پیست اسکی دنا

پیست اسکی دنا

پیست اسکی دنا یا به عبارتی دیگر پیست اسکی کاکان یکی از جاهای دیدنی یاسوج به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور برای تفریح و گردش دور هم جمع می کند. این پیست که در زمستان بسیار زیبا می شود، برای ورزشکاران نیز مکانی مناسب برای تمرین است.

پیست اسکی دنا که در کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد، از اوایل زمستان و گاها تا اوایل بهار قابل استفاده بوده و در برخی زمان ها برف روی پیست به 3 متر می رسد. و زیبایی این دشت فقط مختص زمستان نبوده و در بهار و تابستان که برف ها آب می شوند، لاله های واژگون سطح این دشت را می پوشانند.

پیست اسکی دنا
منبع:گوگل مپ پیست اسکی دنا

امکانات

در تاریخ ۱۳۷۳، که تاریخ افتتاح رسمی پیست اسکی دنا بود، یک عدد بالابر برای افراد مبتدی در آن جا نصب شد و با گذر زمان و استقبال بی سابقه مردم از این پیست، در تاریخ ۱۳۸۴ دو تله ‌اسکی دیگر اضافه شد.

اما در حال حاظر به دلیل استقبال زیاد مردم و ورزشکاران حرفه ای، یک دستگاه بالابر برای افراد مبتدی و دو دستگاه بالا بر برای اسکی ‌بازان حرفه ‌ای در این مکان نصب شده است. بالابر های نصب شده در این منطقه از نوع بشقابی بوده که صفحه‌ گردی را برای استفاده دارد و اسکی ‌بازان آن را میان پاهای خود گذاشته و به بالای پیست کشیده می ‌شوند.

اما قضیه به بالابر ها ختم نشد و با استقبال زیاد، مسئولین و مردم محلی شروع به راه اندازی انواع امکانات رفاهی در این مناطق کردند تا تفریح در این مکان برای عموم مردم آسان تر شود. از جمله امکانات رفاهی که در این منطقه وجود دارد می توان به رستوران و خوابگاهی اشاره کرد که برای استراحت مردم در آنجا احداث شد.

پیست اسکی دنا
منبع :گوگل مپ پیست اسکی دنا

در سال های اخیر نیز برای تمیزی و استقامت هرچه بیشتر پیست، ماشین برف‌ کوب یا همان ماشین پیست‌ کوب برایش خریدند و حتی به گفته برخی مسئولین قرار است تا تله ‌کابین آبشار یاسوج را به پیست اسکی دنا که یکی از جاهای دیدنی یاسوج است متصل کنند.

پیست دنا امروزه به دلیل خرابی که در دستگاه برف کوه آن به وجود آمده به حالت نیمه تعطیل در آمده و بودجه 500 میلیونی اختصاصی برای این پیست نیز برای تعمیر برف کوب کافی نیست. اما مشکل اصلی اینجاست که این منطقه پتانسیل بالایی برای درآمد زایی دارد اما استفاده درستی از آن نمی شود.

مسیر دسترسی

اگر از نیمه‌ شمالی کشور قصد سفر به پیست را دارید، باید ابتدا خود را به اراک رسانده و سپس خرم ‌آباد، پل دختر، اندیمشک، دزفول، شوشتر، مسجد سلیمان و ایذه را پشت سر بگذارید. پس از گذر از این مکان ها که هر کدام جاذبه گردشگری مخصوص به خود را دارند که در کنار جاهای دیدنی یاسوج خود را در معرض نمایش می گذارند.

پس از رسیدن به یاسوج می توان علاوه بر دیدن از پیست اسکی دنا، به دیدن مناطقی چون رشته کوه های دنا، تنگ گنجه ای، تنگ مهریان و پارک جنگلی یاسوج دیدن کنید. اما اگر از اصفهان نصف جهان عازم این سفر بسیار خاطره انگیز هستید، ابتدا می بایست بعد سمت شیراز و سپس یاسوج حرکت کنید.

پیست اسکی دنا
منبع:گوگل مپ پیست اسکی دنا

به گردی مجله گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان کهگیلویه و بویراحمد

روستای کاکان

روستای کاکان یکی از زیباترین و سرسبز ترین جاهای دیدنی یاسوج است که با داشتن مناطق گردشگری بسیار و امکانات رفاهی زیاد، سالانه گردشگران زیادی را به سمت و سوی خود جذب می کند و باعث رونق اقتصادی در این منطقه می شود.

تل خسرو یاسوج

تل خسرو یاسوج که در گذشته به تل خسروی نیز معروف بوده، یکی از جاهای دیدنی یاسوج است که فاصله ای ۵ کیلومتری با این شهر زیبا دارد. این مکان بسیار دیدنی و سر سبز سالانه پذیرای قدوم گرم مسافرانی بوده که از سراسر ایران و جهان، برای لذت بردن از این مناظر طبیعی و بکر، به این منطقه سفر می کنند است.

رودخانه بشار یاسوج

اگر مقصد سفر تابستانی و یا بهاری شما شهر زیبا و چهار فصل یاسوج است، می بایست این نکته را در نظر بگیرید که زیبای این شهر بسیار زیاد بوده و یکی از این زیبایی ها که هر گردشگری را مات و مبهوت خود می کند، رودخانه بشار یاسوج یکی از جاهای دیدنی یاسوج است.

تنگ گنجه ای یاسوج

یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج که بهشتی گمشده در دل کهگیلویه و بویر احمد است، و با زیبایی متحیر کننده چشم هر بیننده ای را به خود میدوزد، تنگ گنجه ای یاسوج است. این مکان یکی از بکر ترین مکان های زنده در این شهر است که سالانه گردشگران زیاد را به خود می بیند.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها