کلیسای وانک

کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک را میتوان به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان نام برد که تمامی ندارد و آثار به جا مانده از دوران مختلف طی تاریخ و سرگذشتی که این شهر از سر گذرانده یکی از یکی با ارزش تر و دیدنی تر هستند. برای سفر به اصفهان خوشبختانه محدودیت فصلی خاصی وجود ندارد و به جز زمستان که ممکن است سرما آزارتان دهد بقیه ی فصل ها مخصوصا بهار برای سفر به اصفهان دل انگیزند.

با هر دین و آیینی که باشید احتمالا دیدن یک کلیسای متفاوت و چند صد ساله شما را به وجد می آورد. کلیسای وانک در اصفهان همان چیزی ست که علاوه بر گردشگران خارجی و غیر مسلمانان، ایرانیان مسلمان هم از دیدن آن لذت می برند.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

به هنگام جنگ ایران و عثمانی در قرن یازدهم، شاه عباس ناگزیر به عقب نشینی در خاک ایران شد و ارمنیان بسیاری را از ارمنستان با خود به ایران آورد تا از نسل کشی در امان بمانند. در این اقدام ستودنی او و نجات ارامنه از مرگ حتمی به دست عثمانی، مردمی که ناچار به کوچ اجباری و ترک وطن شده بودند در شهرهای حاشیه ی رود ارس و استان های شمال غربی و سپس اصفهان ساکن شدند.

پس از گذشت سال ها برای گردهمایی ها و مراسم مذهبی و فرهنگی شان نیاز به مکان های خاص خود داشتند و کم کم شروع به ساختن کلیساهایی در شهرهای ایران شدند. کلیسای وانک که کلیسای جامع ارمنیان و مشهورترین کلیسا در ایران است طی همین سال ها ساخته شد. در محله ی جلفای اصفهان که محله ای بسیار دیدنی ست و مردم زیادی شب ها در این محله به گردش و شبگردی می پردازند.

معماری کلیسای وانک

اولین چیزی که با نگاه اول به این بنا جالب و تعجب برانگیز به نظر می رسد گنبد کلیسا است! کلیساها گنبدهای گرد مانند شبیه گنبد مسجد ندارند و اغلب مخروطی شکل اند اما کلیسای وانک علاوه بر دو گنبد مخروطی اش گنبدی گرد و آجری هم دارد که این می تواند تحت تاثیر زیبایی مساجد زیبای دوران صفویان در اصفهان ساخته شده باشد. نمای بیرونی کلیسا آجری ست و بسیار نزدیک و هماهنگ با ساختمان های اطرافش ساخته شده.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

ساختمان های کلیسا را باغ های زیبایی احاطه کرده اند و همین سرسبزی فضای چشمگیری را برای بیننده ترتیب داده است. درب ورودی بزرگ و چوبی با سردری لاجوردی و خوشرنگ و کتیبه ای بالای آن شما را وارد کلیسا می کند. البته کتیبه ی سردر تنها کتیبه ی کلیسا نیست و چند کتیبه ی دیگر با توضیحاتی در مورد رجال و مشاهیر ارمنی مهم و مرتبط با کلیسا و ساختمان آن نیز وجود دارند.

در حیاط مجسمه ها و تندیس های متعددی از چهره های مهم ارامنه از جمله کسی که اولین چاپخانه را در ایران و حتی خاورمیانه تاسیس کرد دیده می شود. با ورود به ساختمان اصلی کلیسا نقاشی های روی دیوارها چشم شما را خیره خواهد کرد و هنر و ظرافت نقاشان را تحسین می کنید.

هرکدام از نقاشی های روی دیوارها و سقف کلیسا راوی یک داستان از ابتدای بشریت تا کنون است. نقاشی هایی از خلقت آدم و حوا، داستان هابیل و قابیل، عروج عیسی مسیح، طبقات بهشت و جهنم و آفرینش موجودات و بسیاری داستان های دیگر از کتاب مقدس که همگی بی نظیر اند.

کلیسای وانک اصفهان
منبع: گوگل مپ کلیسای وانک اصفهان

به جز ساختمان اصلی، در محوطه ی کلیسای وانک ساختمان های دیگری دیده می شوند که در طی سال های زیاد اضافه شده اند مانند موزه ی وانک و کتابخانه و سازه ای برای یادبود شهدای ارمنی و برج ساعت و برج ناقوس که بازدید از هرکدام شگفتی خود را دارد. برای بازدید از این مکان سعی کنید از راهنمایی ها و توضیحات راهنماها بهره ببرید تا درکی بهتر از آن داشته باشید.البته استان اصفهان دارای کلیساهای متعددی هست از جمله کلیسای بیت اللحم را نام برد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

عالی قاپو

عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است البته مکانهای دیدنی اصفهان را نمی توان رتبه بندی کرد، از این جهت که هرکدام در نوع خود بی بدیل و با دیگر آثار غیر قابل مقایسه است. هر ساله گردشگران زیادی در سفر به ایران مشتاقانه در انتظار رسیدن به استان اصفهان اند که آوازه ی هنر و معماری و تاریخچه ی غنی و پربارش به همه جای جهان کشیده شده. حتما اگر تا امروز به میدان امام اصفهان یا همان نقش جهان نرفته باشید اما بارها اسم آن را شنیده اید.

زیپ لاین صفه

گردشگران در سراسر دنیا با شخصیت های متفاوت و اهداف متفاوت سفرمی کنند. جاهای دیدنی اصفهان و تفریحات که این استان دارد باعث شده گردشگران فراوان به استان بروند .

پارک صفه اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان میتوانیم پارکهای فروان این استان اشاره کرد. سفر و ماجراجویی در ایران حتی برای خود ایرانیان بسیار جذاب است چرا که تاریخ غنی و کهن ایران در جای جای این کشور نشانه های بسیاری به جا گذاشته که برای افراد علاقه مند جذاب و ارزشمند هستند.

کلیسای بیت اللحم

کلیسای بیت اللحم کجاست؟در زمان حکومت صفویان بسیاری از ارامنه ای که به دلیل جنگ با عثمانی و برای نجات جان شان ناچار به کوچ اجباری به ایران شده بودند در محله ی جلفای اصفهان ساکن شدند و بعدها شاه عباس به آن ها زمین هایی داد تا بتوانند خانه ها و ابنیه ی مذهبی خود را بسازند. تا امروز در محله ی جلفا بیش از صد کلیسا توسط ارامنه ساخته شده که هرکدام ویژگی های خود را داراست و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته. یکی از این کلیساها، کلیسای بیت اللِحِم است که با تمام کلیساهای نزدیکش تفاوت دارد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها