مسجدالنبی قزوین

مکان‌های زیارتی استان قزوین
جاهای دیدنی قزوین مسجد النبی قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی زیادی دارد که هرساله مسلمانان و گردشگران زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب میکند. مسجدالنبی یکی از باشکوه ترین و محبوب ترین آنهاست. مسجدالنبی از معماری وق العاده زیبایی برخوردار است و حس و حال معنوی ای قوی ای در فضای آن حاکم است.

دلیل تعداد زیاد بناهای اسلامی در شهر قزوین اینست که مردم بسیار متدینی دارد. تعداد زیادی از مردم قزوین هرروزه برای اقامه ی نماز به مسجدالنبی یا مسجد جامع قزوین میروند و نماز را جماعت برپا میکنند. مسجدالنبی را با دو نام دیگر مسجد شاه و مسجد سلطانی هم میشناسند. به گفته ی کارشناسان و باستان شناسان، این بنا مربوط به دوران صفوی و یا قاجاریه میباشد و مساحت آن حدودا 14000 متر مربع می باشد.

جاهای دیدنی قزوین مسجد النبی قزوین
منبع:گوگل مپ

سازمان میراث فرهنگی مسجدالنبی قزوین را در تاریخ سی ام خرداد ماه سال 1337 هجری شمسی به عنوان بنای تاریخی و آثار ملی ایران با شماره ثبت 390 به ثبت رسانده است.

تاریخچه مسجد النبی قزوین

جاهای دیدنی قزوین تاریخچه های جالبی دارند که دانستن آنها خالی از لطف نیست. در این مطلب باهم تاریخچه مسجدالنبی قزوین را باهم مورد بررسی قرار میدهیم. در مورد اینکه این مسجد در چه زمانی بنا شده است ، میان باستان شناسان و کارشناسان مربوطه اختلاف نظرهایی وجود دارد. کتیبه هایی بر روی مسجدالنبی وجود دارد که بانی این بنای اسلامی را فتحعلی شاه قاجار معرفی میکند اما مدارکی هم وجود دارد که باستانشناس را متقاعد کرده این بنا مربوط به دوران صفوی است.

بطور قطع نمیتوان هیچ کدام از نظریه ها را رد کرد، ممکن است بدلیل اختلافاتی که بین صفویه و قاجار وجود داشته این کتیبه را به عمد آنجا گذاشته باشند. سال ساخت این بنای اسلامی را 1166 هجری شمسی و معمارش را استاد میرزای شیرازی میدانند.

جاهای دیدنی قزوین مسجد النبی قزوین
منبع:گوگل مپ

معماری مسجدالنبی قزوین

جاهای دیدنی قزوین بخصوص بناهای اسلامی آن مانند مسجدالنبی معماری صمیمی ای دارند که حس و حال معنوی بسیار خوبی را به هرکس که قدم در آنجا میگذارد منتقل میکند. مسجدالنبی که به مسجد شاه هم معروف است به دلیل مساحت بسیار زیاد، دارای سه ورودی در جهات مختلف شمالی، شرقی و غربی می باشد ورودی شمالی که از سه ورودی دیگر بزرگتر و می باشد ورودی اصلی مسجد است.

این بنای اسلامی چهار ایوان دارد که در کنار آن دو گوشواره زیبا قابل مشاهده است. هرکدام از شبستان های این مسجد 16 مترمربع مساحت دارد و تعداد 28 طاق نمای کوچک را دارا می باشد. گنبد مسجدالنبی قزوین از نوع دو پوسته می باشد. برای تزئین نمای مسجدالنبی از کاشی های سبز، زرد، سفید، فیروزه ای و سورمه ای استفاده کرده اند.

جاهای دیدنی قزوین مسجد النبی قزوین
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی:

برای دسترسی به مسجدالنبی میتوانید از ماشین شخصی یا وایل نقلیه عمومی استفاده کنید. این مسجد در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی قرار دارد. در نزدیکی مسجدالنبی، سردر عالی قاپو وجود دارد که با فاصله ی چند دقیقه میتوانید خود را به آن برسانید و از این مکان زیبا هم دیدن کنید.

مدت زمان دسترسی:

کمتر از 5 دقیقه زمان میبرد تا از سبزه میدان قلب بناهای تاریخی قزوین به مسجدالنبی برسید.

مدت زمان بازدید:

یازدید از مسجد النبی بنای تاریخی اسلامی قزوین حدودا 45 دقیقه تا 1 ساعت زمان میبرد.

دیگر مکان‌های زیارتی و مذهبی استان

مسجد جامع قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله مسجد جامع قزوین بیانگر تاریخ کهن ایران زمین می باشند، و مانند بازار قزوین جزو زیباترین عجایب تاریخ این مرز و بوم هستند. مسجد جامع قزوین جزو کهن ترین مساجد ایران و بناهای اسلامی این سرزمین است و قدمت و تاریخ  بسیارطولانی ای دارد. این بنای اسلامی معامری بسیار زیبا و جالبی دارد که چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب میکند.

امام زاده شاهزاده حسین قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی را هم شامل میشود مانند امامزاده شاهزاده حسین (ع) و مسجد جامع قزوین. هر کدام از این بناهای تاریخی در نوع خود جالب و دیدنی می باشند و حتما باید آن ها را دید. ما امروز در این مطلب به معرفی امام زاده شاهزاده حسین (ع) میپردازیم.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها