Search

رباط کریم کجاست؟

رباط کریم کجاست؟
5/5

انچه در این محتوا می خوانید

مناطق مختلفی در شهر تهران هستند که هر کدام به خاطر ویژگی خاصی که دارند، معروف شده‌اند. رباط کریم هم از این قائده مستثنا نیست. قبل از اینکه به سراغ خرید خانه در رباط کریم بروید، بهتر است که در مورد محله‌های آن اطلاعات بدست بیاورید. در این بخش از مجله به گردی قصد داریم که برایتان به طور کامل توضیح دهیم که دقیقا رباط کریم کجاست و چه محله‌هایی در آن بهتر از بقیه هستند. پس تا انتها با ما همراه شوید!

رباط کریم کجاست؟
رباط کریم کجاست؟

رباط کریم کجاست؟

بهتر است که از همین اول به سراغ اصل مطلب رفته و برایتان توضیح دهیم که رباط کریم دقیقاً در کجا واقع شده است. شهرستان رباط کریم در جنوب غربی استان تهران قرار گرفته است. وسعت آن حدوداً ۲۷۵ کیلومتر مربع است. از قسمت شمالی به شهرستان شهریار و از قسمت جنوبی به شهرستان ری و اسلامشهر مربوط می‌شود‌. از قسمت شرقی به شهرستان بهارستان و از غرب به شهرستان زرندیه می‌رسد که مربوط به توابع استان مرکزی است.

رباط کریم کجاست؟
رباط کریم کجاست؟

تاریخچه شهرستان رباط کریم

چیزی که از مبحث رباط کریم کجاست اهمیت بیشتری دارد، تاریخچه مربوط به این شهرستان است. رباط کریم در سال‌های خیلی دور یعنی بیش از هزار سال گذشته به عنوان مرکز مهم تمدن و زندگی شناخته شده است.‌ آثار متعددی مربوط به باستان شناسی در این دوران وجود داشته که مربوط به ۶۰۰۰ سال قبل است که از زمان قاجاریه هم عبور می‌کند. کارشناسان رشته باستان شناسی که روی رباط کریم تحقیقات زیادی انجام داده‌اند؛ بر این باور هستند که محله معروفی به نام بازارک در آنجا وجود داشته که آن موقع‌ها به عنوان روستا یا یک شهر از آن یاد می‌کردند اما به طور کامل زیر خاک رباط کریم دفن شده است.

رباط کریم کجاست؟
رباط کریم کجاست؟

رباط کریم سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد واقع شده و در زمان قاجار قدیمی‌ترین و بهترین کاروانسراهای ایران در آنجا بنا می‌شده است. فتحعلی شاه قاجار در آنجا استراحت می‌کرده و همچنین کاروانسرای سنگی و حاج کمال هم در این منطقه خیلی معروف است.

رباط کریم منطقه چند است؟

در مبحث رباط کریم کجاست، باید به این موضوع اشاره کرد که منطقه چند محسوب می‌شود. رباط کریم تقریباً همجوار با مناطق ۱۵، ۱۶ و ۱۹ است اما خود بیشتر جزو منطقه ۲۰ به حساب می‌آید. جمعیت رباط کریم در سال ۱۳۹۵، ۲۹۱ هزار نفر اعلام شد که اکنون تا حد زیادی به این جمعیت اضافه شده است.

شهرستان رباط کریم از لحاظ دسترسی و مسیریابی موقعیت خوبی دارد و در ۲۵ کیلومتری جاده تهران ساوه واقع شده است. شما خیلی راحت می‌توانید از این مسیر به اتوبان تهران قم هم بروید. از یک موقعیت دیگر به جاده شهریار در استان البرز هم می‌خورد. در نتیجه از لحاظ موقعیتی و دسترسی گزینه مناسبی است.

لازم به ذکر است که رباط کریم تا قبل از سال ۱۳۶۸ به عنوان یکی از بخش‌های شهرستان کرج شناخته می‌شد. از آن زمان به بعد از کرج جدا شد و زیر مجموعه شهریار شد. و در نهایت در سال ۱۳۷۶ از شهریار هم جدا شد.

رباط کریم کجاست؟
رباط کریم کجاست؟

نام قدیم رباط کریم

رباط کریم به عنوان یکی از مناطق قدیمی تهران شناخته می‌شود. در آن زمان نام دیگر رباط کریم قوهه بود. بالاتر هم گفتیم که این شهر مربوط به ماقبل از دوره قاجار است. تا چندین سال خیلی‌ها هیچ سراغی از این محله نمی‌گرفتند و حتی گفتیم که یک محله آن هم زیر خاک دفن شده است. در حقیقت رباط کریم قدمت تاریخی بسیار کهن و غنی دارد. خیلی از پژوهشگران هنوز روی آن مطالعه می‌کنند تا بتوانند به اطلاعات جذاب‌تری در دست پیدا کنند.

محله‌های خوب رباط کریم

حال که متوجه شدید رباط کریم کجاست، بهتر است که در مورد محله‌های آن هم اطلاعات داشته باشید تا چنانچه تصمیم گرفتید در آنجا زندگی کنید، در مورد انتخابِ محله با آگاهی پیش بروید و بدانید که کجا باید دنبال خانه بگردید. محله‌های خوب رباط کریم شامل موارد زیر می‌شود:

رباط کریم کجاست؟
رباط کریم کجاست؟

محله چهاردهستان

چهاردهستان یکی از بهترین مناطق و محله‌های رباط کریم به حساب می‌آید. تنوع نژادی بسیار بالایی دارد و از لحاظ درآمد و فعالیت اقتصادی بهترین گزینه است. شما در این محله کافه، مراکز خرید، رستوران و فروشگاه‌های محلی زیادی را پیدا می‌کنید. از لحاظ خدمات درمانی و بهداشت هم یکی از بهترین‌ها است. امکانات عمومی بسیار عالی دارد؛ به عنوان مثال مسجد، پارک مدارس زیادی در آنجا وجود دارد. در نتیجه شما به هر امکاناتی دسترسی دارید. طبیعت آن هم نسبت به دیگر محله‌ها بهتر است و آب و هوای آن هم مطلوب است.

محله منجیل آباد

یکی دیگر از محله‌های خوب در رباط کریم منجیل آباد است که در جاده شهریار در خیابان مصطفی خمینی قرار گرفته است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی دسترسی بسیار عالی دارد. مراکز مهمی مانند شرکت سیمرغ سبز در نزدیکیِ این محله واقع شده است. ساکنان آن نسبت به مناطق دیگر بیشتر است، زیرا امکانات رفاهی خوبی مانند فروشگاه‌های مواد غذایی، خدمات مختلف و پوشاک دارد که زندگی کردن را آسان‌تر خواهند کرد.

محله میمنت

یکی دیگر از محله‌هایی که در رباط کریم وجود دارد، محله‌ای تحت عنوان میمنت است که در ۲۵ کیلومتری ناحیه جنوب غربی تهران قرار گرفته است. آثار باستانی بسیار ارزشمندی را در آن می‌بینید. البته که بافت آن نسبت به محله چهاردهستان قدیمی‌تر است. خیلی از افرادی که توریست هستند یا در زمینه تاریخ شناسی مطالعه کرده‌اند، برای کسب اطلاعات تاریخی به این منطقه می‌روند. مردمان بسیار اصیلی دارد. امکانات رفاهی بسیار زیادی از جمله ادارات فرمانداری و مدرسه در آن وجود دارند و برای زندگی پیشنهاد می‌شود.

محله اسماعیل آباد

خیلی‌ها که در مورد موضوع رباط کریم کجاست تحقیق می‌کنند، احتمالاً نام محله اسماعیل آباد را شنیده‌اند. این محله کافه، رستوران و فروشگاه مواد غذایی زیادی دارد. شما می‌توانید اوقات فراغت زیادی را با دوستانتان در آنجا سپری کنید و از لحاظ دسترسی به مکان‌های مختلف گزینه عالی است. فروشگاه‌های لباس و بوتیک‌های زنانه و مردانه آن نسبت به دیگر محله‌های رباط کریم گزینه بهتری برای خرید هستند.

دهستان امامزاده ابوطالب

این دهستان هم در بخش مرکزی رباط کریم قرار گرفته شده است. آستان امامزاده ابوطالب در آنجا واقع شده و به خاطر همین این نام را روی آن نهاده‌اند. به آزادراه تهران سابق خیلی نزدیک است. درست است که آن را به عنوان یک دهستان می‌شناسند؛ اما امکانات امنیتی رفاهی بسیار خوبی دارد و در زندگی روزمره در آنجا دچار مشکل نخواهید شد.

جمعیت رباط کریم

در سال ۱۳۹۵ سرشماری در کل کشور انجام شد که در آن زمان رباط کریم ۲۹۱ هزار نفر جمعیت داشت. تراکم جمعیت آن در هر کیلومتر مربع؛ ۱۸ هزار نفر تخمین شده است و جزو محله‌هایی است که جمعیت متوسط رو به بالایی دارد. علت هم این است که دسترسی خوبی به دیگر مناطق مختلف تهران داشته و خیلی‌ها رباط کریم را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

رباط کریم کجاست؟
رباط کریم کجاست؟

فاصله رباط کریم تا تهران چقدر است؟

از رباط کریم تا تهران مسافت خیلی طولانی در پیش ندارید. آگاهی در مورد فاصله تهران تا رباط کریم به شما بیشتر کمک می‌کند تا متوجه شوید دقیقا رباط کریم کجاست. فاصله این دو منطقه ۵۶ کیلومتر است؛ یعنی از رباط کریم تا تهران با خودروی شخصی یا تاکسی و اسنپ حدوداً به یک ساعت زمان نیاز دارید؛ البته اگر در ترافیک گیر نکنید. هیچ ایستگاه مترویی هم بین تهران و رباط کریم وجود ندارد. فقط در راه آهن تهران جنوب، ایستگاهی با عنوان ایستگاه رباط کریم تاسیس کرده‌اند که در صورت نداشتنِ وسیله؛ می‌تواند رفت و آمد شما را راحت‌تر کند.

رباط کریم منطقه چند تهران است

رباط کریم جزو استان تهران است، اما جزو مناطق 22 گانه تهران نیست. رباط کریم مرکز شهرستان رباط کریم در استان تهران است و در جنوب غربی استان تهران واقع شده است. فاصله رباط کریم تا تهران حدود 30 کیلومتر است. این شهرستان از شمال به اسلامشهر، از شرق به شهریار، از غرب به ساوه و از جنوب به قم محدود می‌شود. شهرستان رباط کریم شامل 4 شهر رباط کریم، پرند، نسیم شهر و گلستان و چندین روستا است.

جمع‌بندی

شک نکنید که شناخت محله‌های مختلف در حاشیه تهران به شما کمک می‌کند که برای زندگی انتخاب بهتری داشته باشید. این محله‌ها به خاطر اینکه در خود تهران واقع نشده‌اند و در حاشیه هستند، قیمت‌های مناسب‌تری برای خرید خانه دارند. در نتیجه حتماً آنها را جزو گزینه‌های ذهنیِ خود مد نظر داشته باشید. ما در این بخش از مجله به گردی به طور کامل برایتان توضیح دادیم که رباط کریم کجاست و چه محله‌هایی دارد تا با آشنایی کامل بتوانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید در این منطقه زندگی کنید یا خیر!

برخی از سوالات متداول

ممکن است هنوز تعدادی سوال در مورد رباط کریم در ذهنتان مانده باشد که در این قسمت به آنها پاسخ داده شده است.

بهترین محله رباط کریم برای زندگی کدام است؟

محله چهاردهستان بهترین منطقه برای زندگی در رباط کریم است.

جمعیت کدام محله در رباط کریم بیشتر است؟

اسماعیل آباد نسبت به محله‌های دیگر در رباط کریم جمعیت بیشتری دارد.

مساحت رباط کریم چقدر است؟

مساحت رباط کریم حدوداً ۲۷۵ کیلومتر است.

در آخرین سرشماری جمعیت رباط کریم چقدر بوده است؟

در آخرین سرشماری؛ یعنی در سال ۱۳۹۵ جمعیت رباط کریم حدود ۲۹۱ هزار نفر اعلام شده است.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search