Search

مهاباد کجاست؟

مهاباد کجاست؟
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

شهرستان مهاباد که احتمالا خیلی از شما هم نام آن را شنیده‌اید، به عنوان یکی از شهرستان‌های معروف و محبوب معرفی می‌شود. از طرفی موقعیت خاص جغرافیایی‌اش هم به ویژگی‌های آن اضافه کرده است. در این بخش از مجله گردشگری به گردی تصمیم گرفتیم که مهاباد را به طور کامل معرفی کنیم. پس اگر می‌خواهید بدانید که مهاباد کجاست، چه سوغاتی‌هایی دارد، جمعیت آن چقدر است و به طور کل در مورد ویژگی‌های آن اطلاعات کاملی به دست بیاورید، تا انتها با ما همراه باشید!

مهاباد کجاست؟
مهاباد کجاست؟

مهاباد روی نقشه

مهاباد به عنوان یکی از شهرهای کرد نشین است که به شهرستان میاندوآب از قسمت شمالی و از قسمت جنوبی به شهرستان سردشت اتصال پیدا می‌کند. از ناحیه غرب به پیرانشهر و از ناحیه شرق به بوکان می‌رسد. در کل موقعیت جغرافیایی خوبی برای دسترسی به محل‌های مختلف دارد. آب و هوای آن مطبوع و نسبتاً خنک است که روی نقشه می‌توانید موقعیت آن را ببینید و بهتر متوجه شوید که دقیقا در کدام قسمت از ایران واقع شده است.

مهاباد روی نقشه
مهاباد روی نقشه

مهاباد در کدام استان است؟

اگر می‌خواهید بدانید مهاباد کجاست، باید بدانید که جزو کدام استان محسوب می‌شود. مهاباد در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده است. طول جغرافیایی ۴۵ درجه و عرض جغرافیایی ۳۶ درجه دارد. تقریباً در ساحل شرقی رودخانه مهاباد قرار می‌گیرد و مرکز تلاقی سه استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی است.

مهاباد کجاست؟
مهاباد کجاست؟

جمعیت مهاباد در سال ۱۴۰۲

طبق آخرین اطلاعات و اخباری که از دولت داریم، قرار بود که در سال ۱۴۰۲ سرشماری جمعیت انجام شود اما ظاهراً سرشماری ۱۰ سال یکبار شده است. به خاطر همین قرار است که در سال ۱۴۰۵ یک سرشماری جدید را ارائه دهند  و براساس آخرین اطلاعاتی که در دسترس است، هم اکنون مهاباد نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش جمعیت داشته است. در سال ۱۴۰۰ آن را به عنوان چهارمین شهرستان پرجمعیت استان آذربایجان غربی بعد از ارومیه، خوی و بوکان معرفی کردند. جمعیت آن از ۲۳۶ هزار نفر به ۲۵۵ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ رسیده است و یک رشد صعودی مداوم دارد.

مهاباد کجاست؟
مهاباد کجاست؟

سوغات مهاباد

وقتی که به شهرستان‌های مختلف سفر می‌کنید، قطعاً دوست دارید در مورد سوغات آنها هم اطلاعات داشته باشید. حال که متوجه شدید مهاباد کجاست، بهتر است که در مورد سوغات و صنایع دستی آن هم بدانید که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد.

مهاباد کجاست؟
مهاباد کجاست؟

قالی

یکی از بهترین سوغات‌هایی که می‌توانید برای عزیزانتان از شهر مهاباد ببرید، قالی است. قالی بافی جزو هنرهای صنایع دستی این شهرستان به حساب می‌آید. در گذشته هم به عنوان یک هنر مهم در مهاباد آن را می‌شناختند. خیلی از خانم‌ها در طول روز مشغول به قالی‌بافی هستند و این کار برای آنها تبدیل به یک عادت و راهی برای کسب درآمد شده است.

کارگاه‌های زیادی در شهرستان مهاباد وجود دارد که فرش‌های بی‌نظیری را تولید می‌کنند. در واقع فرش بافی و قالی‌بافی یکی از تخصص‌های مردم مهاباد است و شما می‌توانید با خرید آنها یک سوغاتی عالی به عزیزانتان هدیه کنید.

محصولات چرمی

یکی دیگر از سوغاتی‌هایی که می‌توانید از مهاباد برای عزیزانتان ببرید، محصولات چرمی است. مصنوعات چرمی مانند کیف زنانه،  یراق، زین اسب یا کیف‌های مردانه را می‌توانید از مهاباد خریده و به عزیزانتان هدیه کنید. این روزها کفش‌های بسیار متنوع و مدل‌های خیلی مختلف می‌تواند برای هدیه گزینه مناسبی باشد. خیلی از افراد غیر بومی هم نسبت به این محصولات چرمی علاقه نشان می‌دهند و آن را به عنوان صنایع دستی مهاباد، یکی از بهترین سوغاتی‌ها می‌دانند.

چاقو

جالب است بدانید که شهرستان مهاباد شبیه به زنجان است و یکی از شهرهایی است که چاقو را به عنوان سوغات آن معرفی می‌کنند. زیرا چاقوسازی یکی از صنایع دستی مهم در شهرستان مهاباد به حساب می‌آید. شما می‌توانید انواع و اقسام چاقوهای جیبی، دستی، کارد سلاخی یا آشپزخانه را به عنوان سوغاتی خریداری کنید. معمولاً چاقوها کیفیت عالی برای استفاده در طولانی مدت دارند اما خیلی‌ها این چاقوها را به صورت سفارشی خریداری می‌کنند که بیشتر جنبه تزیینی دارد.

سجوق

از جمله خوراکی‌هایی که در مهاباد به عنوان سوغاتی معروف شده است، سجوق نام دارد. سجوق یک شیرینی محلی در شهرستان مهاباد است که آن را با شیره انگور؛ نشاسته و گلاب درست می‌کنند. برای تزیین آن نیز از مغز گردو استفاده می‌کنند. در خیلی از جشن‌ها و عروسی‌ها در قنادی‌های محلی سجوق جزو پای ثابت پذیرایی است.

حلوای گردو و هویج

بالاتر به شما توضیح دادیم که مهاباد کجاست و گفتیم که به عنوان یکی از شهرستان‌های کردنشین آن را می‌شناسند. به خاطر همین خوراکی‌های شیرین در آنجا طرفداران بسیار زیادی دارد. حلوای گردو و هویج هم در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از سوغاتی‌های مهم در آذربایجان غربی معرفی می‌شود که معمولاً آن را برای شب یلدا درست می‌کنند. این حلوا ترکیبی از هویج، گردو، آرد و شیره انگور است و خیلی راحت می‌توانید از قنادی‌های محلی مهاباد هم آن را تهیه کنید.

نقل

نقل نه تنها برای مهاباد؛ بلکه برای آذربایجان شرقی و ارومیه هم یکی از بهترین گزینه‌ها برای سوغاتی است. طعم‌های آن خیلی متنوع و گسترده هستند. داخل نقل‌های مهاباد زعفران، دارچین، گلاب و هل استفاده می‌شود و اغلب نقل‌های مغزدار برای سوغاتی گزینه مناسب‌تری است.

مهاباد کجاست؟
مهاباد کجاست؟

صنایع دستی مهاباد

بالاتر راجع به سوغاتی مهاباد صحبت شد و به چند مورد اشاره کردیم که جزو صنایع دستی به حساب می‌آیند. به عنوان مثال چاقوسازی، محصولات چرمی و قالی‌بافی جزو صنایع دستی مهم هستند که در ادامه به چند مورد دیگر هم اشاره خواهیم کرد.

منجوق دوزی

منجوق دوزی کار مورد علاقه خانم‌های کرد است که برای تزیین لباس از آن استفاده می‌کنند. در واقع نهایت سلیقه خود را برای منجوق دوزی به کار می‌گیرند و یکی از بهترین هنرهای تزیینی برای لباس به حساب می‌آید و جزو مهمترین صنایع دستی شهرستان مهاباد نیز است.

تکه دوزی

تکه دوزی یعنی دوختن تکه‌های مختلف پارچه به یکدیگر که جزو صنایع دستی مردم مهاباد است. معمولاً برای لحاف و روانداز این کار را انجام می‌دهند. تکه دوزی در کنار سوزن دوزی و گلدوزی سنتی برای بقچه؛ لباس، رختخواب، کیسه‌های حمام و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک هنر بسیار جذاب است.

قلاب بافی

یکی از هنرهای قدیمی بسیار جذاب که قدمت آن کمتر از ۵۰ سال است، قلاب بافی است که خیلی از خانم‌ها به آن علاقه نشان می‌دهند. در حقیقت با استفاده از قلاب بافی، شال، شال گردن، روسری و شنل می‌بافند. ظرافت بسیار زیادی برای این هنر وجود دارد و محصولات قلاب بافی هم به عنوان یکی از سوغاتی‌های مهاباد معرفی می‌شوند.

خراطی

خراطی هم یکی از هنرهای مردم مهاباد است که محصولات زیبایی را تولید می‌کنند. به عنوان مثال صفحه تخته نرد همراه با مهره‌ها، چوب لواش پزی، دوک نخ‌ریسی، مهره‌های شطرنج، مبل، میز، عصا و چوب سیگار تزیینی جزو محصولاتی هستند که حاصل صنایع دستی خراطی است که اگر به مهاباد سفر کنید، می‌توانید این محصولات را به عنوان سوغاتی هم تهیه کنید.

مهاباد تا ارومیه

برای اینکه بهتر متوجه شوید مهاباد کجاست، بهتر است که اطلاعاتی در مورد فاصله مهاباد تا ارومیه داشته باشید. شهر مهاباد در فاصله ۱۱۰ کیلومتری با شهر ارومیه واقع شده است. اگر بخواهید با ماشین این مسافت را طی کنید، حدوداً یک ساعت و ربع زمان می‌برد. این جاده حدوداً ۴۰ کیلومتر به صورت یک اتوبان دو طرفه است که هرگز شما را خسته و کسل نمی‌کند، زیرا خیلی سریع می‌توانید آن را طی کنید و مابقی مسیر یعنی ۷۰ کیلومتر بعدی به شکل یک جاده دو طرفه با عرض کمتر است.

مهاباد کجاست؟
مهاباد کجاست؟

جمع‌بندی

همانطور که در مقله هم گفته شد؛ مهاباد یکی از شهرستان‌های کردنشین است که در این بخش از مجله به گردی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم و به طور کامل توضیح دادیم که مهاباد کجاست. در نتیجه اکنون راجع به موقعیت جغرافیایی آن اطلاعات دارید و می‌دانید که چه سوغاتی‌هایی برای این منطقه وجود دارد و اگر به آنجا سفر کنید، با چه صنایع دستی روبرو می‌شوید. البته راجع به موقعیت جغرافیایی، جمعیت و دیگر اطلاعات مهم این شهرستان هم برایتان توضیحاتی ارائه دادیم.

برخی از سوالات متداول

در این بخش به تعدادی از سوالات رایج در مورد شهرستان مهاباد پاسخ داده شده است.

طبق آخرین آمارها شهرستان مهاباد چقدر جمعیت دارد؟

طبق آخرین آمارهای موجود این شهرستان ۲۵۰ هزار جمعیت دارد.

شهرستان مهاباد در کدام استان قرار گرفته است؟

شهرستان مهاباد در  جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده است.

بهترین سوغاتی شهرستان مهاباد چیست؟

بهترین سوغاتی این شهرستان سجوق است که یک شیرینی محلی است و آن را با گلاب درست می‌کند.

مهم‌ترین صنایع دستی در شهرستان مهاباد چیست؟

صنایع دسته مختلفی در این شهرستان وجود دارد؛ اما مهم‌ترین آن قالی‌بافی است. به طوری که کارخانجات زیادی برای تولید فرش‌ها و قالی‌های ماشینی هم در آنجا دایر شده است و به صورت تخصصی به این فعالیت مشغول هستند.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search