چشمه علی دامغان

جاهای دیدنی سمنان

اگر قصد دارید به جاهای دیدنی سمنان سفر کنید، به شما توصیه می‌کنیم که حتما از چشمه علی دامغان نیز بازدید کنید. این منطقه تفریحی یکی از زیباترین مناطق کشور به شمار می‌رود و از آن به عنوان یک منطقه نمونه گردشگری نیز یاد شده است. در ضمن چشمه علی، به عنوان تنها رودخانه کشور که به صورت دائمی زنده و پر آب است، شناخته می‌شود. در این مطلب قصد داریم این تفریح‌گاه زیبا را به شما همراهان گرامی معرفی کنیم، پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

درباره چشمه علی دامغان

چشمه علی دامغان که در گذشته تحت عناوین هزار چشمه و علی بولاغ نیز شناخته می‌شد، یکی از خوش آب و هواترین مناطقی است که می‌توانید به آن سفر کنید. علت آب و هوای مطبوع آن نیز، وجود مجاری آب متعدد و روان است که حتی در فصل تابستان نیز موجب خنکای دل‌انگیزی خواهد شد. همچنین، در این تفرجگاه، درختان متعددی مانند درخت بید، صنوبر، زردآلو، گردو و… وجود دارد که موجب بر جذابیت هرچه بیشتر منطقه می‌شوند. در این منطقه، عمارتی نیز توسط پادشاهان قاجار ساخته شده که موجب جذاب‌تر شدن چشمه علی شده است. پس از ساخت عمارت، مسجدی زیبا نیز در کنار آن ساختند که بنا به دلایلی در طول زمان تخریب شده و مجدداً احداث شد.

جاهای دیدنی سمنان+چشمه علی دامغان
منبع:گوگل مپ

عمارت چشمه علی

عمارت موجود در این تفرجگاه، عمارتی آجری و زیبا است که چشم هر گردشگری را خیره می‌کند. این عمارت دو طبقه بوده و در حد فاصل دو استخر چشمه علی، احداث شده است. همچنین این عمارت از هر چهار طرف، مناظر زیبایی را در بر می‌گیرد اما متاسفانه در حال حاضر به دلیل وجود امکان آسیب و تخریب بنا، گردشگران امکان ورود به عمارت را ندارند.

علاوه بر عمارت فوق، عمارت دیگری نیز در چشمه علی بنا شده که در گذشته به عنوان قراول‌خانه مورد استفاده قرار می‌گرفت. در ضمن، تا چندی پیش گرمابه‌ای نیز در این منطقه تفریحی وجود داشته که متاسفانه اکنون تخریب شده است.

علت نام‌گذاری چشمه علی

این منطقه از لحاظ معنوی نیز برای مردم جالب توجه است. چرا که نقل است امام رضا در مسیر مشهد، در این مکان برای استراحت توقف می‌کنند و در همان هنگام، چشمه جوشش نموده و ظاهر می‌شود. به همین دلیل نام این چشمه زیبا را چشمه علی (علی‌ ابن موسی ‌الرضا) نهاده‌اند.

جاهای دیدنی سمنان+چشمه علی دامغان
منبع:همشری آنلاین

بهترین زمان بازدید از چشمه علی

این منطقه به ‌دلیل برخورداری‌ از مجاری آب متعدد و همچنین قرار گرفتن در میان تپه‌ها و کوه‌های البرز، در نیمه اول سال، آب و هوای خنک، و در نیمه دوم سال، آب و هوای سردی دارد. به همین دلیل بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، فصول گرم سال است. در ضمن توصیه می‌کنیم اگر در حوالی پاییز از چشمه علی بازدید می‌کنید، حتما لباس گرم نیز به همراه خود ببرید.

مسیر دسترسی به چشمه علی دامغان

برای بازدید از این منطقه تفریحی فوق‌العاده، لازم است به شهر دامغان واقع در استان سمنان سفر کنید. پس از آن، در جاده دامغان- کیاسر شروع به حرکت کنید تا به مقصد زیبایتان برسید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سمنان

عمارت و باغ امیرسمنان

یکی از جاهای دیدنی سمنان عمارت و باغ امیر است که از دوران سلطنت حکومت قاجاریه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی نیز مانند هر اثر تاریخی دیگری، جاذبه‌ها و زیبایی‌های زیادی دارد که موجب جلب توجه بیننده می‌شود.

جنگل ابر سمنان

جنگل ابر سمنان یکی از جاذبه های پر بازدید استان سمنان میباشد.از مسیر جاده شاهرود به سمت آزادشهر که عبور می‌کنیم، با جنگلی بکر و زیبا رو‌به‌رو می‌شویم که گویی در محدوده آن، زمین و آسمان به هم نزدیک‌تر هستند. جالب است بدانید

برج پیر علمدارسمنان

جاهای دیدنی سمنان فراوان است .دامغان یکی از شهرهای استان سمنان است که قبلا، به عنوان صد دروازه نیز از آن یاد می‌شد. این شهر زیبا آثار تاریخی متعددی را در دل خود جای داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به برج پیر علمدار اشاره کر

مسجد جامع سمنان

در سمنان، آثار تاریخی متعددی وجود دارد که یکی از آن‌ها مسجد جامع سمنان است. این بنای تاریخی، قدمت زیادی داشته و از این لحاظ ارزش بسیار زیادی دارد. لازم به ذکر است که این مسجد جامع، یادگاری از دوران سلجوقیان است که البته تا به امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها