Search

آتشکده بهرام یزد

اتشکده بهرام یزد جاهای دیدنی یزد به گردی

آتشکده بهرام یزد که از گذشتگان بسیار دور محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد بوده است، امروزه به یکی از جاهای دیدنی یزد بدل شده و کمتر کسی آن را به عنوان نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر به یاد می آورد.

این آتشکده بسیار زیبا در زمان پهلوی به دست احداث سپرده شده است؛ با وجود اینکه امروزه زرتشتیان کمتری در ایران زندگی میکنند، این آتشکده همچنان از 1500 سال پیش تا کنون در حال سوختن است. در واقع، آتش موجود در آتشکده بهرام یزد زرتشتیان ، یکی از سه آتش کهن و مقدس پیروان زرتشت کبیر از دوره ساسانیان بوده که همچنان روشن و شعله ‌ور است.

آتشکده بهرام یزد یکی از نمادهای شهر یزد و یکی از جاهای دیدنی یزد برای گردشگران به شمار می رود. این آتشکده که از سال 1378 در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شده، همزیستی ادیان مختلف الهی را از زبان خود برای بینندگان بازگو می کند.

آتشکده بهرام یزد جاهای دیدنی یزد به گردی
منبع :گوگل مپ

درباره آتشکده بهرام یزد

آتش که از گذشتگان بسیار دور و از زمان زرتشت کبیر، جایگاه ویژه ای را در میان مردم این دین الهی دارد. از همین رو آتشکده ها محل های مقدسی برای این عزیزان محسوب شده، و در آنجا انواع مراسمات دینی و مذهبی از جمله خواندن اوستا و گات ها را به جای می آورند.

این آتشکده که در میان زرتشتیان یزد با نام وَرهُرام نیز شناخته می‌ شود، آتش مقدس ورهرام را در دل خود جای داده است. مسئولان این بنای ارزشمند زرتشتی، وظیفه‌ روشن نگه ‌داشتن و مراقبت از آتش آتشکده را به فردی مطمئن و مورد اعتماد از میان زرتشتیان محل واگذار کرده ‌اند.

تاریخچه

طبق نوشته ‌های بررسی شده توسط نظریه شناسان باستان،  و سخنانی که در میان مردم محلی گوش به گوش و نسب به نسل چرخیده است، سه آتشکده مهم و بزرگ موجود بوده که می توان به : آتشکده‌ آذر برزین‌ مهر در روستای فشتنق خراسان رضوی ، آتشکده‌ آذر گشنسب یا آذرگشسب در شهرستان تکاب از توابع تخت‌ سلیمان و آتشکده‌ کاریان یا آتشکده‌ آذرفرنبغ کاریان فارس در روستای کاریان از روستا های جویم لارستان اشاره کرد.

آتش بهرام (ورهرام) یا آتشی که در آتشکده بهرام یزد روشن است، یکی از آتشکده ‌های مهم در دوران ساسانیان یعنی آذرفرنبغ فارس است. متاسفانه این آتش در قرن دهم هجری تخریب شد و زرتشتیان مجبور به جابجایی آن شدند. زرتشتیان آن زمان، غاری که در کوه اِشکَفت یزدان که میان عقدا و پارس‌ بانو بود رفتند و آتش ورهرام  را بالغ بر ۳۰ سال از گزند بیگانگان حفظ کردند.

اتشکده بهرام یزد جاهای دیدنی یزد به گردی
منبع:گوگل مپ

آداب و رسوم

آتشکده بهرام یزد مکانی مقدس است بوده که امروزه به یکی از جاهای دیدنی یزد برای مسافران بدل گردیده است اما همچنان برای ورود به این مکان مقدس م بایست آداب و رسوم خاصی را مد نظر داشته باشید.

  • برای ورود به این مکان مقدس مانند دیگر ادیان الهی، می بایست پاک باشید.
  • این مکان مقدس برای زرتشتیان به مانند مسجد بوده و ورود زنان در بعضی روز ها ممنوع است.
  • یکی از آداب جالب توجه لباس های مخصوص برای ورود به این آتشکده است؛ به گونه ای که مردان به هنگام ورود می بایست کلاه سفید بر سر داشته و زنان نیز روسری های سفید و لباس های رنگی تن کنند.
آتشکده بهرام یزد جاهای دیدنی یزد به گردی
منبع:گوگل مپ

دیگر مکان‌های تفریحی استان یزد

کویر کاراکال یزد

استان یزد یکی از  استان های  وسیع کشور با مساحتی حدود ۷۵۰۰۰ کیلومتر مربع است که در مرکز فلات ایران و حاشیه دشت های کویر و لوت قرار دارد. استان یزد از جمله استان هایی هستند که جاهای دیدنی یزد زیادی دارد

موزه مارکار یزد

بهتر است که پس از بازدید از دیگر جاهای دیدنی یزد، سری هم به موزه مارکار یزد بزنید چرا که این موزه معروف به گل سرسبد موزه های زرتشتیان بوده و آثار کهن و بسیار حیرت انگیزی از دین زرتشت کبیر  را برای شما به نمایش می گذارد.

بازار خان یزد

امروز به یکی از بازار های بسیار قدیمی ایران رفته و قرار است گوشه ای از تاریخ ایران را برایتان بازگو کنیم. بازار خان یزد که از زمان قاجاریه در دست ساخت قرار گرفته، امروزه و پس از گذشت حدود یک قرن، تبدیل به یکی از جاهای دیدنی یزد شده است. لازم به ذکر است که این بنا در تاریخ ۱۳۸۲، با شماره ردیف ۸۵۴۴ به ‌عنوان یکی از آثار ملی کشور، در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

خانه هنر یزد

خانه هنر یزد کجاست؟خانه ای دیدنی و زیبا که در دل محله های خشتی و تاریخی شهر یزد خود را پنهان کرده است. خانه هنر بی تردید یکی از جاهای دیدنی یزد است که دیدن از آن باید در لیست مکان های سفر شما قرار گیرد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search