Search

جاهای دیدنی قنوات قم

عکس شهر قنوات قم
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

روستای قنوات قم

روستای قنوات قم، یکی از دهستانهای تشکیل دهنده بخش مرکزی شهرستان قم در استان قم است. با جمعیتی برابر با ۱۶,۶۵۸ نفر در سال ۸۵، این دهستان یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق استان قم است. شهر قنوات نیز به عنوان مرکز دهستان می‌باشد و دارای جمعیتی برابر با ۷,۶۹۳ نفر است. این شهر با وجود کوچک بودن، دومین بزرگترین شهر استان قم پس از شهر قم (مرکز استان) است.ما را در این سفر جذاب مجازی در سایت گردشگری به گردی همراهی کنید.

روستای قنوات قم
روستای قنوات قم

نقشه‌ای طبیعی و منازله‌ای به دهستان قنوات کمک کرده‌اند تا در طول سال‌ها به یک منطقه پرجذاب و زیبا برای زندگی مردم تبدیل شود. دهستان قنوات در حاشیه شهر قم و در نزدیکی کوه‌های زاگرس قرار دارد، که به سبب مناظری دیدنی و طبیعتی بکر، محبوبیت بی‌نظیری دارد. این مناطق پیش از این بی‌توجهی توسط مسافران و گردشگران بوده اما امروزه با جذابیت‌های خود، توجه بسیاری را به خود جلب کرده و باعث شده است که یکی از مقاصد محبوب برای توریست‌های داخلی و خارجی باشد.

عکس شهر قنوات قم
عکس شهر قنوات قم

عکس شهر قنوات قم

در زیر، امکان مشاهده عکس‌هایی از زیباترین چهره‌های شهر قنوات قم فراهم شده است. قنوات قم با تاریخی که ده‌ها سال به پشت سر گذاشته است، بخشی از وجود و جلوه‌ای متفاوت و منحصربفرد را از خود نشان می‌دهد. در عکس های زیر میتوانید عکس شهر قنوات قم را ببینید.

عکس شهر قنوات قم
عکس شهر قنوات قم
عکس شهر قنوات قم
عکس شهر قنوات قم

قنوات با تنوع آب و هوایی خود، مجموعه‌ای از تفریحات و فعالیت‌هایی را در اختیار مردم قرار می‌دهد. طراحی منظم و به‌روز ساختار شهری در این منطقه، فرصت‌های بسیاری را برای فعالیت‌های تفریحی و آب‌و‌هوایی فراهم ساخته است. مراکز خرید، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، مجتمع‌های تجاری و فرهنگی، پارک‌ها و باغ‌ها و سایر اماکن تفریحی در این منطقه وجود دارد که به صورت شبانه‌روزی باز است.

در جاهای دیدنی در قنوات می‌توان به طبیعت بکر و زیبای آن اشاره کرد. علاوه بر این، مناظر طبیعی زیبا و معماری سنتی و باستانی در قنوات موجب جذابیت و تمایل بیشتر مردم به بازدید از این منطقه شده است.شما می توانید برای این که جاهای دیدنی قم بروید کلیک کنید.

عکس شهر قنوات قم
عکس شهر قنوات قم

بنابراین، دهستان قنوات به عنوان یکی از مناطق دیدنی و پرجاذبه در استان قم شناخته می‌شود و برای گردشگران طبیعت و بازدیدکنندگان ، یک مقصد بسیار جذاب است. باید تلاش کرد که مناطق طبیعی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی این منطقه برای جذب گردشگران تبلیغ شود و توسعه صنعت گردشگری در این منطقه تامین شود. همچنین، نمایشگاه‌ها و مراسمات متنوعی برگزار شود تا گردشگران به شهر قنوات علاقه‌مند شوند و با فرهنگ و آداب و رسوم این دیار آشنا شوند. بدین ترتیب، قنوات می‌تواند به عنوان یک مقصد گردشگری منحصربفرد و بی‌نظیر در جنوب استان قم شناخته شود.

روستای قنوات قم
روستای قنوات قم

جاهای دیدنی روستای قنوات قم

در منطقه‌ای که قلعه تپه های متعدد از جمله قلعه تپه مبارک آباد در آن واقع شده است، آثار باستانی بسیاری یافت می‌شود. این منطقه که در حاشیه جاده قنوات قرار دارد، قبل از ورود به مبارک آباد (کیلومتر شش) قلعه تپه مبارک آباد را در خود جای داده است. این قلعه با توجه به آثار به دست آمده، تاریخی به دوران ساسانیان برمی‌گردد و از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود.

روستای قنوات قم
روستای قنوات قم

علاوه بر این، در سطح تپه مبارک آباد، تکه سفال‌هایی که به قرون چهارم و هفتم هجری می‌رسند، کشف شده است. این سفال‌ها نشان دهنده فعالیت‌های سکنه در این منطقه در طول تاریخ است و شاهکارهای هنر و صنعت دست نیافتنی رو به نابود شدن هستند.

علاوه بر قلعه تپه مبارک آباد، در این منطقه تعداد زیادی آب انبار از دوران قاجار باقی مانده است. از بین این آب انبارها، سه مورد از آنها مورد بازدید قرار گرفته است که شامل آب انبار سراجه، آب انبار طیب و طاهرو آب انبار مبارک آباد می‌شوند. این آب انبارها نمونه‌هایی از زیرساخت‌های آبیاری و نگهداری آب در گذشته بوده‌اند و الآن بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

روستای قنوات قم
روستای قنوات قم

بقاع مذکور در این منطقه، منسوب به امامزاده طیب و طاهر در مبارک آباد می‌باشد. این منطقه محل دفن اموات و شهدای اهالی است و به قدرتی مورد توجه و احترام مردم قرار دارد. ساختمان قدیمی امامزاده طیب و طاهر در گذشته توسط اوقاف تخریب شد و بعداً به سبک و معماری غیر سنتی بازسازی گردید. در حال حاضر، تنها سردر ورودی، گنبد و زیر گنبد با نقاشی‌های زیبا و مذهبی، از آن ساختمان باقی مانده است.

علاوه بر امامزاده طیب و طاهر، بقعه دیگری نیز به نام خدیجه خاتون در نزدیکی سراجه وجود دارد. این بقعه هنوز مورد بازدید قرار نگرفته و توجه بیشتری نیاز دارد تا به طور کامل بازسازی و احیا شود. این بقعه نمونه‌ای از تاریخ و فرهنگ منطقه است و به عنوان یک جاذبه تاریخی در انتظار باز شدن برای بازدیدکنندگان است.

در این منطقه، همچنین یکی از جاذبه‌های طبیعی آن کویر زیبای حسین اباد است. با وارد شدن به کویر حسین اباد، احساسی منحصر به فرد و ناب تجربه خواهید کرد. از صحنه‌های طبیعی شگفت انگیز کویر، می‌توان به دیم‌های رنگارنگ پشت آسمان، تپه‌های رملی بی‌کران و سکوت آرامش‌بخش کویر اشاره کرد. در گزارشی ویژه که توسط گروه قمگردی در مورد بازدید از کویر حسین اباد تهیه شده است، به تفصیل از این جاذبه طبیعی خواهیم پرداخت و تجربه‌ها و احساسات اعضای گروه را به اشتراک خواهیم گذاشت.

روستای قنوات قم
روستای قنوات قم

در نهایت، باید اشاره کرد که این منطقه به دلیل دارا بودن قلعه تپه مبارک آباد، آثار تاریخی و فرهنگی باستانی، بقاع مذهبی و طبیعت خیره کننده‌ای، یکی از مقاصد گردشگری مهم در ایران است. بازدید از این منطقه یک تجربه سفر فوق‌العاده و الهام‌بخش خواهد بود که به تمامی احساسات شما می‌پیوندد.

آرامگاه حلیمه خاتون

آرامگاه حلیمه خاتون، یکی از اماکن مقدس و متبرک ایران است که در روستای لنجرود واقع شده است. این آرامگاه به خاطر نسبت خونی خاص خود با امام موسی کاظم (ع)، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بازدید از این مکان مقدس، نه تنها برای مردم عادی بلکه برای علاقمندان و تعداد زیادی از اهالی قم نیز جذابیت خاصی دارد.

آرامگاه حلیمه خاتون معماری خاصی دارد که بارزترین ویژگی این آرامگاه، بنا با سه دری و ایوان‌های زیبا در جلوی هر در است. نقشه بنا از خارج ترکی آجری و بدون تزئینات است، اما از داخل با جدارهای مربع شگفت‌انگیزی طراحی شده است. این تنوع در معماری آرامگاه حلیمه خاتون، آن را به نمونه‌ای منحصربه‌فرد و دیدنی تبدیل کرده است.

در طول تاریخ، آرامگاه حلیمه خاتون برخی آسیب‌ها و تغییرات را تجربه کرده است. گنبد‌های بیرونی و داخلی این آرامگاه از نوع عرقچینی بوده و متأثر از آسیب‌های طبیعی و انسانی شده‌اند. پوشش بیرونی گنبدها آسیب زیادی دیده است و در حال حاضر نیاز به ترمیم و بازسازی دارد.

یکی از جاذبه‌های خاص و منحصربه‌فرد آرامگاه، مرقد خاصی است که در وسط فضای بقعه وجود دارد. این مرقد با جدار سفیدکاری زیبا و ظریفی احاطه شده است و سبب جلب توجه و شگفتی برای بازدیدکنندگان می‌شود.

نقشه قنوات قم

نقشه قنوات قم به شکل زیر می باشد:

نقشه قنوات قم
نقشه قنوات قم

فاصله قنوات تا قم

فاصله قنوات تا قم در حدود 18 کیلومتر می باشد.که میتوان برای رسیدن به روستای قنوات باید ابتد به میدان پلیس رفته و بلوار شهید محلاتی رفته سپس از تعویض پلاک قم رو گذر کرده تا به روستای قنوات قم برسید.

فاصله قنوات تا قم
فاصله قنوات تا قم
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search