پل هفت چشمه اردبیل

جاهای دیدینی اردبیل پل هفت چشمه

پل هفت چشمه اردبیل از جاهای دیدنی اردبیل یا یئدی گوز کورپیسی از جاهای دیدنی اردبیل در تابستان است که در مرکز این شهر قرار دارد. از دیگر نام های این پل می توان به “ججین”، “پل داشکسن” و “قرمیزی کورپی” اشاره کرد. این پل بر روی رودخانه لیقو چای یا بالیخلی چای قرار گرفته است و در طراحی آن از گچ و آهک استفاده شده تا دوامی چند ساله داشته باشد.

تاریخچه پل هفت چشمه اردبیل

قدمت پل هفت چشمه اردبیل به دوران صفویه بر می‌گردد و دارای ساختاری مشابه با پل خواجو و سی و سه پل است. این پل از هفت دهانه آجری و موج شکن های بسیار قوی ساخته شده است که تقارنی مثال زدنی دارد.

جاهای دیدینی اردبیل پل هفت چشمه

اهمیت سیاسی پل هفت چشمه

این پل به دلیل وصل کردن بخش های مهم حکومتی و دولتی به بخش های مردمی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. همچنین مکان بسیار خوبی برای اشراف داشتن به طبقه کارگر و مردم عامه بوده است. ستارخان هم زمانی که از زندان نارین فرار می‌کند به سمت این پل می‌آید و به یاران خود می‌پیوندد. از همین رو می‌توانید اهمیت سیاسی این پل را درک کنید.

این پل همچنین در مبارزات مشروطه دچار آسیب شد که تا سال 1374 مرمت و بازسازی روی آن انجام نگرفت. پس از آن در همین سال بازسازی شد و به شکل الان خود درآمد.

چرا پل هفت چشمه؟

در اواسط دهه 40 شمسی بود که این پل در لیست میراث ملی ایران قرار گرفت. بعد از سال 1374 که این پل بازسازی شد (پروژه بازسازی حدود 2 سال به طول انجامید) توانست به یک بخش توریستی در اردبیل تبدیل شود. پل داشکسن توانست حتی نظر بسیاری از توریست‌های خارجی زبان را هم به سمت خود جلب کند که باعث شد برای مشاهده این پل زیبا خود را به این منطقه خوش آب و هوا برسانند.

جاهای دیدینی اردبیل پل هفت چشمه
منبع:ویکی پیدیا

رودخانه بالیقلوچای

همانطور که می‌دانید پل هفت چشمه اردبیل بر روی رودخانه بالیقلو چای یا بالیخلی چای قرار دارد. اما بر چه اساس به آن هفت چشمه می‌گویند؟ برخی از مردم معتقدند که آب این رودخانه از طریق هفت چشمه تامین می‌شود که البته زمین شناسان این موضوع را رد می‌کنند.

این رود در نهایت به رودخانه قره سو می‌رسد و باعث شده که آب زمین‌های کشاورزی به خوبی تامین شود و حتی برخی از افراد به ماهیگری در این رودخانه بپردازند. البته چندسالیست که این رودخانه دچار کم آبی شده است و تنوع ماهی‌های آن بسیار کم شده است.

بهترین زمان بازدید از پل داشکسن

اگر می‌خواهید سری به این پل و رودخانه‌اش بزنید بهتر است بهار یا تابستان را برای بازدید انتخاب کنید چرا که در پاییز و زمستان آب این رودخانه سرو و هوای این منطقه هم بسیار سرد می‌شود.

نحوه بازدید

بازدید از این پل کاملا رایگان است و مشاهده کامل این جاذبه گردشگری چیزی حدود یک ربع تا نیم ساعت وقت شما را می‌گیرد.

آدرس پل هفت چشمه اردبیل کجاست؟

برای رسیدن به این کافیست وارد شهر اردبیل شوید و از میدان یحیوی به سمت میدان پانزده خرداد بروید. در بین مسیر چشمتان به این پل و رودخانه زیبای آن خواهد خورد. به دلیل قرار گرفتن پل هفت چشمه در مرکز شهر دسترسی بسیار راحتی دارد که از هر نقطه می‌توانید به آن برسید.

?سایت به گردی محاسبه هزینه های سفرشما✈

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

تالاب پته خور نمین اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل تالاب پته خور هست که در شهرستان نمین است.مسیر دسترسی بهترین زمان بازدید و نحوه بازدید با به گردی راحت سفر کن

خانه خادم باشی

خانه خادم باشی یکی دیگر از جاهای دیدنی اردبیل می باشد که در زمان قاجاریه ساخته شده و امروزه تبدیل به مکانی دیدنی برای عموم مردم شده است. ناگفته نماند که این بنا یکی از چندین ساختمان دیدنی در محله قدیمی اوچدکان اردبیل است.

خانه وکیل الرعایا

خانه وکیل الرعایا از جاهای دیدنی اردبیل، می‌توان به این خانه اشاره‌ داشت که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل شناخته می‌شود. این خانه در زمان مشروطه، در ایران، مرکز تجمع سران کشور بوده است.

دریاچه سوها اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به دریاچه سوها اردبیل اشاره کرد.استان اردبیل، جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. از جنگل‌های بکر و دست نخورده گرفته تا آبشارها و دریاچه‌هایی که بهشت طبیعت دوستان و عکاسان است!
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها