Search

آتشکده زرتشتیان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان و مکان های جذاب و تاریخی این شهر زیبا، آتشکده زرتشتیان کرمان است. این بنا در دوران رضا شاه پهلوی ساخته شده است و مکانی مخصوص عبادات زرتشتیان می‌باشد. همچنین این مکان در ابتدای دهه هشتاد به عنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. آتشکده زرتشتیان در خیابان شهدای شهر کرمان واقع می‌باشد و هر سال تعداد بسیاری از گردشگردان ایرانی و خارجی از این مکان بازدید میکنند. 

تاریخچه آتشکده زرتشتیان یکی از جاهای دیدنی کرمان

طبق شواهد موجود گفته می‌شود که این آتشکده یکی از جاهای دیدنی کرمان است که آتش آن از هند به این شهر منتقل شده و یکی از سه آتش مقدس در زمان ساسانیان بوده است. این آتش در زمان فروپاشی سلسله ساسانیان به دست مسلمانان به هند انتقال یافته و همانطور که گفته شد پس از مدتی دوباره به ایران بازگردانده شده است.  سازنده بنای این آتشکده فردی به نام جمشید خدا رحم نرسی آبادی می‌باشد که فردی زرتشتی و مقیم هندوستان بود، معماری این آتشکده را در سفری که به ایران و شهر کرمان داشت برعهده گرفت. ساخت این بنا مربوط به این اوایل حکومت پهلوی است. 

آتشکده زرتشتیان کرمان
منبع:گوگل مپ

معماری آتشکده زرتشتیان کرمان

مساحت این بنا تقریبا هشت هزار متر مربع است. نمای آن آجری بوده و دارای سر در یا دروازه ای زیباست که در بالای آن سه کلمه همت، هوخت و هورشت به معانی اندیشه، گفتار و کردار نیک که شعار معروف زرتشت می‌باشد حک شده است. همچنین این آتشکده همانند آتشکده های تاریخی بصورت چهارطاقی گنبد دار ساخته شده که به نمادی برای معماری آتشکده ها تبدیل شده است. 

قدیمی ترین و شاید مهمترین قسمت این مجموعه مکانی است که آتش جاودان در آن نگهداری می‌شود. لازم به ذکر است که طی سالهای اخیر قسمت های دیگری نیز به این مجموعه اضافه شده که صرفا جنبه فرهنگی دارد و قدمت تاریخی زیادی ندارد.

موزه مردم شناسی آتشکده 

 یکی از این مکان هایی که از جاهای دیدنی کرمان نیز می‌باشد، موزه مردم شناسی است که در داخل آتشکده زرتشتیان واقع شده است و بنایی دایره ای شکل است که در سال ۸۴ بنیان گذاری شده و اشیائی قدیمی و تاریخی و با ارزش بسیار بالایی در آنجا نگهداری می‌شود که بسیار دیدنی و جالب توجه است. این اشیاء اغلب مربوط به زرتشتیان می‌باشد، اما به کمک افراد مختلفی جمع آوری و کشف شده است.

آتشکده زرتشتیان کرمان
منبع:گوگل مپ

یکی از اشیاء با ارزش این موزه دست نوشته گاتاها است که بیش از دویست سال قدمت دارد.از دیگر اشیاء قیمتی و با ارزش این موزه که آن هم نزدیک به ۲۰۰ سال قدمت دارد، آتشدان است که آن هم مربوط به زرتشتیان آن دوره بوده است. همچنین این موزه لباس های مربوط به زرتشتیان در دوران های گذشته، کتاب های تاریخی مرتبط با دین زرتشت و سایر اشیاء تاریخی نیز را درون خود جای داده است. 

ساعت بازدید از این آتشکده از هشت صبح تا ساعت چهارده می‌باشد که میتوانید در این بازه زمانی از یکی از جاهای دیدنی کرمان که بسیار زیبا و متفاوت می‌باشد دیدن کنید. 

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

آرامگاه مشتاقیه کرمان

یکی از مکان های تاریخی و از جاهای دیدنی کرمان که قدمتی نزدیک به دویست سال دارد آرامگاه مشتاقیه کرمان است. این آرامگاه در سال ۱۲۲۳ و در زمان قاجار در خارج از شهر بنا شده است. البته هم اکنون در داخل شهر قرار دارد. این مکان به گنبد مشتاقیه نیز معروف است.

کویر شهداد کرمان

یکی از مقاصد منحصربه‌فرد برای سفر در اواخر پاییز و زمستان، کویر شهداد کرمان می باشد و از جاهای دیدنی کرمان میباشد.این کویر زیبا با مساحت ۱۱ کیلومتر در غرب کویر لوت واقع شده است و علاوه ‌بر جاذبه‌های طبیعی، تفریحات منحصربه‌فردی مانند آفرود، موتورسواری و کویرگردی را در هم اختیارتان قرار می‌دهد.

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.

بازار کرمان

همانطور که میدانید شهر کرمان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و دارای آثار ثبت شده و با ارزش بسیاری می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی کرمان بازار کرمان است که بیش از ششصد سال قدمت دارد. ساخت این مکان تاریخی که به عنوان بزرگترین بازار ایران از آن یاد می‌شود، در زمان سلسله تیموریان شروع شد. بقیه بخش های این بازار به مرور زمان به آن اضافه شده اند که نهایتا پس از اتمام ساخت آن، بزرگترین بازار در کشور ایجاد شد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search