Search

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان

شهر همدان یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رود. جاذبه‌های گردشگری زیادی که در این شهر وجود دارد؛ باعث شده است تا همدان به یکی از مقاصد اصلی مردم برای سفر تبدیل شود و در تعطیلات مختلف مسافران زیادی خود را برای سفر به این شهر پرماجرا آماده می‌کنند. داشتن آب‌ و هوای دلپذیر در کنار جاذبه‌های تاریخی و گردشگری جذابیت‌های شهر همدان را چندین برابر می‌سازد.

موزه تاریخی همدان یکی از اصلی‌ترین فضاهایی است که توجه بسیاری از گردشگران را برای بازدید به خود جلب می‌کند و عموم مردم با سفر به همدان از این جاذبه گردشگری و فرهنگی بازدید می‌کنند. به‌گردی به شما کمک می‌کند تا درباره این موزه و ویژگی‌های گوناگون آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

ساعت بازدید موزه تاریخ طبیعی همدان

یکی از موارد بسیار مهمی که باید درباره موزه تاریخی همدان بدانید، این است که این موزه در سال ۱۳۵۱ به همت آقای جعفر محمد علی‌ زاده تاسیس شد و هدف اصلی از ساخت این موزه به حوزه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی مربوط می‌شد. اما به مرور زمان بسیاری از مردم به بازدید از این فضا اشتیاق پیدا کردند و به همین علت شرایط ویژه‌ای برای این فضا در نظر گرفته شد‌.

درباره موزه تاریخی همدان که یکی از جاهای دیدنی همدان است می‌توان گفت که انواع مختلفی از گونه‌های گیاهی و جانوری در این فضا وجود دارند و از نقاط مختلف ایران برای بازدید این گونه‌های خشک و آبزی به موزه تاریخی همدان مراجعه می‌کنند. علاوه بر این حیوانات موجود در این فضا در اغلب موارد ارزش بسیار زیادی از نظر زیست‌محیطی دارند و بسیاری از آن‌ها به صورت تاکسیدرمی شده در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. این موجودات با روش‌های خاصی نگهداری می‌شوند که بسیاری از پژوهشگران درباره این روش‌های تحقیقات زیادی انجام داده‌اند و سعی می‌کنند تا از بهترین راه حل‌ها برای نگهداری هر چه بهتر این نمونه‌ها استفاده کنند‌.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

دقت داشته باشید که ساعات خاصی برای بازدید از موزه تاریخی همدان در نظر گرفته شده و بهتر است در صورت علاقمندی برای مشاهده جزئیات بیشتر در ساعات اداری به این موزه مراجعه کنید. به طور کلی به حدود ۳ الی ۴ ساعت برای بازدید کامل موزه نیاز دارید و بهتر است این تجربه لذت‌بخش را از دست ندهید.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

قیمت بلیط موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخی همدان از جمله مواردی است که برای عموم مردم ساخته شده است. به همین علت شرایط بازدید از این فضا برای اکثریت مردم در نظر گرفته شده است. این موزه یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری شهر همدان محسوب می‌شود که گونه‌های گسترده‌ای از گیاهان، پستانداران، خزندگان، موجودات آبزی و حشرات را در خود جای داده‌اند. این موجودات به روش‌های خاصی نگه داشته می‌شوند.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

به طور کلی موزه تاریخی همدان دارای چندین تالار با متراژ بالا است که سالن خلیج فارس بزرگترین آن‌ها محسوب می‌شود. موجوداتی مانند حلزون‌ها، مرجان‌ها، اسفنج‌ها و مدل‌های مختلفی از صدف‌های دوکفه‌ای در این فضا یافت می‌شوند. تالارهای مختلف این مجموعه شامل ویترین‌های بسیار زیادی است که جذابیت‌های بی‌نظیری را در خود جای داده‌اند.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

آدرس موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخی همدان با ویژگی‌های فوق‌العاده خود در فضای دلنشین در دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا شهر همدان قرار گرفته است. دانشگاه بوعلی سینا در انتهای چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن قرار دارد و فضای ویژه‌ای برای این دانشگاه و همچنین موزه تاریخی همدان در نظر گرفته شده است.

این موزه مساحتی در حدود ۲۰۰۰ متر مربع دارد و دارای چندین سالن بزرگ برای به نمایش گذاشتن موجودات و حیوانات خاص است.  بهتر است بدانید که سالن اول این موزه شامل سفالینه‌ها و دست سازه‌هایی است که از سال‌های دور در قسمت‌های مختلف ایران پیدا شده‌اند و حالا برای نگهداری هر چه بهتر از آن‌ها، در موزه تاریخی همدان قرار داده شده‌اند.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

شماره تماس موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخی همدان مجموعه ای با بیش از ۵ سالن مجزا با فضایی بزرگ و همچنین بیشتر از ۹۵ ویترین است و یکی از مهم‌ترین مکان‌های علمی شهر همدان محسوب می‌شود. ساعات بازدید از این موزه در اکثر ماه‌های سال مطابق با ساعات اداری است اما می‌توانید پیش از مراجعه کردن به موزه با شماره تلفن 08138381601 تماس بگیرید و از جزئیات مطلع شوید. اگر به حیوانات و دست‌نگاره‌های قدیمی علاقمند هستید، به‌گردی بازدید از موزه تاریخی همدان را به شما پیشنهاد می‌کند.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان عکسها

به طور کلی سالن‌های مختلفی در این موزه قرار داشته که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاصی دارند. در حقیقت سالن‌های مختلف موجود در این فضا بخش‌های متفاوتی از گونه‌های جانوری را در خود جای داده‌اند. سالن اول موزه به سازه‌های سنگی و سالن دوم آن به موجودات آبزی اختصاص داده شده است. البته موجودات آبزی خاص و متمایزی در این موزه قرار دارند که در قسمت ثانویه سالن شماره ۲ دیده می‌شوند. سالن سوم نیز شامل انواع مختلفی از سنگ‌ها و لوازم اینچنینی گوناگون است که متفاوت‌ترین کانی‌ها را نیز به خود اختصاص داده است.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

جمع بندی

به‌گردی همواره تلاش می‌کند تا بهترین فضاها را به مسافران و گردشگران معرفی کند و تجربه دلچسبی را برای سفر شما رقم بزند‌. موزه تاریخی همدان هم یکی از دیدنی‌های ویژه شهر همدان محسوب می‌شود که بسیاری از بازدیدکنندگان از آن به عنوان بخش مهمی از علم و فرهنگ این شهر یاد می‌کنند‌. به همین علت این مراجعه به این موزه می‌تواند لحظات دلچسبی را برای شما رقم بزند.

موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان

برخی  از سوالات متداول

به دلیل اهمیت زیاد این موزه و همچنین جذابیت‌های بی‌نظیر آن، به تعدادی از سوال‌های پر تکرار درباره موزه تاریخی طبیعی همدان پاسخ خواهیم داد.

چه نوع آکواریوم‌هایی در موزه تاریخی طبیعی همدان وجود دارد؟

دو نوع آکواریوم آب شور و شیرین در این موزه دیده می‌شود که انواع مختلفی از ماهی‌ها و موجودات آبزی را در خود جای داده است.

بازدید از موزه تاریخی طبیعی همدان برای چه افرادی جذابیت زیادی دارد؟

بازدید از این موزه برای علاقمندان رشته‌هایی مانند زمین ‌شناسی، تاریخ و جغرافیا جذابیت‌های بسیار زیادی دارد و لحظات خوبی را برای این افراد به وجود خواهد آورد.

اولین مکان تاسیس موزه تاریخی طبیعی همدان در کجا بود؟

این موزه در ابتدا در فضایی با مساحت ۶۰ متر مربع ساخته شد و بخش کوچکی از یک دبیرستان را به خود اختصاص داده بود‌.

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

گنبد علویان

گنبد علویان که یکی از جاهای دیدنی همدان تلقی می شود، واقع در میدان امام زاده عبدالله است. از این بنا به عنوان یکی از متحیر کننده ترین و خیره کننده ترین نمونه های گچبری پس از اسلام در همدان است. این گنبد به دلیل زیبایی و تاریخی که در دل خود گنجانده، در تاریخ 1310 هجری شمسی، در ردیف 94 فهرست آثار ملی ایران به ثبت و تایید رسید.

مسجد جامع همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که بسیار معروف است و سالانه گردشگران بسیاری در آن جا گرد هم می آیند، مسجد جامع همدان است. مسجدی که در خیابان اکباتان و در نزدیکی آرامگاه استر و مردخای و بازار همدان بنا شده است.

برج قربان همدان

یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان که علاوه بر گنبد علویان به عنوان یکی از مکان های زیبا و تاریخی همدان شناخته می شود، برج قربان همدان است. برجی که در محله زند ها بین خیابان طالقانی و مدنی قرار داشته و با بنای زیبای خود، در گذشته، مجموعه بزرگی از مدرسه، کتابخانه، مسجد و خانقاه را شامل می شده است.

آرامگاه بوعلی سینا

ابن سینا یا بهتر است بگوییم ابوعلی سینا کسی که به او لقب شیخ الرئیس را داده بودند. یکی از انسان هایی که هر چه در مورد آن بگوییم کم گفته ایم چرا که در تمامی زمینه ها متخصص و صاحب نظر بود. کسی که امروزه در آرامگاه بوعلی سینا به خاک سپرده شده که به یکی از جاهای دیدنی همدان بدل شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search