کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از بنا‌های تاریخی گردشگری و از جاهای دیدنی تهران است. این بنا جزئی از سه کاخ تاریخی مشهور تهران است که آثار ارزشمند تاریخی را در خود جای داده است. این بنا تاریخ پراهمیتی را در خود جای داده و نشان دهنده فرهنگ و نمای ایرانی است.

منبع :گوگل مپ

درباره کاخ نیاوران

کاخ نیاوران تهران در یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق استان تهران یعنی منطقه شمیرانات قرار گرفته است. این کاخ از ابتدای سال ساخت خود متعلق به رضا شاه پهلوی بوده است و پس از آن در سال 1357 کاربری آن تغییر کرد و به عنوان موزه در دسترس عموم قرار گرفت.

تا سال 1378 این کاخ به صورت مشترک در مجموعه کاخ سعدآباد قرار می‌گرفت اما بعد از آن به صورت یک مجموعه مستقل کار خود را آغاز کرد. کاخ نیاوران در خردادماه سال 1377 در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت. همچنین در سال 1382 مرمت و بازسازی این کاخ آغاز شد و 6 سال تا اتمام کار طول کشید.

این مکان در ابتدا یک مکان ییلاقی برای استراحت شاهان قاجار بود اما در زمان حکومت پهلوی و در سال 1337 به دستور محمدرضا پهلوی، تخریب و ساخت این بنا آغاز شد. در ابتدا قرار بود که کاخ نیاوران برای پذیرایی از مهمانان خارجی و داخلی مورد استفاده قرار بگیرد اما در نهایت محل سکونت خاندان پهلوی شد.

منبع:گوگل مپ

بخش‌های مختلف کاخ نیاوران

موزه جهان نما

اولین موزه متعلق به موزه جهان نماست. در موزه جهان نما ظروف و سفالینه‌ها، نقاشی و مجسمه‌هایی متعلق به دوران قاجار و پهلوی و همچنین هدایایی که به فرح دیبا اهدا شده بود، قرار گرفته است. این موزه دو طبقه دارد که طبقه زیرین آن اداری و طبقه همکف دارای چهار تالار است.

صاحبقرانیه

این بخش که آن را با نام زیباترین بخش کاخ نیاوران تهران می‌شناسند دارای قسمت‌های مختلف از جمله خوابگاه، اندرونی و حرم سراست. این کاخ متعلق به دوران قاجار بوده و رضاخان آن را به عنوان تالار برای جشن محمدرضا شاه بازسازی و مهیا کرد. در حال حاضر در کاخ صاحبقرانیه آثار به جا مانده از دوران قاجار به همراه میزکار محمدرضا پهلوی قرار داده شده است.

کاخ مدرن نیاوران

این بخش اصلی‌ترین بخش مجموعه کاخ نیاوران تهران است. معماری این بنا به صورت کاملا مدرن در مساحت 9000 متری انجام شده و دارای سقف متحرک است. این کاخ دارای دو طبقه است که طبقه اول شامل اتاق پذیرایی، اتاق انتظار، مهمان خانه و سینمای اختصاصی است. همچنین اشیای تاریخی هم در این طبقه قرار دارد. در طبقه دوم کاخ هم اتاق خواب‌ها قرار گرفته است.

بخش‌های دیگر مجموعه کاخ نیاوران

کوشک احمدشاهی، تالار آبی، موزه خودروهای اختصاصی، کتابخانه فرح، و باغ موزه کتیبه‌ها از بخش‌های دیگر این مجموعه است.

منبع:گوگل مپ

بهترین زمان بازدید از کاخ نیاوران تهران

از آنجا که این کاخ در کوهپایه البرز قرار گرفته است باید بدانید که زمستان‌های بسیار سردی این منطقه را در برمی‌گیرد. بهتر است در فصول بهار و تابستان از این جاذبه تاریخی دیدن کنید.

نحوه بازدید از کاخ نیاوران تهران

برای بازدید از کاخ نیاز به تهیه بلیط دارید. همچنین ساعات کاری این مجموعه در بهار و تابستان 9 تا 19 و در پاییز و زمستان 8 تا 17 می‌باشد.

مسیرهای دسترسی به کاخ نیاوران

کاخ نیاوران تهران در میدان شهید باهنر (نیاوران) قرار گرفته است. اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید می‌توانید با استفاده از مترو به ایستگاه تجریش بروید و تاکسی‌های نیاوران را سوار شوید.

جاهای دیدنی تهران در بهار

کاخ نیاوران تهران در فصل بهار دیدنی تر است که یکی از مکان های گردشگری تهران در این فصل به شمار می آید.دوست دارید یه مکان دیگه بهتون معرفی کنم که وقتی در فصل بهار به تهران رفته اید به این مکان بروید؟؟؟ این مکان موزه ایران باستان تهران است حتما سری به این موزه بزنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان تهران

خانه موزه مقدم

خانه موزه مقدم یکی از بناهای تاریخی و از جاهای دیدنی تهران در تابستان است که به دوران قاجار تعلق دارد. این خانه به دلیل معماری زیبایی که دارد جزو ارزشمندترین خانه‌های تاریخی و تقریبا گران ترین خانه موجود در ایران است.

باغ فردوس

باغ فردوس یکی از مکان‌های تاریخی و از جاهای دیدنی تهران است که به دوران قاجار تعلق دارد. این باغ در خوش آب و هوا ترین قسمت شمال تهران قرار گرفته و سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید جذب می‌کند

دربند تهران

دربند تهران یکی از مکان‌های تفریحی-گردشگری و از جاهای دیدنی تهران است که به خوش آب و هوا بودن معروف است. این مکان از همان ابتدا یکی از گزینه‌های تفریحی و گردشگری برای شاهان و اشراف زادگان بوده است. دربند رستوران‌‌ها و ترشی فروشی‌های زیادی دارد که اگر قصد شکم گردی هم داشته باشید باز هم کاری می‌کند تا انتخاب اولتان باشد.

کاخ سعد آباد تهران

کاخ سعدآباد تهران یکی از بناهای تاریخی معاصر و از جاهای دیدنی تهران است که به دوران قاجار و پهلوی تعلق دارد. این کاخ یکی از بزرگترین و زیباترین کاخ‌های ایران است که در شمال شهر تهران گرفته و هر ساله میزبان تعداد بسیار زیادی توریست از سرتاسر جهان است. کاخ سعد آباد به این دلیل در منطقه شمیرانات قرار گرفته تا به عنوان یک اقامتگاه ییلاقی مورد استفاده شاهان و اشرافیان قرار گیرد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها