Search

آبشار گچان ایلام

آبشار گچان ایلام یکی از جاهای دیدنی ایلام است و میتوان به آبشارهای این استان اشاره کرد. استان ایلام در غرب ایران در ناحیه معتدل کوهستانی قراردارد. این استان به هفت شهرستان به نامهای ایلام، مهران، شیروان و چرداول، دهلران، دره‌شهر، ایوان و آبدانان تقسیم شده است . قسمت زیادی از این استان را جنگل های بلوط پوشانیده است. کوهستانی بودن و تنوع آب و هوایی شهر ایلام پوشش جنگلی و آبشارهای مرتفع همانند آبشار گچان را به وجود آورده اند.

آبشار گچان ایلام در ابتدای جاده ایلام به سرابله (شیروان و چرداول)  قرار دارد.

از آنجائیکه ایلام در بین استان های  ایران از مناطق گردشگری و دیدنی زیادی برخوردار است.  که سالانه بیشتر از صد ها گردشگر و توریست برای سفر کردن و دیدن آثار های تاریخی و مکان های دیدنی و تفریحی به این استان می آیند. اگر عازم سفر به ایلام هستید برنامه ریزی مناسبی برای بازدید از چندین منطقه مجاور آبشار داشته باشید. در کنار گردشگری در آبشار گچان به روستای گل گل سر بزیند. این روستا دارای آثار باستانی زیبا و جذابی مثل سنگ نوشته هایی مربوط به دوران آشوریان، قلعه سه کسان و آتشکده موشکان را دل خود دارد.

آبشار گچان ایلام از کجا جاری می شود

شهر ایلام را کوه ها و ارتفاعات جنگلی محاصره نموده است. مهمترین کوه های شهر ایلام سیاهکوه، مانشت، کبیرکوه و  گچان را می توان نام برد. هوای معتدل  و طبیعت زیبای منطقه گچان با وجود آبشار ، گردشگران زیادی را در فصل های بهار و تابستان به این منطقه کشانده است. آبشار از دل دره گچان جاری می شود و منطقه ای سبز و با طراوت برای اهالی منطقه و گردشگران ایجاد کرده است. وجود درختان بلوط ، گردو و باغات میوه زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است.

منبع:نمناک

آبشار گچان چه تاثیری در حاصلخیزی منطقه دارد؟

کوه گچان در سمت راست ابتدای جاده ایلام به سرابله در منطقه گچان قراردارد . از لحاظ منطقه جغرافیایی در قسمت شمال شرقی شهر ایلام قرار گرفته است. آبشار با آبی زلال و ارتفاعی بلند از دل این کوه با جوش وخروش به پایین می ریزد. آبشار از مسیر دشت و تپه های زیبا و سرسبز می گذرد.

آب زلال این اّبشار باغ های اطراف و باغ های پایین دست را سیراب می کند. آبشار باعث گردیده درختان گردو فراوانی در مسیر رسیدن به آبشار گچان از پر آبی آبشار بهره  خوبی ببرند. همچنین آب آبشار باعث گردیده پوشش گیاهی دارای تنوع زیاد و درختان بلوط و انواع گل های زیبا در این منطقه به چشم بخورند. علاوه بر اینکه  آب آبشار یک منطقه حاصلخیز ایجاد کرده پوشش جانوری متنوعی را هم رقم زده است. مردم بومی و گردشگران با اطراق در کنار رودهایی که از آبشار سرچشمه می گیرند، لذت زیادی را تجربه می کنند.

در کنار منطقه گچان، کوه مانشت،  کوه قلاجه و قلارنگ با زیبایی خاص شان و آب وهوای خوب گردشگری این منطقه را چند برابر کرده است.

زمان بازدید

به دلیل هوای معتدل منطقه گچان بهترین فصل برای سفر به این آبشار بهار وتابستان است. امیدواریم با سفز به آبشار گچان یکی از پرخاطره ترین آبشارگردی در شهر زیبای ایلام را تجربه نمایید.شما در این فصل میتوانید به پارک جنگلی چغاسبز هم یروید

مسیر دسترسی

آبشار گچان ابتدای جاده ایلام به سرابله (شیروان و چرداول) و بعد از عبور از تونل بزرگ این مسیر در ۱۵ کیلومتری شهرستان ایلام واقع است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

آبشار پلیه ایوان ایلام

به شهر آبشارها خوش آمدید.از جاهای دیدنی ایلام میتوان به آبشار های این استان اشاره کرد.استان ایلام سرزمین رنگ و نقش های چشم نواز از سفیدی برف کوه ها تا سبزی کشتزاران می باشد

آبشار آبتاف

دهلران سرزمینی پهناور سرشار از جاذبه های گردشگری با مردمی خونگرم و مهمان نواز است.از جاهای دیدنی ایلام میتوانیم به آبشار آبتاف اشاره کنیم.دهلران دومین شهر ایلام از نظر جمعیت، وسعت واهمیت اقتصادی و سیاسی است. این شهرستان از سه بخش مرکزی، موسیان و زرین آباد تشکیل شده است.

مخمل کوه خرم آباد

کوه‌ها از زمانهای دور محل آرامش و امنیت برای انسان‌ها و در واقع برای همه موجودات زنده بوده‌اند. به دلیل ابعاد بزرگ و قدرتی که دارند، همیشه توجه و احترام بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. کوه‌ها به عنوان پایه‌های قوی و قدرتمند دنیا شناخته می‌شوند. حتی اگر از خاک خالص یا سنگ‌ها سخت تشکیل شده باشند، با هر حال به شکوه و زیبایی استثنایی خود جلوه می‌دهند و همگان را با جلال و جمالشان شگفت‌زده می‌کنند. در این مقاله از مجله گردشگری به گردی قرار است به مخمل کوه خرم آباد به پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تنگه ارغوان ایلام

ایران گنجینه ای غنی از میراث فرهنگی و طبیعتی بکر و زیباست. در طول تاریخ شکوه و زیبایی خود را از طریق معماری، هنر، ادبیات، آداب و رسوم ، طبیعت، دره های بی نظیر بدست آورده است. شهر ایلام با طبیعتی زیبا و مکان های گردشگری، یکی از این گنج های با ارزش تلقی می گردد. آیا تاکنون نام تنگه ارغوان در ایلام را شنیده بودید؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search