کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

جاهای دیدنی قزوین کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

جاهای دیدنی قزوین مانند کاروانسرای سعد السلطنه از شهرت جهانی برخوردار هستند. کاروانسرای سعد السطنه به بزرگترین کاروانسرای شهری  ایران وکاروانسرای سرپوشیده جهان معروف است.

این بنا در نزدیکی بازار قزوین و مسجد جامع قزوین قرار دارد. کاروانسرای سعد السلطنه قزوین یکی از معدود کاروانسراهایی در ایران می باشد که با این قدمت به لطف مرمت و بازسازی هایی که بخصوص بر روی کف پوش های آن توسط متخصصان انجام شده، هنوز زنده و سرپاست و به حیات پرشور و افتخار خود ادامه میدهد.

همچنین  تا به امروز همچنان در این بازار فعالیت های اقتصادی انجام میگیرد، حجره هایی در این کاروانسرا وجود دارند که به کسب درآمد و روزی حلال مشغول هستند.

جاهای دیدنی قزوین کاروانسرای سعد السلطنه قزوین
منبع :گوگل مپ

تاریخچه کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

جاهای دیدنی قزوین هرکدام به نوعی گویای تاریخ این شهر هستند. کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین یکی از زیباترین جاهای دیدنی و تاریخی این شهر می باشد که امروز باهم تاریخچه ی آن را بررسی میکنیم. محمد باقر خان سعد السطنه دستور ساخت و بنای این کاروانسرا را داد، او در اواخر حکومت ناصرالدین شاه فرماندار شهر قزوین بود.

محمد باقر خان از چهارمعمار کار درست و با تجربه ای که دو تن از آن ها قزوینی و دو تن دیگر اصفهانی بودند را برای ساخت این کاروانسرا انتخاب کرد. به این چهار معمار عزیز دستور داد تا یک کاروانسرای 7 هکتاری با 400 حجره در شهر بسازند.

ساخت و طراحی این بنا تا سال 1312 هجری شمسی زمان برد پس از اتمام ساخت این کاروانسرا فعالیت خودرا به عنوان یک مکان تجاری بین المللی شروع کرد کاروان ها و بازرگانان خارجی از جای جای دنیا مانند ترکیه، روسیه، چین و… به این کاروانسرا میآمدند تا به فعالیت تجاری با ایران بپردازند.

اما پس از شروع جنگ جهانی دوم طبق شرایطی که وجود داشت این روابط بسیار کمرنگ شد و کاروانسرای سعد السلطنه قزوین، از مکانی که برای تجارت و استراحت مسافران بین المللی بود تبدیل شد به حجره ها و کارگاه های چوب بری، کفاشی، فرش بافی و ….  تا مدت زمان زیاد هم بعد از این اتفاق، کاروانسرای سعد السلطنه بین مردم به بازار چوب معروف شده بود.

جاهای دیدنی قزوین کاروانسرای سعد السلطنه قزوین
منبع:گوگل مپ

معماری کاروانسرای سعد السلطنه قزوین

جاهای دیدنی قزوین از معماری های بسیار ماهرانه ای برخوردار است، ما امروز به معماری کاروانسرای سعد السلطنه قزوین میپردازیم. معماری این کاروانسرا شباهت بسیار زیادی با بازار قزوین دارد. کاروانسرای سعد السلطنه بدلیل مساحت زیادی که دارد دارای چندین ورمودی می باشد.

اما ورودی اصلی آن در خیابان امام خمینی می باشد، در دو طرف ورودی اصلی طاق نما دیده میشود، به محض ورود یک سقف زیبا را میبینید که عرچین مدور بنا شده است. پس از گذر از ورودی با یک هشتی زیبا که با کاشی و آجر تزئین شده است روبه رو میشوید. از این ورودی میتوانید به حیاط اصلی سرا برسید. در حال حاضر کاروانسرای سعد السلطنه قزوین دارای حجره های زیادی می باشد، در این حجره ها میتوانید صنایع دستی قزوین، رستوران، شییرینی و خوراکی های مخصوص قزوین را در آن ها ببینید.

جاهای دیدنی قزوین کاروانسرای سعد السلطنه قزوین
منبع:گوگل مپ

مسیر دسترسی

همانطور که گفتیم ورودی اصلی کاروانسرای سعد السلطنه قزوین در خیابان امام خمینی قرار دارد، اما به خاطر داشته باشید در روزهای عادی تردد اتوموبیل های شخصی در این خیابان ممنوع می باشد و در روزهای تعطیل هم بدلیل ازدحام جمعیت معمولا جای پارک پیدا نمیشود پس بهتر است برای بازدید از این کاروانسرا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

مدت زمان دسترسی

از قلب مکان های تاریخی شهر قزوین یعنی سبزه میدان 4 دقیقه زمان میبرد تا به کاروانسرای سعدالسلطنه برسید.

مدت زمان بازدید:

بازدید از این مجموعه ی بزرگ حدودا 2:30 تا 3 ساعت زمان میبرد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان قزوین

دروازه کوشک قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهایتاریخی زیبایی همچون دروازه کوشک را داراست. با سفر به شهر قزوین و بازدید از جاهای دیدنی و تاریخی بسیار زیاد آن متحیر میشوید. شهر تاریخی قزوین در گذشته دارای 9 دروازه بوده است

سردرعالی قاپو قزوین

جاهای دیدنی قزوین از جمله سردر عالی قاپو قزوین بسیار جالب و دیدنی هستند. سردر عالی قاپو یکی از معروف ترین بناهای تاریخی شهر قزوین می باشد. این بنا در خیابان سپه قزوین واقع شده است. نکته قابل توجهی که درباره ی خیابان سپه وجود دارد اینست که کهن ترین خیابان ایران شناخته شده است.

قلعه الموت قزوین

جاهای دیدنی قزوین بسیار است، اما قلعه الموت مشهور ترین آن هاست. مشهوریت قلعه الموت حتی به بیرون مرزها هم رسیده. اگر اهل گیم باشید حتما بازی هایی مانند : شن های زمان، اسیسن کرید و شاهزاده ایرانی را بازی کرده اید.

کاخ چهلستون قزوین

جاهای دیدنی قزوین مهم ترین بناهای تاریخی را در قلب خود دارد. مانند کاخ چهلستون قزوین، این کاخ مانند رنگین کمانی جاودان بر روی زمین است. کاخ چهلستون قزوین معماری اصیل و سنتی ایرانی را به نمایش میگذارد. زیبایی و اصالت این کاخ هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را بسوی خود جذب میکند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها