Search

آبشار سولک ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه آبشار سولک ارومیه می باشد.آبشار سولک در استان آذربایجان غربی یکی از جاذبه های طبیعی ایران و شهر ارومیه می باشد.ایران، نه تنها یک کشور چهار فصل می باشد، بلکه شرایط جغرافیای در آن نیز بسیار عجیب و زیبا می باشد. کویر در کنار دریا، آبشار ها در دره های خشک، جنگلهای سرسبز و بیابان های بی آب و علف و…

معرفی کامل آبشار سولک ارومیه

آبشار اصلی سلوک یا سولیک قریب به هفتاد و شش متری ارتفاع داشته و بسیار چشم نواز است. آبشار در فصل بهار پرآب ترین روزهای خود را سپری می کند و بسیار با ابهت است اما با شروع فصل گرما و آغاز آبیاری باغات و زمین های کشاورزی میزان آب این آبشار  نیز رو به کاهش می رود. مناظر بدیع، چشمه های متعدد آب و پوشش گیاهی و کوهستانی مناسب این دره سبب شده تا مناطق اطراف آبشار مکان مناسبی برای کمپ زدن و چادر زدن در این دره زیبا باشد.

دسترسی به آبشار در فصول پاییز و زمستان به دلیل طبیعت کوهستانی به آسانی میسر نیست اما آبشار و طبیعت پیرامون آن به حدی زیبا و چشم نواز است که پای گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را برای دیدن این آبشار به این دره می کشاند.

منبع:تسنیم نیوز

منشا اصلی تامین آب این آبشار برفهای انباشه شده در ارتفاعات سلوک است که این رشته کوه ها ادامه سلسله جبال زاگرس در این منطقه است. ذوب شدن برف ها و جوشش چشمه ها درون دره سبب به راه افتادن رودخانه ای می شود که در عبور از بلندای صخره های دره زیبا و استثنایی هفت کانی آبشار زیبای سلوک را بوجود می آورد.

با حرکت در داخل دره که بسیار سرسبز و با طراوت است و راه پیمایی کوتاهی در مسیری پلکانی و طبیعی که بسیار چشم نواز است به آبشار اوا دره هفت کانی خواهید رسید. اما اگر مسیر سنگلاخی و کوهستانی داخل دره را ادامه دهید پس از یک ساعت به آبشاری بسیار زیباتر و پرآب تر خواهید رسید.

منبع:افکار نیوز

این منطقه در میان اهالی به سلوک و سولوک هم شناخته می شود. طبیعت دیدنی و زندگی ساده و صمیمی و بی تکلف مردم آن موجب جذب گردشگران است. همه جای چراگاههای این روستا می توان اسبهایی که بدون زین و حفاظ برای خود در گوشه ای آزادانه در حال چرا هستند را تماشا کرد. در سالهای اخیر برای تماشای آبشار معروف این روستا جایگاه و پارکینگ و دیگر امکانات نسبی نیز ایجاد شده که به رونق اقتصادی روستا نیز کمک کرده است

آبشار سولک کجا قرار دارد؟

آبشار سولک ارومیه در روستایی با همین نام قرار گرفته است. این روستا در دره های عمیق و سر سبز، مرزی ایران و ترکیه قرار گرفته است. روستای سولک در شهرستان ارومیه واقع شده است و شهرت آن نیز به خاطر آبشار سولک در انتهای این روستا می باشد.

آبشار سولک در ۳۲ کیلومتری غرب ارومیه در دره هفت کانی قرار گرفته است

نام های دیگر آبشار سولک ارومیه

از دیگر نام های این آبشار می توان به آبشار سولوک و یا آبشار سولیک نیز اشاره کرد.

راه دسترسی به آبشار سولک

فاصله آبشار سولک تا شهر ارومیه حدود ۴۰ کیلومتر می باشد.در واقع این آبشار ها چند تا هستند و آبشار اصلی که همان سولک است نیاز به یک کوهپیمایی یک ساعته دارد.آبشار سولک در دامنه کوه دره رش در روستای سولک قرار دارد. روستای سولک نیز میان دو روستای دربند و انبی در منطقه موانا  واقع شده است.برای دسترسی به آبشار اصلی باید حدود یک ساعت از آبشار اولیه کوهپیمایی کنید

از دیگر آبشارهای ارومیه میتوان به آبشار شملکان اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

برج سه گنبد

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این برج که در جنوب شرقی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی میباشد باتوجه به قرار گرفتن برج در خیابان جانبازان میتوان گفت که این برج در یکی از قسمت های شلوغ شهر قرار دارد.

کلیسای مارسرگیز

از جاهای دیدنی ارومیه مجموعه کلیساهای این شهر است.کلیسای مارسرگیز یکی از این کلیساها است. .هر چند که دو دین اسلام و زرتشتی جایگاه ویژه ای در طول تاریخ ما داشته است، اما ادیان دیگری هم بوده اند که نشان هایی از خود در خاک این سرزمین برجای گذاشته اند.

عمارت چهار برج ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه عمارت چهار برج هست .تاریخ چند هزارساله ایران، آثاری از خود در جای جای کشور عزیزمان و حتی خارج از کشورمان بر جای گذاشته است. قلعه ها، میدانها، پل ها، عمارت ها، مساجد، کلیساها و هزاران بنای دیگر، در سرتاسر ایران قرار گرفته اند.

کوه سیر

از جاهای دیدنی ارومیه کوه سیر است .در میان مردم شهر هایی ایران، بی شک افرادی هستند که عاشقانه کوه و کوه نوردی را دوست داشته باشند، اما دغدغه های زندگی ممکن است فرصت کافی را به این افراد ندهد که یک مسافرت چند روزه در دل یک کوه داشته باشند؛
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search