کاخ موزه گرگان

کاخ موزه گرگان

اگر بخواهیم به مجموعه ای از زیبا ترین بناهایی که بشر توانسته در طول سالیان طولانی  از خود بر جای بگذارد، کاخ ها هستند که یکی از آن ها کاخ موزه گرگان است؛ این کاخ موزه که به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود، توانسته تا در سال های متمادی استحکام و زیبایی خود را حفظ کند.

 کاخ ها، هم در گذشته و هم در زمان حال به عنوان مناطقی سلطنتی و حتی بنا هایی تفریحی و گردشگری به شمار می رفته است. یکی از همین سازه ها که می توان به آن اشاره کرد، کاخ موزه گرگان است.

این کاخ در ابتدا یکی از 12 کاخ سلطنتی خاندان پهلوی بوده که امروزه از حالت مسکونی به حالت غیر مسکونی و دیدنی تغییر کاربری داده و به عنوان یکی از جاهای دیدنی گیلان برای بازدید عموم به عنوان موزه در دسترس قرار گرفته است.

کاخ موزه گرگان
منبع :گوگل مپ کاخ موزه گرگان

تاریخچه

این بنای تاریخی که از سال 1317 تا به امروز به صورت بسیار محکم و استوار پای برجاست، یکی از ساختمان ها و عمارت های ساخته شده به دستور رضاشاه است که در زمان حکومت پهلوی اول بنا شد، از همین رو این مکان از همان ابتدای سلطنت رضا شاه، به عنوان محلی برای سکونت ایشان عنوان گردید.

اما در اواخر حکومت پهلوی و در حوالی سال 1343 هجری شمسی بود که کاخ موزه گرگان، از حالت مسکونی برای خاندان پهلوی و مهمانان ایشان، تبدیل به یک موزه با دیدنی ترین آثار تاریخی شد و در همان سال های ابتدایی و در سال 1361 بازسازی کاملی بر روی این بنا صورت گرفت.

کاخ موزه گرگان
منبع :گوگل مپ کاخ موزه گرگان

معماری کاخ موزه گرگان

این موزه که یکی از زیباترین موزه های تاریخی ایران است، به سبک معماری اروپایی ساخته شده و با دیگر موزه های ایرانی تفاوت چشمگیری دارد. شایان ذکر است که این نوع سازه ها که در آن از معماری اروپایی استفاده می شده، در زمان پهلوی بسیار رواج داشته و زیبایی بسیاری را در عرصه معماری رقم زده است.

این سازه که از جاهای دیدنی گرگان است، با زیر بنای تقریبی 250 متر مربع، به صورت دو طبقه ساخته شده تا برای سکونت درباریان، مکانی راحت و مناسب باشد. این کاخ همچنین شباهت بسیاری به کاخ میان پشته انزلی نیز داشته که در نگاه اول متوجه آن خواهید شد.

آثار موزه

این موزه که آثار گرانقدری را از سر تا سر ایران در خود جای داده، سالانه شاهد بازدید کنندگان بسیاری بوده که نه تنها برای بازدید از آثار موزه به آن جا می روند بلکه برای دیدن بنای کاخ نیز، این مکان را در لیست دیدنی های سفر خود اضافه می کنند.

ما از ابتدایی ترین دیدنی های کاخ موزه گرگان که در حیاط این بنا واقع شده است، می توان به سنگ قبر هایی اشاره کرد که قدمت آنها به قرن های 8 تا 14 هجری قمری باز می گردد و به عنوان یکی از قسمت های تاریخی این بنا شناخته می شود.

کاخ موزه گرگان
منبع :گوگل مپ کاخ موزه گرگان

این موزه اشیایی را در دل خود جای داده که گاها قدمت آنها به 5000 سال رسیده و از زمان حکومت قاجاریه بر جای مانده است. از همین رو قسمتی در این موزه برای آثار باستانی و کهن اختصاص داده شده که از طبقه مشاهیر جداست.

به گردی مجله به روز گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

دریاچه توشن

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان که امروزه مقصد بسیار مهمی در گردشگری به خصوص در میان جوانان شده، دریاچه توشن است، دریاچه ای که با زیبایی های اطراف خود، چشم را محو تماشای خود کرده و گذر زمان را برایتان سریع می کند.

سرای باقری ها

سرای باقری ‌‌ها یکی از جاهای دیدنی گرگان که با نام و یا  خانه باقری ها شناخته می‌شود، جزو یکی از معدود بناهای مسکونی بر جای مانده از معماری بومی در گذشته است؛ اما بر خلاف سالیان درازی که این بنا ساخته شده، همچنان استوار و پا برجاست.

ساحل بندر گز

شهر فانوس دریایی، شهری که زیبایی هایی را در خود جای داده که مثال زدنی نیست. بدون تردید ساحل بندر گز یکی از جاهای دیدنی گلستان به شمار می رود که با توجه به زیبایی طبیعی که دارد، کم لطفی عظیمی در حقش صورت گرفته است.

خانه شیرنگی

یکی دیگر از آثار باستانی که به حکومت پهلوی در ایران باز می گردد، خانه شیرنگی است که از جاهای دیدنی گرگان نیز به شمار می رود این خانه یکی از چشم نواز ترین و پر بازدیدی ترین خانه های تاریخی در گرگان به شمار می رود.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها