Search

آبشار گیوک بیرجند

معرفی

برای افراد علاقه مند به سفر و گردشگری و بازدید از جاذبه های دیدنی نقاط مختلف، جاذبه های طبیعی رنگ و بوی دیگری دارند.از جاهای دیدنی بیرجند می توان به آبشار گیوک بیرجند اشاره کرد. دست بخشنده ی طبیعت و خالق این زیبایی ها همیشه بهترین نمونه ها را درست کرده تا با دیدن آن ها لذت ببریم و شاکر باشیم. آبشارها از همین نمونه های طبیعی و فرح بخش به حساب می آیند. یکی از دیدنی ترین آن ها آبشار گیوک در خراسان جنوبی است که در این جا بیشتر با آن آشنا می شویم.

آبشار گیوک بیرجند کجاست؟

در 25 کیلومتری شهرستان بیرجند روستایی سرسبز به نام گیوک واقع شده و آبشار گیوک از دیدنی های این روستا است.

منبع:ایرنا

تاریخچه

در زندگی پر مشغله و شلوغ شهری که رویارویی با استرس و آلودگی ها و بیماری ها اجتناب ناپذیر است، مردم به حومه ی شهرها و مناطق خارج از شهر پناه آورده اند و در کوچکترین فرصتی که دست می دهد خود را به دامان طبیعت در نزدیکی شان می رسانند تا از ازدحام شهر رها شوند.

در مناطقی که حومه ی کوهستانی و طبیعت غنی تری دارند افراد به ساخت و ساز ویلا و باغ داری هم روی آورده اند و از این جهت دسترسی و اقامت را در این مناطق راحت تر کرده اند. روستای گیوک در جهت جنوب شرقی بیرجند با فاصله ی کمی قرار گرفته است که به علت برخورداری از آب و هوای مناسب و معتدل و وجود ارتفاعات با صفای باقران در نزدیکی اش کشاورزی و باغ داری در آن رونق دارد و باغ های میوه به خصوص عناب و گردو در آن فراوان یافت می شود.

در مسیر این آبشار آبشارهای کوچک دیگری هستن که در نهایت تمام آن ها به گیوک میرسند و همین انشعابات باعث شده مناطق اطراف آبشار گیوک تا شعاع زیادی سرسبز و شکوفا باشد و پوشش گیاهی این ناحیه به دلنشینی منطقه و طراوت اطرافش کمک شایانی کرده است.

در واقع آبادی این روستا و پیرامونش مدیون وجود آب همین آبشار است که زندگی را به روستاییان اطراف و باغ داران هدیه داده است. برای رسیدن به مبدا آبشار و سد گیوک که در بالای کوه باقران است دو مسیر پیاده و ماشین رو وجود دارد که توصیه می کنیم با اندکی پیاده روی در دامنه ی کوه به آن برسید تا از مسیر آبشار و آبشارهای دیگر و حوضچه هایی که تشکیل داده اند هم لذت ببرید. روستای گیوک و روستاهای اطراف آن دارای جاذبه های طبیعی و خدادادی هستند و کوهنوردان زیادی از بیرجند و مناطق اطراف برای ورزش و طبیعت گردی به این مناطق می آیند.

 وجه تسمیه

گیوک نام یکی از نوادگان چنگیزخان مغول و حاکمان منطقه بوده که از آن در نامگذاری روستای گیوک و آبشار آن استفاده شده و نشان از قدمت دیرینه ی آن می دهد.

بهترین زمان سفر

سفر به مناطق ییلاقی و کوهستانی بیرجند به عنوان مناطق خوش آب و هوا در فصل های بهار و تابستان یا روزهای پایانی سال بسیار فرح بخش و خاطره انگیز خواهد بود و می توانید از تماشای طبیعت سرسبز و شکوفای باغات میوه و جوی های آب روان در مسیر روستاها لذت ببرید.آبشار گیوک بیرجند هم در فصل بهار دیدنی تر است.شما در این فصل میوانید ارگ کلاه فرنگی  هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

بازار بیرجند

یکی از انواع مکان هایی که به عنوان جاذبه ی گردشگری برای توریست های ایرانی و خارجی مورد توجه و دیدنی به حساب می آید، بازارها و به ویژه بازارهای سنتی با سبک و سیاق قدیمی هستند.یکی از جاهای دیدنی بیرجند بازار معروف بیرجند است

روستای ماخونیک بیرجند

از جاهای دیدنی بیرجند روستای قد کوتاه هست .بارها در کارتون ها یا فیلم های تلویزیونی با شخصیت های کوتاه قد یا سرزمین لی لی پوت ها مواجه شده ایم اما احتمالا این مفهوم را از نزدیک و در دنیای واقعی ندیده ایم.

باغ اکبریه بیرجند

اغ اکبریه بیرجند را میتوان به یکی از جاهای دیدنی بیرجند نام برد.در مکالمات روزمره معمولا به تمام فضاهای سرسبز شخصی یا عمومی عنوان “باغ” اطلاق می شود اما در علم هنر و معماری باغ ایرانی ویژگی های مشخص و منحصر به فردی دارد که همه ی آن ها در کنار هم باعث می شوند تا بتوانیم مکانی را “باغ ایرانی” خطاب کنیم.

غار چهل چاه بیرجند

ازجاهای دیدنی بیرجند در تابستان می توان به غارهای این شهر اشاره کرد.از تاریخی ترین و قدیمی ترین و البته اسرار آمیزترین بناهای تاریخی غارها هستند. غارها یا با ریزش کوه ها و یا به دست انسان ها ساخته می شدند و به مامنی برای سکونت و ادامه ی حیات تبدیل می شدند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search