Search

آبشار یاسوج

آبشار یاسوج

در این مقاله سعی داریم تا شما را با یکی از جاهای دیدنی یاسوج آشنا کنیم که به عنوان دیدنی ترین مکان این شهر نیز شناخته می شود. آبشار یاسوج که در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده، یکی از متحیر کننده ترین آبشار های زنده ایران است.

این آبشار با ارتفاعی ۱۰ متری، سرچشمه خود را از کوه های سفید پوش زاگرس گرفته و باغات میوه، مراتع سرسبز و مملو از گل‌ ادامه می یابد و همین امر سبب شده تا مسیر هایی که در بستر این آبشار قرار گرفته اند بسیار دیدنی و سر سبز باشند.

آبشار یاسوج
منبع: گوگل مپ آبشار یاسوج

در اطراف این مکان دیدنی، مکانی ایجاد شده که امروزه آن را با نام پارک آبشار یاسوج می شناسند. این پارک به دلیل موقعیت خوبی که دارد درختان تنومند و بلندی را به خود دیده است. همین امر نیز سبب شده تا این مکان توسط مردم به عنوان یکی از جاهای دیدنی یاسوج نام بگیرد.

زیبایی این مکان زمانی بیشتر می شود که شما خود را در دره ای میبینید که توسط رشته کوه های اطراف ایجاد شده است. رشته کوه هایی که در فصل های مختلف سال، شکل و شمایل متفاوتی به خود می بیند.

مسیر آبشار یاسوج

مسیری که آبشار یاسوج تا مقصد نهایی خود می پیماید، مناظر بسیار دیدنی و زیبایی را خلق کرده که به عنوان مثال می توانیم به حوضچه‌‌ها و استخرها اشاره کنیم که هر کدام برای خود مناظر دیدنی و خارق العاده ای را در بر گرفته اند.

از طرفی دیگر، جاهای دیدنی یاسوج به همین آبشار ختم نمی شود؛ بلکه دیگر جاهای دیدنی که شامل آبریز ها و آبشار های کوچک می شود نیز از آبشار یاسوج سر چشمه گرفته اند و هر کدام یا به پیمایش این مسیر ادامه میدهند یا مسیر دیگری را برای خود در پیش می گیرند.

آبشار یاسوج
منبع: گوگل مپ آبشار یاسوج

موارد استفاده

اگر بخواهیم به اصلی ترین استفاده آب این آبشار اشاره کنیم، می بایست به استفاده آن برای آب شرب یاسوج اشاره کرد اما در کنار این مورد اصلی، در موارد دیگری چون آبیاری باغات و گیاهان پارک آبشار یاسوج از آن استفاده می شود.

اگر به نقطه بالایی آبشار که توسط پله های فلزی تهیه شده است بروید، منطقه حفاظت شده ای را مشاهده می کنید که با حصار از باقی نقاط جدا شده است و به احتمال زیاد به دست سازمان محیط زیست و یا سازمان ها و اشخاص خصوصی افتاده است.

مسیر دسترسی

آبشار یاسوج که به عنوان یکی از برجسته ترین جاهای دیدنی یاسوج به شمار می رود، مسیری تقریبا دشوار را برای دسترسی به همراه دارد؛ البته مسیر ماشین ها بسیار هموار و سالم است اما مسیر درونی پارک تا کنار آبشار کمی پستی و بلندی را در بر می گیرد.

این آبشار که در انتهای تنگه ‌ای کوچک قرار دارد، برای رسیدن به آن می بایست مسیری بالغ بر 150 متر را برای رسیدن به آن طی کرد و این 150 متر آسان نخواهد بود چراکه مسیری سنگی است. اما برای اینکه گردشگران از آب سرد رودخانه در امان باشند لوله های فلزی در این مسیر تعبیه شده که می توان بر روی آن ها مسیر را دنبال کرد.

آبشار یاسوج
منبع: گوگل مپ آبشار یاسوج

هرچند که این کار مسیر دسترسی به ان آبشار از جاهای دیدنی یاسوج را راحت تر و آسان تر کرده اما در کنار آن نیز باعث بر هم خوردن نظم محیط و زشت شدن مسیر حرکت نقش اساسی ایفا کرده است که امیدواریم در سال های آینده به این موضوع رسیدگی شود.

به گردی مجله گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان کهگیلویه و بویراحمد

پیست اسکی دنا

پیست اسکی دنا یا به عبارتی دیگر پیست اسکی کاکان یکی از جاهای دیدنی یاسوج به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور برای تفریح و گردش دور هم جمع می کند. این پیست که در زمستان بسیار زیبا می شود، برای ورزشکاران نیز مکانی مناسب برای تمرین است.

رودخانه بشار یاسوج

اگر مقصد سفر تابستانی و یا بهاری شما شهر زیبا و چهار فصل یاسوج است، می بایست این نکته را در نظر بگیرید که زیبای این شهر بسیار زیاد بوده و یکی از این زیبایی ها که هر گردشگری را مات و مبهوت خود می کند، رودخانه بشار یاسوج یکی از جاهای دیدنی یاسوج است.

پارک جنگلی یاسوج

اکنون وقت آن رسیده تا یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج با نام پارک جنگلی یاسوج را به شما معرفی کنیم. چرا که این پارک یکی از مقاصد مهم گردشگری در یاسوج بوده و باعث شده تا سالانه سود اقتصادی خوبی برای این شهر به ارمغان بیایید.

تنگ گنجه ای یاسوج

یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج که بهشتی گمشده در دل کهگیلویه و بویر احمد است، و با زیبایی متحیر کننده چشم هر بیننده ای را به خود میدوزد، تنگ گنجه ای یاسوج است. این مکان یکی از بکر ترین مکان های زنده در این شهر است که سالانه گردشگران زیاد را به خود می بیند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search