ۷: ۳۰ عصر است.

توجه داشته باشید که این مکان در روزهای تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی (علیه­السلام)، رحلت پیامبر (صلی­الله)، رحلت امام خمینی (ره) و شهادت امام جعفر (علیه­السلام) فعالیت ندارد.

مسیرهای دسترسی به آرامگاه سعدی

سعدیه در خیابان بوستان و در کنار باغ دل­گشا قرار دارد شما برای بازدید از این مجموعه با اتومبیل شخصی باید هر جای شیراز که هستید، ابتدا خود را به بلوار دل­گشا برسانید. پس از رسیدن به چهارراه دل­گشا، به سمت راست بپیچید و وارد بلوار بوستان شوید. بلوار بوستان را تا انتهای آن ادامه دهید تا در ورودی سعدیه را ببینید.

نزدیک­ترین ایستگاه مترو به این مکان ایستگاه ولی عصر (عجل­الله) است که حدوداً 3.5 کیلومتر تا سعدیه فاصله دارد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

حافظیه آرامگاه حافظ

یکی ازجاهای دیدنی شیرازکه خیلی هم پر بازدید هست حافظیه شیراز است. همه مردم در ایران و شاید جهان، شیراز را به ادب و فرهنگ می­شناسند. ادب و فرهنگی که ریشه تاریخی­اش به قرن هفتم هجری و دوران زندگی شیخ اجل، سعدی شیرازی، می­رسد

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز یکی ازجاهای دیدنی شیراز به­شمار می­آید. کم­تر کسی را می­توان یافت که به شیراز سفر کند، اما از این باغ زیبا و دوست­داشتنی دیدن نکرده باشد.

مسجد نصیرالملک

اگر قصد سفر به جاهای دیدنی شیراز را دارید، به شما توصیه می­کنیم تا یک لیست از مکان­های تاریخی، تفریحی و فرهنگی شیراز تهیه کنید و برنامه سفر خود را طبق این لیست بچینید. تا بتوانید به تمام این مکان­های دیدنی و خاطره‌انگیز سری بزنید.

بازار وکیل شیراز

گاهی بعضی از شهرها و مکان­ها، خاصیت ماشین زمان را دارند. زمانی که شما در آن­ شهر حضور دارید، احساس می­کنید نه در قرن و سال حاضر، بلکه در قرن­های پیش زندگی می­کنید.جاهای دیدنی شیراز و بازار وکیلش از این دسته هستند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search