کلیسای مریم مقدس

از جاهای دیدنی اردبیل کلیسای مریم مقدس میباشد.از زمانی که اردبیل در مسیر جاده ابریشم قرار گرفت، توانست میزبان افراد بسیار زیادی از اقصی نقاط جهان باشد. از آسیای شرقی بگیرید تا آن سوی جهان! همین باعث شد که افرادی از ادیان مختلف هم راهشان را به این شهر تاریخی باز کنند. کلیسای مریم مقدس هم از بازماندگان همین خصوصیت اردبیل است که قدمت آن به دو قرن پیش می‌رسد.

منبع:ویکی پدیا

تاریخچه مختصر کلیسای مریم مقدس

این کلیسا در کوچه‌ای به نام ارمنستان گازران یا اونچو میدان قرار دارد که گمان می‌رود متعلق به سال 1255 باشد. البته بر روی درب ورودی این بنا سال 1876 میلادی درج شده که سال ساخت درب ورودی آن است. بانیان ساخت این کلیسا خانواده‌ی گالوست میرزائیان و اهتمام خاچاطور شهبازیان بودند که در ورودی آن هم خانواده میرزائیان برای یادبود گالوست میرزائیان به این کلیسا اهدا کردند.

فعالیت کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس تا سال 1323 توسط مسیحیان عزیز کشورمان مورد استفاده قرار می‌گرفت و آخرین مراسم مذهبی هم در این کلیسا توسط وارطان ژاماگورسیان انجام شد. بعد از این سال به دلیل اینکه ارمنیان مسیحی برای برگذاری مراسمات به اردبیل مهاجرت کردند، چراغ این کلیسا هم به خاموشی گرایید.

معماری کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس دارای یک گنبد آجری است که در زیر آن یعنی دور تا دور دیوار پنجره هایی وجود دارد که نور کلیسا را تامین می‌کنند. همچنین در قسمت حیاط این کلیسا هم صلیب‌هایی به چشم می‌خورد که نشان دهنده افرادیست که در این مکان به خاک سپرده شده‌اند.

این کلیسا بخش مدرسه و حمام هم داشت که متاسفانه به دلیل گذشت سال ها تقریبا ویرانه شدند. بنای خود کلیسا هم در حال حاضر کاملا ظاهری متروکه دارد.

کلیسای مریم مقدس تا به الان

در سال 1370 شمسی این کلیسا با اجازه‌ی شورای خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان در اختیار میراث فرهنگی شهر اردبیل قرار گرفت تا با کمک های مالی ارامنه ساکن در این استان مرمت و بازسازی شوند و مردم بتوانند از این بنای تاریخی با لذت زیادی دیدن کنند.

بهترین زمان بازدید از کلیسای مریم مقدس

تقریبا در هر فصل از سال می‌توانید از این بنای تاریخی و مذهبی بسیار زیبا که از جاهای دیدنی اردبیل است، بازدید کنید. در کل اردبیل شهری است که زمستان‌های بسیار سردی دارد اما اگر قصد تفریح و تفرج دارید بهترین زمان برای بازدید فصل بهار و تابستان است.

نحوه بازدید از کلیسای مریم مقدس

هزینه بازدید از کلیسای مریم مقدس کاملا رایگان است و نیازی به تهیه بلیط نیست. مشاهده و بازدید از کل این بنا زمانی حدود یک ربع تا نیم ساعت از شما را می‌گیرد.

راه های دسترسی به کلیسای مریم مقدس

برای رسیدن به این کلیسای زیبا کافیست از کسی بپرسید کوچه ارمنستان گازران (اونچو میدان) کجاست یا اسم آن را در برنامه های مسیریابی جست و جو کنید. پس از ورود به این کوچه درب ورودی کلیسا را مشاهده خواهید کرد.

از دیگر جاهای دیدنی اردبیل می توان به آرامگاه شاه اسماعیل صفوی اشاره کرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

پل یعقوبیه اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به پل یقوبیه اشاره کرد که به پل پنچ چشمه معروف است زمان بازدید مسیر دسترسی و نحوه بازدید اشاره کرد و تخمین هزینه سفر

پل هفت چشمه اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل پل هفت چشمه یا یئدی گوز کورپیسی از جاهای دیدنی اردبیل در تابستان است که در مرکز این شهر قرار دارد. از دیگر نام های این پل می توان به “ججین”، “پل داشکسن” و “قرمیزی کورپی” اشاره کرد.

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را می‌توان یکی از جاهای دیدنی اردبیل و مهم ترین اماکن تاریخی ایران دانست. این اثر که در سازمان جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است، یکی از شناخته ترین و پراهمیت ترین عبادتگاه‌ها یا خانقاه‌های ایران است. این بقعه شامل مجموعه آرامگاه‌هایی است که به جز شیخ صفی، افرادی مانند شاه اسماعیل اول، همسر شاه اسماعیل، بزرگان صفویه و برخی شهدای جنگ چالدران و شیروان نیز در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.

رودخانه بالیقلوچای اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل در بهار میتوان به رودخانه بالیقلوچای اشاره کرد مسیرهای دسترسی زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها