گورستان شغاب

گورستان شغاب یکی از جاهای دیدنی بوشهر هست البته بوشهر مکانهای گردشگری بسیار فروان است.در تمام مناطقی که نشانی از زندگی در هر زمانی بوده است، نشانی از مرگ هم وجود دارد. گورستان ها جزء جدایی ناپذیر زندگی انسان ها هستند که از گذشته های دور تا کنون در هر اقلیم و سرزمین کوچک یا بزرگی جایی به خود اختصاص داده اند.

جالب است بدانید این گورستان ها با تمام سکوت و سکونی که دارند همواره جاذبه ای جذاب برای تاریخ نویسان و محققان بوده اند زیرا از بررسی عوامل مختلف در آن ها به اطلاعات شگرفی از مردمان مدفون در آن ها و دوره ی تاریخی مربوط به آن ها می رسیم. استان بوشهر یکی از استان هایی ست که گورستان های تاریخی زیادی دارد که در این جا به بررسی یکی از آن ها به نام گورستان شغاب می پردازیم.

گورستان شغاب
گورستان شغاب

گورستان شغاب کجاست؟

در سه کیلومتری جنوب شهرستان بوشهر گورستان تاریخی شغاب در کنار پارکی به همین نام قرار گرفته است.

تاریخچه

سالها پیش باستان شناسان در این مکان بقایای اسکلت ها و اشیایی را در خمره های سنگی و سفالی دفن شده در صخره های سنگی پیدا کردند که این شیوه ی دفن و قرار دادن استخوان ها در خمره ها یا صخره های سنگی مربوط به آیین دفن زرتشتیان است که برای آلوده نکردن خاک از آن استفاده می کردند.

پس از تجزیه ی اجساد و متلاشی شدن آن ها، استخوان ها را در حفره هایی به نام استودان قرار می دادند. روی بعضی از خمره های یافت شده در این قبرستان قدیمی نوشته هایی حک شده و در آن ها اشیایی مانند مهره های تزیینی پیدا شده است. گورستان و محیط پیرامونش مربوط به دوره ی ساسانیان و اشکانیان می شود و برخی معتقدند ایلامی ها در آن دفن شده اند و به بیش از 4000 سال پیش برمی گردد. در بوشهر گورستان های تاریخی دیگری مثل قبرستان سرتل، قبرستان پالمیریان، گورستان مهاجمین انگلیسی و گورستان های دیگر وجود دارند.

گورستان شغاب
گورستان شغاب

وجه تسمیه

مورخان دو حدس در مورد نامگذاری این قبرستان دارند که یکی از آن ها با بخش کردن کلمه ی شغاب به دو بخش شغ + آب به معنی پاره پاره شدن آب در جاهای مختلف است و احتمالا به دلیل نبود آب جاری یا رود در این مکان این حدس صحیح نیست و بیشتر احتمال است این نام از واژه ی شغا به معنی تیرکش آمده باشد و صفتی برای جنگاوران قوم پارت و تیراندازی آنان باشد.

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان بازدید از جاذبه های استان بوشهر از ماه مهر تا نزدیک نوروز است که از گرمای سوزان و شرجی کاسته شده باشد و رطوبت هوا کاهش پیدا کرده باشد چرا که در شهرهای بندری و جنوبی شدت گرما در نیمه ی اول سال بسیار زیاد و آزاردهنده است.

گورستان شغاب
گورستان شغاب

از جمله جاهای دیدنی بوشهر میتوان به عمارتهای فراوان این شهر اشاره کرد که تعدادی فراوانی دارای عمارت هست از جمله این عمارتها می توان به عمارت امیریه بوشهر اشاره کرد که دارای زیبایی خاصی برخوردار است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

پارک ملی نایبند

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.

خانه رئیس علی دلواری

خانه رئیس علی دلواری از جاهای دیدنی بوشهر به حساب می آید.هر جنگ با تمام تلخی ها و ویران گری، روزی به پایان می رسد اما خاطره اش تا همیشه در ذهن وطن می ماند. آثاری که از جنگ های مختلف و جنگجویان غیور در ایران ما به جا مانده تداعی گر دلیری و پیروزمندی برای ماست. از جاهای دیدنی بوشهر خانه ای ست که روزی متعلق به یکی از سرداران پیروز و شجاع ایرانی بوده. در اینجا به توصیفی از خانه ی رئیس علی دلواری پرداخته ایم.

عمارت ملک

عمارت ملک یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.در گوشه گوشه ی دنیا بناهای مشابه زیادی ساخته شده که به دلایل مختلف مهم برشمرده می شوند. مراوده با اروپا و رفت و آمد افراد مهم سیاسی و تجاری به کشورهای اروپایی در دوره ی قاجار چه به منظور تحصیل یا تجارت

امامزاده میرمحمد حنفیه

امامزاده میرمحمد حنفیه از جاهای دیدنی بوشهر هست و میتوان به بقعه ها و اماکن متبرکه مثل مساجد و کلیساها و امامزاده ها از هدف های گردشگری برای افراد به شمار می آیند نام برد. به این معنی که برخی افراد مذهبی برای بازدید و زیارت آن ها مسافرت های دور و دراز به مقاصد مختلف حتی خارج از کشور می کنند. امامزاده میرمحمد حنفیه در استان بوشهر نیز جاذبه ی گردشگری و مذهبی مقدسی ست که در زیر به توضیحی از آن می پردازیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها